ניתוח קטרקט שנכשל: מדריך האפשרויות לפתיחה בהליכים משפטיים

ניתוח קטרקט שנכשל
תוכן עניינים

קטרקט הוא מצב בו עדשת העין עכורה, באופן שאינו מאפשר ראייה תקינה. מצב זה מתרחש בעיקר בקרב מבוגרים, והאמת היא שעד גיל שמונים, יותר ממחצית מהישראלים עברו או שיעברו ניתוח לתיקון קטרקט, או שהם סובלים ממצב של קטרקט שאינו מטופל.

בעוד שמצב זה עלול להופיע באחת או בשתי העיניים, הוא אינו “מדבק”, ואינו יכול להתפשט מעין אחת לשנייה. על מנת שרשתית העין תתפקד באופן חד, היא חייבת להיות ברורה ולא עכורה. קטרקט נגרם מחלבונים שמתקבצים יחד ומעכירים את העדשה. 

במדריך מקיף זה, המומחים המשפטיים של MedLawyers בוחנים את הסיבות האפשריות שמובילות להתרחשות ניתוח קטרקט שנכשל, ומסבירים מהן האפשרויות המשפטיות שעומדות לרשות הנפגעים.

סיכונים שעלולים להוביל למצב של ניתוח קטרקט שנכשל

למרות שניתוח קטרקט הוא אחד מההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר המבוצעים בישראל, וברוב המקרים נחשב להליך כירורגי בטוח, תמיד עלולים להתרחש סיכונים בכל הליך כירורגי. אבל כשאנחנו מדברים על סיכונים כירורגיים או תוצאות פוגעניות של ניתוח קטרקט, אנחנו מדברים על המצבים הבאים:

 • התפתחות זיהום בעקבות העדר הקפדה על היגיינה במהלך הניתוח;
 • דימום פנימי מוגזם שמוביל לצורך בניתוח חירום;
 • ניתוק עדשה תוך עיני המוביל לירידה משמעותית בחדות הראייה;
 • היפרדות רשתית;
 • נפיחות ברשתית;
 • נפיחות בקרנית;
 • אטימות הקפסולה האחורית
 • דלקת ברשתית העין
 • נפיחות ואדמומיות בעין המנותחת;
 • פטוזיס – צניחת העפעף;
 • אובדן ראיה;
 • לחץ עין מוגבר גבוה או נמוך;
 • קטרקט משני או קטרקט שהתפתח אחרי הניתוח הראשון;
 • נקע של העדשה המלאכותית החדשה שהושתלה.

סיבוכים שמוגדרים כמקרי ניתוח קטרקט רשלנות רפואית חמורים יותר ממצבי עיניים קיימים כמו רטינופתיה סוכרתית וקוצר ראייה. 

צוות הרופאים הסוקר את ההיסטוריה של המטופל וממליץ על ניתוח קטרקט אמור להיות מסוגל לסייע ולתמוך בחולים שיש להם מצבים רפואיים אחרים בהווה, או שנמצאים בסיכון להתפתחות מצבים רפואיים, והמנתח נדרש להסביר למטופל את מכלול הסיכונים האפשריים הקשורים לניתוחי קטרקט. 

תוצאות אפשריות של פגיעה בעין לאחר ניתוח קטרקט שגוי

כאשר מבצעים ניתוח קטרקט, יש להסיר את הקטרקט, שהוא עכירות של העדשה הטבעית של העין, ולהשתיל עדשה מלאכותית חדשה. על מנת לעשות זאת, המנתח נדרש להסיר את העדשה הגבישית, ואם תהליך זה מבוצע באופן שגוי, עלולים להתרחש מספר מצבים שהתוצאות החמורות שלהם עלולות להיות עיוורון או אובדן ראייה. 

מצב זה עלול להיות גם תוצאה של רשלנות רפואית בבדיקת עיניים, כשהמנתח לא ביצע את הבדיקה המתאימה לפני הניתוח, או שהבדיקה בוצעה, אבל הממצאים הניבו תוצאות שגויות, או שהמנתח לא התייחס לממצאים שהעידו על סיכונים מוגברים בביצוע הניתוח.

תוצאה אפשרית אחת של ניתוח קטרקט שגוי הוא מצב בו שברי העדשות הטבעיות נודדים לחלק האחורי של העין, וכדי לתקן מצב זה, יש לבצע ניתוח נוסף שבו מנתח אחר, שנקרא מנתח ויטריאורטינלי, יסיר את השברים. 

בתרחיש אחר של ניתוח קטרקט שנכשל, העדשה המלאכותית עלולה גם לנדוד למקום בעין שבו היא לא אמורה להיות, ואם זה קורה, מנתח ויטריאורטינלי יסיר אותה בניתוח חוזר. תרחיש חמור אחר הוא מצב שבו החומר הזגוגי, שהוא חומר דמוי ג’ל שאמור להיות בחלק האחורי של העין, עלול לנוע קדימה אל החלק הקדמי של העין. 

לפעמים מנתח הקטרקט יכול להסיר את החומר הזה, אבל לפעמים מומחה ויטריאורטינלי חייב להסיר אותו.

לא עוברים את הניתוח לפני שבודקים את רמת המומחיות של המנתח

סיבוכים אלו עלולים לגרום לבעיות רבות לחולי קטרקט, כולל עיוורון. תוצאות אלו נחשבות לסיכונים מוכרים בניתוחי קטרקט, אבל הם מתרחשים לעתים רחוקות, וכמעט תמיד הם מיוחסים לשיטות כירורגיות לקויות של מנתחים שאינם מנוסים. 

לכן לפני שתעברו ניתוח קטרקט, וכדי למנוע סיכון של רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים, חשוב שתשאלו את המנתח לגבי תדירות התרחשות סיבוכים אלו בניתוחים שהוא ביצע, ואיך הוא מתכנן להימנע מהם. 

ניהול נכון של סיבוכים הוא המפתח למניעת מקרי רשלנות רפואית

מטופל שחווה פגיעה בעיניים עדיין יכול להחלים לאחר ניתוח קטרקט, אך יש לטפל בבעיה כראוי. לפעמים מנתחי עיניים אינם מנהלים היטב את הסיבוך, כפי שהם חייבים להתנהל, ובכך עלולים להיגרם ליקויים מתמשכים בראייה.

רוב מקרי רשלנות רפואית בניתוח לייזר להסרת משקפיים, שהסתיימו עם פגיעה בעיניים, מתמקדים בשאלה האם מנתח העיניים ניהל את הבעיה בהתאם לכללי הבטיחות, או תקני הטיפול. מכיוון שהבעיה נדירה יחסית, מנתחי עיניים לא תמיד משכילים להתמודד היטב עם הסיבוכים – למרות שהם חייבים להיות מיומנים בזיהוי הסיבוכים בזמן ובהתמודדות מקצועית תקינה עם כל מצב מסוכן.

אם מנתח העיניים לא הצליח להתמודד עם סיבוך שהתעורר במהלך הניתוח או לאחריו, או שהוא ביצע את הניתוח ברשלנות, והתוצאה היא ירידה בראייה או עיוורון, ייתכן שבית המשפט ימצא את המנתח או את הצוות הרפואי, כאחראים לפציעות שנגרמו.

מתי ניתוח קטרקט שנכשל הוא תוצאה של רשלנות רפואית?

חשוב להבין שלא כל תוצאה שלילית של ניתוח קטרקט, כולל פציעה חמורה, הוא בהכרח תוצאה של רשלנות רפואית. על מנת שבית המשפט יקבל את טיעוני התביעה, יש להוכיח שהמנתח או הצוות הרפואי לא ביצעו הליך כירורגי שעולה בקנה אחד עם “סטנדרט רפואי”.

הוכחת רשלנות בניתוח קטרקט מבוססת ברובה על עדות מומחה שמעיד במהלך הדיונים המשפטיים, שאיש מקצוע שיש לו הכשרה רפואית דומה היה מתנהל אחרת באותן נסיבות. בשלב הבא, העד המומחה יציג בפני בית המשפט עובדות לפיהן מנתח העיניים לא התנהל בהתאם לתקן הרפואי, ושהפציעה של המטופל נגרמה כתוצאה מהטיפול התת-סטנדרטי שקיבל.

רשלנות רפואית לפני, במהלך או אחרי ניתוח קטרקט

למרות שתוצאת הניתוח הייתה בלתי צפויה פוגענית או הרסנית, חשוב להבין שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בניתוח קטרקט רק כאשר המנתח נכשל במתן טיפול שתואם את הסטנדרט הרפואי המקובל לטיפול בהליך כירורגי שכזה. 

התקן הרפואי המקובל בהליך זה נקבע בהתאם לתקן שמנתח עיניים מוסמך עם רמת מקצועיות סבירה היה מספק באותן נסיבות. רשלנות רפואית לפני ניתוח הקטרקט עשויה להתייחס להיעדר הסכמה מדעת, טופס שהמטופל חותם עליו לאחר שהוסבר לו ההליך והסיכונים הכרוכים בו, או במקרה של פרסום כוזב או מטעה שהבטיח התנהלות שהמנתח לא יכול היה לקיים.

רשלנות רפואית קטרקט עלולה להתייחס לכך שהמנתח לא סיפק למטופל הנחיות מתאימות שנוגעות לאופן הטיפול בעיניים לאחר הניתוח. רשלנות רפואית מחייבת הוכחה ברורה של רשלנות או טיפול לא תקני, שגרמו לנזק. 

וזה לא הכול. חייבים להתקיים גם יחסי רופא-מטופל, הפרת חובת הזהירות הסבירה (כלומר מעשה רשלני) ופגיעות הקשורות למעשה הרשלני. 

חשיבות הפתיחה בהליכים משפטיים

הטכנולוגיה הרפואית כיום מתקדמת ביותר ואחוזי ההצלחה של ניתוחי קטרקט גבוהים מאוד. עם זאת, טעויות אנוש, טעויות ניתוחיות, רשלנות וטיפול רפואי לקוי, זיהומים משניים עקב היגיינה לקויה, עלולים להשפיע על הראייה בעין המנותחת. 

כך שאם אתם מאמינים שעברתם ניתוח קטרקט שנכשל, ובעקבותיו נגרם לכם אובדן ראייה או כל נזק אחר, חשוב שתפנו מיד לעורך דין מומחה בתחום על מנת להבין את הזכויות החוקיות שעומדות לרשותכם, כי אם לא תנקטו בצעדים המתאימים נגד האחראים, מישהו אחר עלול להיפגע.

תביעות רשלנות בניתוחי קטרקט

אם סבלתם מתוצאה שלילית לאחר קבלת ניתוח קטרקט, סביר להניח שאתם תוהים אם אתם יכולים או צריכים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מנתח העיניים. על מנת להצליח בתביעת רשלנות נגד המנתח, הצעד הראשון הוא הוכחה שהמנתח לא העניק טיפול ששמר על “רמת הטיפול הרפואי”. 

תקן זה מוגדר בדרך כלל על ידי רמת הטיפול שאיש מקצוע מוכשר למדי בתחום הבריאות היה מספק בנסיבות העניין. כל התנהלות שגויה שהובילה לסיבוכים שניתן היה למנוע, יכולה להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בניתוח עיניים.

הוכחת ההתנהלות הרשלנית 

כדי להוכיח את ההתנהלות הרשלנית של המנתח או הצוות הרפואי, במסגרת התביעה יש להציג עדות של עד מומחה רפואי שיש לו ידע וניסיון נאותים בביצוע ניתוחי קטרקט, כגון רופא עיניים או מנתח. 

העד המומחה יעיד לגבי רמת הטיפול הראויה שהייתה צריכה להתבצע, ויצביע על האופן שבו המנתח לא עמד בסטנדרט הזה, וכתוצאה מהטיפול התת סטנדרטי, נגרמה הפגיעה למטופל, בהליכים אלו, בית המשפט בודק את עילות התביעה, מתחשב בעדות המומחה הרפואי, ובמקרים רבים נמצא שיש עילה מוצדקת לתביעות רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

בשורה התחתונה, צרו קשר בהקדם עם עורך דין מומחה לרשלנות רפואית

אז אם נגרם לכם או לאדם קרוב לכם, נזק מניתוח הקטרקט באופן של ראייה משובשת באופן משמעותי, חשוב שתתייעצו עם עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית, שיסייע לכם לקבוע אם יש לכם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, כמו גם לגבי האופן הטוב ביותר להמשיך בהליכים.

באתר MedLawyers תמצאו את מיטב המומחים המשפטיים לרשלנות רפואית, שייעצו, ילוו וייצגו אתכם בהליכים המשפטיים להוכחת נזקי ניתוח קטרקט שנכשל, עד למיצוי הדין עם האחראים, והשגת הפיצויים ההולמים.

המומחים של MedLawyers עונים על השאלות הנפוצות שלכם

האם ניתוח קטרקט בטוח?

ניתוח קטרקט נחשב לאחד ההליכים הכירורגיים הבטוחים ביותר כיום. עם זאת, כמו בכל ההליכים הכירורגיים, עלולים להתרחש סיבוכים מסוימים. מנתח העיניים צריך לדון עם המטופלים באופן יסודי לגבי הסיכונים האפשריים, לפני הניתוח.

מה אם אני סובל מבעיות ראייה אחרות או מחלות עיניים בנוסף לקטרקט?

כדי להתאים טוב יותר את הניתוח לדרישות הייחודיות של כל מטופל, מנתח העיניים נדרש לבצע בדיקות מקיפות לפני הניתוח, ולסקור את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, כדי למנוע סיבוכים שנוגעים למחלות עיניים אחרות של המטופל, או למצבים בריאותיים אחרים שהוא סובל מהם, שלא יאפשרו לבצע את הניתוח בבטחה, ולמנוע את הצורך בביצוע ניתוח חוזר.
מטרת ניתוח קטרקט היא לספק איכות ראייה טובה עוד יותר למרחקים ספציפיים, ולא להחמיר את מצב המטופל. במקרה של רשלנות רפואית בניתוחים עורך דין מומחה בתחום יוכל לקבוע אם קיימת עילת תביעה.

האם יש צורך בבדיקות נוספות לאחר הניתוח?

יש צורך בביקור מעקב ביום שלאחר הניתוח כדי לבדוק את מצב העין וכן לענות על כל שאלה שתהיה לכם.
ברוב המקרים, בדיקות נוספות צריכות להיקבע למהלך השבועות לאחר הניתוח, על מנת שהמנתח יוכל לעקוב אחר תהליך הריפוי, והימנעות מביצוע בדיקות מעקב עלולה להוביל לפגיעה בהחלמה תקינה.

האם ניתוח קטרקט כואב?

לא, ההליך אינו כואב. לפני הניתוח, המנתח נדרש לבצע הרדמה מקומית לעין המטופלת, באמצעות טיפות, ועם התפוגגות השפעת חומר ההרדמה לאחר הניתוח, המטופל עשוי להרגיש מעט אי נוחות למשך פרק זמן קצר, שניתן לטפל בה בקלות באמצעות תרופות נגד כאבים ללא מרשם רופא.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן