נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

בדיקת חיידק gbs בהריון: איך עורך דין לרשלנות רפואית יכול לעזור?

בדיקת חיידק gbs בהריון

תוכן עניינים

דמייני את התרחיש הבא: במשך ההיריון סבלת מדלקות בדרכי השתן ומכאבי בטן, ולמרות הבדיקות שעברת, בדיקת חיידק gbs בהריון לא זיהתה את נוכחות החיידק.

גם אם בדיקת חיידק gbs בהריון בוצעה כחלק מסדרת הבדיקות השגרתיות במהלך ההיריון, היא צריכה להתבצע שוב זמן קצר לפני הלידה. אם הבדיקה אינה מתבצעת, או שהיא מבוצעת אך הרופא או טכנאי המעבדה אינם מתייחסים לממצאים, והתינוק סובל מקשיי נשימה במהלך הימים הראשונים לחייו, יש לך עילה לתביעת רשלנות רפואית.

בדיקות שגרתיות במהלך ההיריון, שמשמשות לחקר תסמיני הנרתיק, אינן מיועדות לאיתור פרטני של חיידק GBS, והן עשויות להוביל לתוצאות שליליות שקריות. למרות שהחיידק אינו מזיק לנשים שנושאות אותו, הוא עלול לעבור לתינוק במהלך הלידה, במיוחד אם אינו מטופל, מה שעלול להוביל לבעיות בריאותיות חמורות אצל התינוק.

מהי דלקת מקבוצה B?

דלקת מקבוצה B היא הצטברות חיידקים במעי, בפי הטבעת, בשופכה או בנרתיק. נשים רבות נושאות את החיידק, ברוב המקרים ללא בעיות רפואיות או תסמינים בריאותיים. חלק מהנשים שנדבקו בחיידק סובלות מדלקת בדרכי השתן, מה שמגביר את הסיכון להפלה.

החשש העיקרי הוא העברת החיידק לתינוק לפני לידת נרתיק או במהלכה. תינוקות רבים שנדבקים חולים מאוד בימים הראשוניים לחייהם, ועלולים לחוות זיהומים חמורים כגון דלקת ריאות והרעלת דם, או דלקת קרום המוח, שהיא זיהום סביב המוח.

תינוקות חולים אלו מטופלים באנטיביוטיקה תוך ורידית. רובם מתאוששים ללא תופעות לוואי, אבל חלקם אינם שורדים.

בדיקת סטרפטוקוקוס מקבוצה B

בדיקת חיידק gbs בהריון היא בדיקה שגרתית שמתבצעת לפני הלידה וכוללת דגימה מהחלק הפנימי של הנרתיק באמצעות ספוגית. הרופא מבצע את הבדיקה בין השבועות ה-35-37 להריון, ויש להמליץ עליה לכל אישה הרה.

גם נשים שמתכננות לידה בניתוח קיסרי צריכות לעבור את הבדיקה למקרה שירידת המים תתחיל מוקדם באופן בלתי צפוי. הרופא צריך להסביר לאישה את הסיכונים והיתרונות של בדיקת דלקת ספרטוטוקוקוס מקבוצה B.

גורמי סיכון לדלקת מסוג B

הסיכוי של תינוקות להידבק בחיידק GBS גבוה יותר במקרים הבאים:

  • לידה שמתחילה לפני השבוע ה-37 להריון.
  • לידה שנמשכת יותר מ-18 שעות לאחר ירידת המים.
  • לאישה יש חום של מעל 38 מעלות במהלך הלידה.
  • האישה ילדה תינוק קודם עם דלקת חמורה של סטרפטוקוקוס מקבוצה B.
  • בדיקת חיידק gbs בהריון באמצעות ספוגית, שבוצעה לא יותר מחמישה שבועות לפני הלידה זיהתה את נוכחות החיידק אבל הרופא לא נקט באמצעים לטיפול הולם ובזמן.

האם אפשר להתחיל את הלידה גם בלי לעבור בדיקת סטרפטוקוקוס מקבוצה B?

אם עדיין לא קיבלת בדיקת חיידק gbs בהריון, הרופא עשוי לתת לך אנטיביוטיקה בעירוי עם תחילת הלידה, על מנת לוודא שהזיהום לא יעבור לתינוק, אם יש לך גורמי סיכון שמצביעים על דלקת מקבוצה B, כולל: 

  • צירים מוקדמים, כולל לידה בשבוע ה-37 להריון, אם לא בוצעה בדיקת GBS.
  • חום במהלך הלידה.
  • תוצאות חיוביות קודמות לבדיקת GBS.
  • לידה קודמת של תינוק עם GBS.
  • בדיקת שתן בכל שלב במהלך ההיריון, שהניבה תוצאות חיוביות ל-GBS.

אם מסיבה כלשהי הרופא אינו מציע בדיקת חיידק gbs בהריון, ובמיוחד לקראת סופו, חשוב שתקפידי לבקש את הבדיקה.

מה זה GBS מאוחר?

במקרים נדירים, תינוקות עשויים להידבק ב-GBS בשלב מאוחר בחייהם, בין שבוע למספר חודשים לאחר הלידה, בין אם הם נדבקים כתוצאה ממגע עם אם שנושאת את החיידק או ממישהו אחר שנושא אותו. דלקת מקבוצה B בשלב מאוחר אינה מוגנת באנטיביוטיקה בעירוי שניתנת במהלך הלידה ועלולות להיות לה השלכות בריאותיות חמורות מאוד על התינוק.

אם בדיקת חיידק gbs בהריון הניבה תוצאות חיוביות ואת מודאגת מהעברת החיידק לתינוק ופיתוח מאוחר של החיידק, חשוב לקבל ייעוץ וטיפול מלא בזמן.

איך עורך דין לרשלנות רפואית יכול לעזור?

עורך דין לרשלנות רפואית אינו יכול לשנות את התוצאה של הרשלנות הרפואית, אבל במהלך הדיונים המשפטיים, הוא יטען שאם דגימת בדיקת חיידק gbs בהריון הייתה מתבצעת בזמן לפני הלידה, והתוצאות היו מפוענחות כראוי עם התייחסות הולמת לממצאים, ניתן היה לזהות בזמן את נוכחות החיידק ולמנוע את העברתו לתינוק.

זיהוי חיידק GBS לפני הלידה מוביל למתן אנטיביוטיקה לאם לפני הלידה, כדי להגביר את סיכויי ההישרדות של התינוק. 

למרות שאין סכום כסף שיכול לפצות על לידת תינוק חולה או על מותו, עורך דין לרשלנות רפואית יתבע את זכויותייך ויבקש פיצויים מבית המשפט, או ינהל משא ומתן להסדר בן חמש ספרות, שישמש אותך ואת בני משפחתך לטיפול בתינוק, או כפיצויים על המחדל החמור במקרה של מות התינוק.

בדיקת חיידק gbs בהריון: שאלות ותשובות

אילו מצבים רפואיים מצריכים בדיקת נוכחות חיידק GBS במהלך ההיריון?

כל הנשים ההרות צריכות לעבור באופן שגרתי בדיקת חיידק gbs בהריון. למה? כי אם האישה נשאית, היא אינה חווה תסמינים, מה שאומר שהיא אינה מודעת לנשיאת החיידק.
מצב זה עלול להוביל לבעיות במהלך הלידה, כי כשהחיידק עובר לתינוק במהלך הלידה, הוא מציב אותו בסיכון לפתח זיהום חמור.

מתי מתבצע בדיקת חיידק gbs בהריון?

בדיקת חיידק gbs בהריון מתבצעת ברוב המקרים בסביבות השבוע ה-36 להריון. בחלק מבתי החולים ומרכזי הלידה, רופאים מציעים לבצע בדיקה מהירה זמן קצר לפני הלידה, עם תוצאות שמתקבלות בתוך שעה, וחשוב להקפיד על ביצוע הבדיקה לפני הלידה, גם אם היא בוצעה במהלך ההיריון.

איך מתבצעת בדיקת סטרפטוקוקוס מקבוצה B?

במהלך בדיקת אגן לפני הלידה, הרופא יבצע בדיקת GBS באמצעות נטילת דגימה עם ספוגית מהנרתיק ומפי הטבעת, ושליחת הדגימה למעבדה, לניתוח התוצאות.
GBS יכול להופיע גם בתרבית שתן שמתבצעת במהלך בדיקת טרום לידה. אם הבדיקה בוצעה והניבה תוצאות חיוביות, ניתן לטפל מיד עם אנטיביוטיקה לבליעה במהלך ההיריון, ושוב עם אנטיביוטיקה בעירוי לפני תחילת הלידה.

איך חיידק GBS מטופל?

החדשות הטובות הן שאם האישה מקבלת אנטיביוטיקה זמן קצר לפני תחילת הלידה, הסיכון שחיידק GBS יעבור לתינוק פוחת.

האם היה לך חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה B במהלך ההיריון?

עתירה לסעדים משפטיים בזמן עשויה בהחלט להיות ההתנהלות האחרונה שאתם חושבים עליה במקרה של תינוק חולה או תינוק שנפטר זמן קצר לאחר הלידה, אבל לעורך דין לרשלנות רפואית יש ניסיון עשיר בייצוג משפחות אבלות והוא ילווה אתכם לאורך ההליכים המשפטיים, ויתמוך בהם במהלך השלבים עד להשגת הפיצויים ההולמים.
השלב הראשון הוא ייעוץ בחינם, ללא התחייבות ובסודיות, כך שתוכלו לדבר על מה שקרה. צרו קשר עם עורך דין מומחה בתחום על מנת לקבל את הייעוץ הראשון ולהבין את זכויותיכם.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם