אחות רשלנות רפואית: מדריך מקיף להגשת תביעה

אחות רשלנות רפואית
תוכן עניינים

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר איש מקצוע מתחום הרפואה, כולל רופאים, אחיות, טכנאי מעבדות, ואנשי מקצוע רפואיים אחרים, אינם מספקים טיפול הולם למטופל, וכתוצאה מכך גורמים לנזק או פציעה. במקרה של רשלנות רפואית שנגרמה על ידי אחות בבית החולים, במרפאה, במרכז רפואי, או אפילו בבית המטופל, התביעה מופנית נגד האחות שגרמה לנזק או לפגיעה.

אחיות הן חלק חיוני מצוות הבריאות ויש להן תפקידים חיוניים בטיפולי במטופלים. הן מספקות מגוון שירותים, החל ממתן תרופות ועד לניטור סימנים חיוניים וסיוע בהליכים. עם זאת, כמו כל אנשי מקצוע בתחום הבריאות, אחיות עלולות לטעות בתפקידן, וכשהטעויות מובילות לנזק או פגיעה במטופל, עשויה להתקיים עילת תביעת אחות רשלנות רפואית.
במדריך מקיף זה, המומחים המשפטיים של MedLawyers מסבירים את מאפייני הגשת תביעת רשלנות, האחריות לנזקים שנגרמו, וההליכים המשפטיים. בין היתר, אלו הנושאים שנעסוק בהם:

 • סטנדרטים מקצועיים שאחיות נדרשות להקפיד עליהם.
 • אחות רשלנות רפואית: איך טעויות מתרחשות?
 • הסיכונים של רשלנות רפואית במתן טיפות עיניים.
 • רשלנות רפואית של אחות: הוכחת הנזק.
 • ותשובות לשאלות הנפוצות שלכם.

סטנדרטים מקצועיים שאחיות נדרשות להקפיד עליהם

אחיות נדרשות להקפיד על סטנדרטים גבוהים של טיפול ברמת הכשרה מקצועית שתואמת את ההנחיות הרפואיות לבטיחות וביצוע הליכים יעילים ואחראים, על מנת להימנע מחשיפה לתביעת פיצויים לאחר רשלנות רפואית.
הסטנדרטים הרפואיים הספציפיים בהם נדרשת אחות לעמוד עשויים להשתנות בהתאם למספר גורמים, לרבות רמת ההשכלה וההכשרה של האחות, מצבו הרפואי של המטופל וההתערבויות הנדרשות או ההליכים או ההליכים הפרטניים שמתבצעים. אלו הסטנדרטים המקצועיים שאחיות נדרשות להקפיד עליהם:

הערכה יסודית ומדויקת של מצב המטופל

אחיות נדרשות לבצע הערכה יסודית של מצבו של כל מטופל, כולל מעקב אחר הסימנים החיוניים, הכרת ההיסטוריה הרפואית והתסמינים הנוכחיים שלו, על מנת לזהות בזמן סיכונים או סיבוכים פוטנציאליים, ולהימנע מתביעת רשלנות רפואית אחות.

פיתוח ויישום תוכניות טיפול

אחיות נדרשות על האחיות לפתח וליישם תוכניות טיפול המותאמות לצרכיו הספציפיים ולמצבו הרפואי של כל מטופל, ואשר עולות בקנה אחד עם סטנדרטים רפואיים מקובלים ושיטות עבודה מומלצות.

מתן תרופות בצורה בטוחה ומדויקת

האחיות נדרשות להכיר מגוון רחב של תרופות, כולל תופעות הלוואי האפשריות שלהן ואת המינונים ודרכי המתן הנכונים, כדי לוודא שהמטופלים יקבלו את התרופות הנכונות בצורה בטוחה ויעילה, אחרת הן חשופות לתביעה שעשויה להיות מוגשת נגדן על ידי משרד רשלנות רפואית בתל אביב או על ידי צוותים משפטיים של משרדי עורכי דין בכל מקום אחר בארץ.

אחות רשלנות רפואית: איך טעויות מתרחשות?

 • תביעות רשלנות רפואית נגד אחיות עשויות לכלול את הטענות הבאות:
 • כישלון של אחות להעריך נכון או לפקח כראוי על מצבו של המטופל.
 • הימנעות מזיהוי בזמן של סימנים מדאיגים ושינויים במצב המטופל, והימנעות מדיווח לרופא האחראי.
 • טעויות במהלך הוצאת או מתן תרופות..
 • טעויות של רישום שגוי בתיעוד הרפואי, שמשפיעות בהמשך על טיפול שגוי, או שמובילות למצב של רשלנות רפואית במהלך ניתוח.
 • שימוש לא נכון בציוד.
 • אי ביצוע ההוראה של הרופא המטפל, או אי ביצוע ההוראה במהירות מספקת.

הסיכונים של רשלנות רפואית במתן טיפות עיניים

בהקשר של רשלנות רפואית של אחות במהלך הזלפת טיפות עיניים, הרשלנות עשויה להיקבע במקרים בהם האחות אינה מקפידה על ביצוע נאות של ההנחיות שנקבעו, ואינה מקפידה על מתן טיפות העיניים באופן הנכון, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל. פרק זה של המדריך מציג כמה דוגמאות לתרחישים אלו:

מתן טיפות עיניים שגויות. אם האחות נותנת למטופל טיפות עיניים שגויות, כתוצאה מטעות בתיוג או בלבול בין תרופות שונות, היא עלולה להיות חשופה לתביעת אחות רשלנות רפואית.
מתן מינון שגוי. אם האחות נותנת למטופל מינון מוגבר או מועט של טיפות העיניים, היא עלולה לגרום נזק למטופל.

הימנעות מחיטוי נכון של העין. לפני מתן טיפות העיניים, האחות נדרשת לוודא שעיני המטופל נקיות ולחטא אותן במידת הצורך, שכן הימנעות מהקפדה על צעד זה עלולה להוביל להתפתחות זיהום או לסיבוכים אחרים.

הימנעות מהזלפה נכונה של הטיפות. אחיות נדרשות לבצע את תפקידן בהתאם לסטנדרטים קבועים להזלפת טיפות עיניים, לרבות מיקום נכון של המטופל ומתן הטיפות בצורה נכונה. הימנעות מהקפדה על ההנחיות המתאימות, עלולה להוביל למצב בו הטיפות לא ייספגו כראוי, או שהמטופל יחווה אי נוחות או תופעות שליליות אחרות שיצדיקו הגשת תביעת עיניים רשלנות רפואית.

אם לאחר בחינת נסיבות המקרה והעדויות בהליכים המשפטיים, השופט יתרשם שהאחות ביצעה רשלנות רפואית תוך כדי הזלפת טיפות עיניים, הוא יפסוק פיצויים בגין כל נזק או פציעה שנגרמו למטופל כתוצאה ממעשיה של האחות.

רשלנות רפואית של אחות: הוכחת הנזק

תביעת רשלנות רפואית נגד אחות כרוכה בטענה שהאחות הפרה את חובת הזהירות שלה כלפי המטופל. חובת הזהירות היא רמת הטיפול שאחות סבירה שיש לה הכשרה מקצועית וניסיון דומה תספק בנסיבות דומות. אם ניתן להוכיח שהאחות לא עמדה בסטנדרט זה של טיפול, היא עשויה להיות אחראית לכל נזק או פציעה שנגרם למטופל.

במסגרת כנס רשלנות רפואית אילת 2021, הוצג מקרה היפותטי לדוגמא על ידי אחד מעורכי הדין באתר, שיש לו התמחות מקיפה בתחום וניסיון עשיר בתביעות רשלנות רפואית נגד צוותים רפואיים, והוא הסביר שללא הוכחה חד משמעית של הנזק שנגרם כתוצאה ישירה מהתנהלות רשלנית של אחות, רוב הסיכויים הם שבית המשפט לא יקבל את טענות התביעה.

ביסוס עילת התביעה עם הוכחת הנזק הישיר

בנוסף לקביעה שהאחות הפרה את חובת הזהירות שלה, התביעה נדרשת להוכיח גם שההפרה גרמה לנזק או לפגיעה. כך, למשל, אם אחות נותנת למטופל תרופה שגויה, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, התביעה נדרשת להוכיח כי הנזק נגרם כתוצאה מתרופה שגויה, ולא מגורם אחר.

כאשר עורך דין רשלנות רפואית בצפון או בכל מקום אחר בארץ, מגיש תביעת רשלנות רפואית נגד אחות, האחריות עשויה להיות מוטלת גם על המעסיק של האחות, מכיוון שמעסיקים אחראים להתנהלות ולפעולות של עובדיהם, במסגרת העסקתם.

כך, לדוגמה, אם אחות טועה במתן תרופות, והטעות נבעה מהכשרה או פיקוח לקויים של המעסיק, המעסיק עשוי להיות אחראי לפעולות האחות.

בשורה התחתונה, תביעת רשלנות רפואית המופנית נגד אחות יכולה להיות עניין משפטי מורכב

לכן, על מנת לבסס עילת תביעה מוצלחת במקרה של אחות רשלנות רפואית, התביעה נדרשת להוכיח כי האחות הפרה את חובת הזהירות שלה וכי ההפרה גרמה לנזק או לפגיעה.

גם המעסיק של האחות עשוי להימצא אחראי בחלק מהמקרים, ואם אתם מאמינים שהנזק שנגרם לכם נובע מטעות של אחות, חשוב שתפנו לייעוץ משפטי אצל עורך דין שיש לו ניסיון עשיר בתחום, שיסייע לכם להבין את הזכויות והאפשרויות המשפטיות שלכם, ויפתח בהליכים למיצוי הדין עם האחראים.

אנשי המקצוע המשפטיים המובילים בישראל זמינים לשירותכם באתר MedLawyers, שמאגד את עורכי הדין שמתמחים במגוון תחומי רשלנות רפואית, והם ישמחו לייעץ לכם על היתכנות עילת התביעה שלכם ופתיחה בהליכים לדרישה לפיצויים הולמים בגין כל הנזקים שנגרמו לכם.

אז אם אתם מעוניינים להגיש תביעת סרטן רשלנות רפואית או תביעה על כל נזק חמור אחר שנגרם לכם על ידי אחות או צוות רפואי אחר, המומחים שלנו זמינים לייעץ וללוות אתכם בהליכים.

המומחים של MedLawyers עונים על השאלות הנפוצות שלכם

אילו סוגי טעויות עלולים להוביל לתביעות רשלנות נגד אחות?

ביעות רשלנות נגד אחות עשויות להתבסס על מגוון טעויות או התנהלות רשלנית של אחות, כולל:
טעויות במתן התרופות או במינונים שלהן.
הימנעות ממעקב אחר מצבו של המטופל.
הערכות לא מספקות של המצב הרפואי של המטופל.
אי הקפדה על ביצוע נאות של הנחיות רפואיות.
והעדר תקשורת ברורה עם אנשי צוות רפואיים אחרים.

איך מטופלים יכולים להגן על עצמם מפני התנהלות רשלנית של אחות?

מטופלים יכולים לנקוט במספר צעדים כדי להגן על עצמם מפני רשלנות רפואית של אחות, כמו למשל לקחת חלק פעיל בטיפול הרפואי שלהם, לשאול שאלות לגבי תוכנית הטיפול שלהם, לדווח על כל דאגה או תקרית מיידית להנהלת בית החולים או המרכז הרפואי, ולשמור תיעוד מדויק של ההיסטוריה הרפואית והטיפול שקיבלו.
חשוב גם להקפיד לבדוק את המוניטין של המרכז הרפואי והצוות המועסק, לפני קבלת טיפול, כדי לוודא שהטיפול המוצע יהיה אחראי ובטיחותי, ולהתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית בפתח תקווה או בכל מקום אחר בארץ, על אפשרויות התביעה בכל מקרה שבו ההתנהלות של האחות או הצוות הרפואי הפרה את סטנדרט הטיפול המקובל.

מהו התהליך לפתרון תביעת רשלנות רפואית נגד אחות?

התהליך לפתרון תביעת אחות רשלנות רפואית יכול להשתנות בהתאם לנסיבות, אך הוא כולל בדרך כלל חקירה של התביעה על ידי מוסד הבריאות ו/או חברת הביטוח, משא ומתן בין הצדדים להגעה להסדר פשרה, ודיונים משפטיים אם לא ניתן להגיע להסדר.

האם ניתן להאשים בפלילים אחות שהתנהלה ברשלנות?

בחלק מהמקרים, אחות עלולה לעמוד בפני אישום פלילי אם מעשיה עולים לרמה של רשלנות פלילית או אם התביעה הוכיחה שהיא פגעה בכוונה במטופל.
יחד עם זאת, אישומים פליליים הם נדירים יחסית במקרים של רשלנות רפואית, ולרוב שמורים לאירועים החמורים ביותר.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן