מומחה לתיקים של רשלנות רפואית: מפגישת הייעוץ הראשונה ועד להשגת הפיצויים

מומחה לתיקים של רשלנות רפואית
תוכן עניינים

אם אתם מאמינים שיש לכם עילה לתביעת רשלנות ראשונית, הצעד הראשון הוא למצוא עורך דין מומחה לתיקים של רשלנות רפואית שייצג אתכם וידאג שתשיגו את התוצאה הטובה ביותר האפשרית מההליכים המשפטיים. 

עורך הדין ישמח להיפגש איתכם על מנת לדון במצבכם ובמקרה הפוטנציאלי שלכם, ללא חיוב הפגישה הראשונה, אבל חשוב לוודא שאתם מוכנים היטב להתייעצות ראשונית זו. במאמר זה נסביר למה ניתן לצפות כשנפגשים עם מומחה לתיקים של רשלנות רפואית ואיך מתנהלים בהליכים המשפטיים.

מומחה לתיקים של רשלנות רפואית צריך את כל הפרטים הנוגעים למה שקרה

חשוב שתהיו מוכנים לדבר הרבה בשיחת הייעוץ הראשונה. מומחה לתיקים של רשלנות רפואית צריך לדעת הכול על מקרה הרשלנות הרפואית הפוטנציאלי שלכם, וירצה לקבל הרבה פרטים. כל מקרה משפטי חייב להיות מבוסס על העובדות, ותביעות רשלנות רפואית אינן יוצאות מן הכלל. עדיף להיערך מראש על מנת שתוכלו למסור לעורך הדין את כל העובדות הדרושות, מה שאומר:

 • עריכת רשימה של כל אנשי המקצוע הרפואיים שטיפלו בכם ושיש לכם קשר לטענות שמרכיבות את בסיס תביעתכם.
 • סיכום הטיפול הרפואי הרלוונטי בכתב, לא יותר מכמה עמודים.
 • איסוף תכתובות ומסמכים רלוונטיים שאפשר להציג בפני עורך הדין.
 • עריכת רשימת שאלות לקבלת תשובות מעורך הדין.
 • והחלטה על המיומנויות המקצועיות שתרצו למצוא אצל עורך דין לרשלנות רפואית.

עכשיו בואו נבחן רגע את הנקודות האלה כדי להבין איך למצוא מומחה לתיקים של רשלנות רפואית שייצג אתכם באופן המקצועי ביותר בהליכים המשפטיים, עד להשגת הפיצויים ההולמים.

עריכת רשימה של כל אנשי הצוות הרפואי שטיפלו בכם

נפגעי רשלנות רפואית מקבלים טיפולים מכמה אנשי מקצוע רפואיים, כולל רופאים וצוותים רפואיים, מטפלים שונים וצוותים במרכזי בדיקות ואבחנות. מומחה לתיקים של רשלנות רפואית יצטרך בסופו של דבר לבקש העתקים של התיקים הרפואיים מכל איש צוות רפואי שנפגש איתכם במסגרת הטיפול במצבכם הבריאותי. 

השיטה הטובה ביותר לסייע לעורך הדין במשימה זו היא להכין רשימה מקיפה של כל אנשי המקצוע הרפואיים שטיפלו בכם, גם אם המגעים שלכם איתם היו במסגרת ייעוץ רפואי בלבד.

סיכום בכתב של הטיפול הרפואי שקיבלתם

אין צורך לכתוב מאמר של עשרה עמודים על הטיפול הרפואי שקיבלתם, אבל חשוב לסכם את עיקרי הטיפול בכמה עמודים. ההתמקדות צריכה להיות במועד בו התעורר לראשונה המצב הרפואי שלכם, ממי קיבלתם ייעוץ, מה קרה, איך לדעתכם הרופא שגה בטיפול וממי קיבלתם טיפול רפואי במטרה לנסות לתקן את הבעיה. 

הכנת מסמך תרחישים קצר תסייע לכם להתמקד ולהשיב תשובות ענייניות לשאלות שיוצגו לכם על ידי מומחה לתיקים של רשלנות רפואית שישאל אתכם לגבי מה שקרה.

איסוף תכתובות ומסמכים רלוונטיים לתביעת רשלנות רפואית כדי שלא יהיה צורך להמציא את הגלגל מחדש

המסמכים הרלוונטיים לתביעת רשלנות רפואית כוללים את הניירת, התכתובות והמסמכים הבאים:

 • כל התיעוד הרפואי והמכתבים שקיבלתם מהרופאים, שיש ברשותכם.
 • חשבונות רפואיים.
 • תצלומים של מצבכם הבריאותי, אם הם מעידים על הפגיעה שחוויתם.
 • הוכחה לאובדן הרווחים שלכם כגון ספרי תקבולים או תלושי שכר.

אם יש לכם את המסמכים האלו, הציגו אותם בפני מומחה לתיקים של רשלנות רפואית בפגישת הייעוץ. עורך הדין יכול בהחלט לקבל את כל המידע הזה באמצעות חקירת הצדדים הרלוונטיים בהליכים המשפטיים, אבל אין צורך להמציא את הגלגל מחדש.

רשימת שאלות שתרצו לשאול מומחה לתיקים של רשלנות רפואית

סביר להניח שיהיו לכם שאלות שתרצו לשאול מומחה לתיקים של רשלנות רפואית. רשמו את השאלות שלכם מראש על מנת שלא תשכחו כלום. חשוב לזכור שיש שאלות שעורך הדין ככל הנראה לא יוכל לענות לכם עליהן בפגישת הייעוץ הראשונה, למשל, מהן החולשות בתביעה שלכם, או כמה פיצויים תוכלו לקבל בתום ההליכים המשפטיים. 

עורך דין טוב ירצה לחקור את המקרה שלכם ולאסוף את כל המידע הרלוונטי לפני שהוא יכול לענות על שאלות אלה. אם עורך הדין אומר לכם בפגישה הראשונה שיש לכם תיק נהדר ששווה מיליון שקל, כדאי שתמשיכו לחפש מומחה אחר.

החלטה על המיומנויות המקצועיות שתרצו למצוא אצל עורך הדין שלכם

האם אתם מחפשים מומחה לתיקים של רשלנות רפואית שיגיד לכם מה הולך לקרות בתיק שלכם בכל שלב? או שאתם רק רוצים למסור את כל המידע והמסמכים הרפואיים הרלוונטיים ולבקש מעורך הדין להתקשר אליכם כשתגיע הצעה מהצדדים בתיק להסדר הוגן?

כל עורכי הדין מתנהלים באפן שונה ויש להם מיומנויות מקצועיות שונות. לחלק מעורכי הדין המומחים ביותר בתחום אין כישורים חברתיים טובים. הם עשויים להיות נמרצים עם לקוחותיהם באופן פרטי, אבל פנטסטיים מול השופט. עורכי דין אחרים עשויים לדבר ברהיטות אבל להשיג רק תוצאות בינוניות מההליכים המשפטיים, כך שכדאי שתחליטו מה חשוב לכם.

עד כמה עורך הדין שמצאתם באמת מומחה לתיקים של רשלנות רפואית?

כשאתם שוכרים שירותי מומחה לתיקים של רשלנות רפואית, חשוב שתמצאו עורך דין שיש לו ניסיון משמעותי בתחום. זה לא אומר שעורך הדין צריך לטפל באופן בלעדי בתיקים של רשלנות רפואית, אבל אחוזים ניכרים מהתיקים שהוא מטפל בהם צריכים לעסוק ברשלנות רפואית.

חשוב לשאול את עורך הדין על ניסיונו במקרי רשלנות רפואית. באילו סוגי מקרים הוא טיפל? במשך כמה שנים הוא מייצג נפגעי רשלנות רפואית? כמה מהתביעות שהוא היה מעורב בהן הסתיימו בהסדרים? כמה גדולים היו ההסדרים שהוא השיג עם הנתבעים או איזה סדר גודל של פיצויים הוא הצליח להשיג בתיקים דומים למקרה שלכם?

עכשיו בואו נדבר רגע על הצגת עדות מומחה רפואי במהלך הדיונים המשפטיים

כמעט כל תביעות הרשלנות הרפואית דורשות הצגת עדות ממומחה רפואי. ברוב המקרים, העובדות מורכבות מכדי שאנשים שאינם רופאים יוכלו לקבוע אם הרופא המטפל או אנשי הצוות הרפואי צריכים לשאת באחריות לפציעתו של המטופל. 

כדאי להבין מראש למה עדות מומחה רפואי מכריעה במקרי רשלנות רפואית, ממה מורכבת עדות זו, מי יכול לשמש כמומחה רפואי ומתי לא יהיה צורך בעדות זו. המומחה יעסוק בשתי השאלות העיקריות בכל מקרה רשלנות רפואית:

 • האם הרופא עמד בתקן הטיפול הנדרש מרופאים בתפקיד זה?
 • האם העדר הקפדת הרופא המטפל על הסטנדרט הרפואי בו היה נוקט רופא אחר היה הגורם לפגיעה במטופל?

סטנדרט טיפול נקבע לפי הנחיות משרד הבריאות ולפי האופן בו רופא אחר היה מתנהל

המומחה הרפואי יעיד על האופן בו רופא מיומן ומוכשר אחר היה מתנהל במצב הנדון במקרה נשוא התביעה. בשלב הבא, המומחה יציג חוות דעת מקצועית לגבי השאלה האם הרופא הנתבע עמד בסטנדרט הטיפול. 

אין כללים מוצקים לגבי תקן הטיפול בתחום מסוים, ולכן המומחה רשאי להשתמש בראיות כמו פרסומים רפואיים או הנחיות משרד הבריאות. השופט אינו צריך לקחת את הראיות המוצגות על ידי המומחה או את חוות דעתו כמילה האחרונה בהחלטתו.

האם כישלון הרופא המטפל להתנהל בהתאם לסטנדרט המתאים פגע במטופל?

מומחה רפואי צריך גם להעיד לגבי השאלה האם העדר הקפדת הרופא לעמוד בסטנדרט הטיפול הוביל לפציעת המטופל. 

לעתים קרובות יש מגוון גורמים שמשפיעים על כל מצב רפואי נתון, ואי יכולת הרופא לא תמיד גורמת ישירות לתוצאה השלילית, לכן, המומחה הרפואי צריך להסביר לשופט עד כמה מוצק או ישיר הקשר בין חוסר כשירותו של הרופא לבין הגורם לפציעת המטופל.

מומחה לתיקים של רשלנות רפואית: שאלות ותשובות

מתי כדאי להתייעץ עם מומחה לתיקים של רשלנות רפואית?

פגישת הייעוץ הראשונה עם מומחה לתיקים של רשלנות רפואית צריכה להתבצע בהקדם האפשרי וסמוך ככל הניתן למקרה הרשלנות הרפואית. דחיית פגישת הייעוץ הראשונה עלולה להוביל למצב בו היבטים חיוניים שנוגעים לתביעה יישכחו מהתובע ומהעדים שיכולים להעיד לטובתו במשפט.
גם למסמכים חשובים או לרשומות רפואיות קריטיות יש נטייה להיעלם באורח פלא בדיוק כשהם נדרשים לתמיכה בטענות התביעה, וטעויות אחרות עשויות להתבצע באפן שאינו מודע מצד הנפגע או בני משפחתו, ולהוביל למצב של דחיית התיק על ידי השופט.

מי אוסף את החומר הרפואי הרלוונטי לתביעה?

מומחה לתיקים של רשלנות רפואית אוסף את הרשומות הרפואיות והחומרים הרלוונטיים להרכבת התביעה. זהו השלב הראשון הנדרש להכרעה בשאלה אם קיימת עילת תביעה וחשוב ששלב זה יתבצע במקצועיות.
כל מסמך רפואי יכול להכריע את התוצאה בתיק ולכן חיוני להבין את האופן בו יש לאסוף את החומר הרפואי כך שלא יהיו חסרים מסמכים רפואיים חשובים להצגה כמסמכים נלווים לכתב התביעה ולהצגה כראיה במהלך הדיונים בבית המשפט.

למה יש צורך בעדות מומחה רפואי?

כמעט כל מקרי הרשלנות הרפואית מחייבים עדות מומחה רפואי, כי בלעדיה, השופט ידחה את התיק או שפסק הדין יהיה לטובת הנתבעים. הסיבה לכך היא שבתי המשפט החליטו שהמידע הטכני שעל השופט לשקול במקרה של רשלנות רפואית הוא מסובך מכדי להכריע בו ללא סיוע מקצועי.
השופט אינו נדרש לאמץ את חוות הדעת של המומחה הרפואי, אבל עליו להשתמש בה על מנת להכריע בתיק בהסתמך על כל העובדות.

איך מומחה לתיקים של רשלנות רפואית מוצא מומחים רפואיים?

מומחה לתיקים של רשלנות רפואית יודע למצוא מומחים רפואיים בכל התמחות רפואית. חלק מעורכי הדין עובדים עם שירותי עדים מומחים רפואיים, ולאחרים יש רמת ניסיון כל כך עשירה עד שיש להם רשימת רופאים רבים כמעט בכל תחומי המומחיות.
אתם רוצים לשכור שירותי עורך דין שיודע מה הוא עושה ושיש לו מוניטין מוביל שמעיד על רמת המיומנות שלו.

בשורה התחתונה, האם אתם ועורך הדין שלכם “משדרים על אותו גל”?

שיקול זה חשוב באותה מידה כמו שיקול היכולת המקצועית ורמת הניסיון של עורך הדין. אם נראה שאינכם מסתדרים, כדאי להתייחס לנקודה זו כאל דגל אדום.

כדי להבין אם אתם ועורך הדין שאת שירותיו אתם שוקלים לשכור מתאימים, כדאי שתעריכו את הציפיות שלכם ואת הגישה של עורך הדין. האם אתם מסוג האנשים שפשוט מעבירים תיקים לכל מומחה לתיקים של רשלנות רפואית? 

או שאתם חושבים שאתם מעוניינים לשמוע מעורך הדין שלכם לעתים קרובות עם עדכונים ופתיחות לשמוע את הרעיונות שלכם? כשאתם יודעים מי אתם ולמה אתם מצפים, תוכלו להחליט איזה סוג של עורך דין הכי מתאים לכם.

עורכי דין מתנהגים באפן שונה, בדיוק כמו כל אדם אחר. יש עורכי דין שמתנהלים בתכליתיות ויש עורכי דין שהגישה שלהם חמה, ידידותית ונוגעת ללב. סביר להניח שכולם יעילים באותה מידה בהשגת פיצויים עבור הלקוחות שלהם, אבל לכולם יש יחסים שונים לחלוטין עם לקוחותיהם, וחשוב שתבינו איזה סוג יחסי עורך דין ולקוח אתם רוצים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן