נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

מה זה שיתוק מוחין ומתי מתרחשת רשלנות רפואית?

מה זה שיתוק מוחין ומתי מתרחשת רשלנות רפואית?

תוכן עניינים

התפתחות שיתוק מוחין בתינוקות קשורה ברוב המקרים לסיבוכים במהלך הלידה שמובילים לפגיעה במוח התינוק. אם ניתן לקבוע כי שיתוק מוחין של ילדכם היה תוצאה של רשלנות רפואית, חשוב שתבינו היטב מה זה שיתוק מוחין, כי יתכן שתוכלו לחייב את הרופא או בית החולים בפיצויים.

שיתוק מוחין הוא מונח שמכסה מגוון הפרעות נוירולוגיות שנובעות מפגיעה במוח המתפתח של התינוק. פציעות אלה עלולות להתרחש במהלך ההיריון או זמן קצר לאחד לידתו של התינוק, אבל רובן נוטות להתרחש בתהליך הלידה.

במקרים רבים, פגיעות לידה אלה נגרמות כתוצאה מנסיבות בלתי נמנעות שאינן קשורות לרשלנות רפואית, אבל לרוע המזל, בתי חולים אינם נוטים בדרך כלל להודות באחריותם. 

גם מיטב הרופאים והמרכזים הרפואיים מבצעים טעויות שגורמות לתוצאות חמורות, אבל אם רשלנות של איש מקצוע רפואי גרמה למצב בו ילדכם מפתח שיתוק מוחין, למה שמשפחתכם תסבול מהנטל הכלכלי?

חובת הזהירות של הרופא

בכל פעם שרופא או איש צוות רפואי מספקים טיפול רפואי, עם לוקחים על עצמם חובות מסוימות כלפי המטופל, כולל מתן טיפול מוכשר. כאשר הטיפול של הרופא נופל מתחת לרף המקובל בקהילה הרפואית והמטופל נפגע כתוצאה מכך, על פי הוראות החוק, הם ביצעו רשלנות רפואית ולנפגעים יש את כל הזכויות לבקש פיצויים.

רשלנות אינה זהה לכשירות. גם רופאים מוסמכים עשויים להעניק טיפול רפואי רשלני, ולרופאים יש ביטוח אחריות מקצועית מסיבה מדויקת זו. אפילו רופא טוב יכול להתנהל ברשלנות ולגרום לטעויות שעולות למטופלים ביוקר. רשלנות אינה “סיכון צפוי” ואינה ניתנת לנימוק בכל דרך שהיא, ואל תתנו לבית החולים לומר לכם אחרת.

רופאים יכולים להעניק טיפול בלתי הולם או טיפול שאינו מספק, לא לזכות גורמי סיכון פוטנציאליים וסימני מצוקה, לעכב את הטיפול הדרוש, כמו למשל ניתוח קיסרי, או לא למנוע פגיעות ידועות.

חשוב להבין לא רק מה זה שיתוק מוחין, אלא גם מה השתבש

אחד ההיבטים המורכבים ביותר בהתמודדות עם כל סוג רשלנות רפואית הוא העובדה שלרוב האנשים אין באמת שום מומחיות רפואית ורובם אינם יודעים באופן מוחלט מה זה שיתוק מוחין. רוב ההורים נאלצים להסתמך על קביעת אנשי המקצוע שמנהלים את החקירה, וייאלצו להתמודד עם השלכות פציעות ילדם.

להורים יש אפשרות לבדוק את עובדות המקרה ולקבוע מה בדיוק גרם להתפתחות שיתוק מוחין של ילדם, באמצעות סיוע של עורך דין.

עורך דין לרשלנות רפואית, שיודע מה זה שיתוק מוחין ומתי מתקיימת עילת תביעה, יחקור את עובדות המקרה שלכם ויקבע אם הפגיעה אירעה באופן טבעי או בגלל רשלנות רפואית, והוא יקיים איתכם פגישת ייעוץ ראשונה בחינם.

מי אחראי? בית החולים, הרופא או איש צוות רפואי אחר?

בית החולים אחראי על אספקת חללי טיפול היגייניים, ציוד מתאים וכל שאר הלוגיסטיקה הנוגעת למתן טיפול ליולדת. כאשר הם נכשלים בעניין זה, הם חשופים לחבות. אם מתברר שאיש צוות שעובד בבית החולים התנהל ברשלנות באופן שגרם לילד לשיתוק מוחין, יתכן שגם בית החולים יימצא אחראי. 

אחיות ופרמדיקים הם בדרך כלל עובדי בית החולים, והם חשופים לתביעת רשלנות רפואית כחלק מהתביעה שמוגשת נגד בית החולים, במקום לתבוע אותם כיחידים. רופאים, לעומת זאת, נתבעים ברוב המקרים כפרטים מכיוון שרובם מוגדרים כקבלנים שעובדים בבית החולים ויש להם ביטוח אחריות מקצועית.

אין שום שיטה לקבוע בוודאות איך יתנהל המשפט

עורך דין שיודע מה זה שיתוק מוחין, יודע לקבוע גם מתי התרחשה רשלנות רפואית ומי אחראי לה. אבל בסופו של דבר השופט יהיה זה שייקבע אם מתקיימת עילת תביעה או לא, והאם משפחתכם זכאית לפיצויים או לא.

אי אפשר לקבוע מראש איך המשפט יתנהל. בחלק מהמקרים, סיבת הפציעה תהיה כל כך ברורה, והטיפול הרשלני והלא כשיר לא יותיר מקום לספקות, כך שבית החולים ירצה להסדיר את התביעה מחוץ לכותלי בית המשפט. במקרים אחרים, יתכן שהם ירצו לדון בתיק בהליכים משפטיים.

מתי נקבעים פיצויים ולאיזו מטרה?

פיצויים נקבעים כדי שבני המשפחה יוכלו להתמודד עם ההשלכות והעלויות של שיתוק המוחין של ילדם. המטרה היא לספק למשפחה ולילד פיצוי כספי שיכול לסייע להם להתמודד עם רוב הנושאים שהם יצטרכו להתמודד איתם כתוצאה ממחלת הילד. נושאים אלה כוללים:

  • הוצאות רפואיות
  • משאבים חינוכיים מיוחדים
  • מכשירי עזר
  • כאב וסבל
  • טיפולים מקצועיים.

יש עוד המון הוצאות שמשפחות לילדים עם שיתוק מוחין יצטרכו להתמודד איתן. ההוצאות עשויות להיות גבוהות מאוד, ובמקרים רבים, אין שום דרך שהמשפחה תוכל לממן בעצמה את העלויות. תביעת פיצויים היא השיטה היחידה שמאפשרת להורים לכסות את ההוצאות האלו ולתמוך בילדם.

בשורה התחתונה, אתם צריכים להגיש תביעת רשלנות רפואית עכשיו

ככל שחולף הזמן, קשה יותר לחשוף ראיות חשובות במקרה של רשלנות רפואית שהובילה ללידת תינוק עם שיתוק מוחין. לכן ככל שתתבצע בדיקה משפטית מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לקבוע בהקדם את האפשרויות המשפטיות שלכם, והסיכויים להציג את המקרה שלכם בבית המשפט יהיו גבוהים יותר.

עורך דין לרשלנות רפואית, שמתמחה בפגיעות לידה, יש גישה למומחים רפואיים, הם בקיאים בהתנהלות הנכונה, יודעים מה זה שיתוק מוחין ומסוגלים להתבונן בפרטי המקרה ולקבוע אם סביר להניח שקיימת עילת תביעה שתוביל לניצחון בהליכים המשפטיים. 

על מנת לדון באופציות המשפטיות שלכם היום, צרו קשר עם עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, כדי להתחיל את ההליכים המשפטיים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם