נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות: חשיבות הייצוג המשפטי

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

תוכן עניינים

כשאנשים סובלים מבעיות פוריות או שוקלים להביא ילדים לעולם בגילאים מבוגרים, הם זקוקים לשירותי מרפאות פוריות. יחד עם זאת, למרות הפופולריות של מרפאות אלו, יש היום גם עליה בתביעות רשלנות רפואית בטיפולי פוריות. זהו תחום ייחודי ומתפתח בחוק, שלמרבה הצער כרוך בנסיבות שעלולות להוביל לנזקים חמורים.

הנזקים עלולים להשפיע על העובר, האם, העובר, או על דגימות הביצית והזרע. בחלק מהמקרים, רשלנות רפואיות בטיפולי פוריות עלולים לפגוע באופן חמור ביכולת הזוג או האישה להביא ילד לעולם.

סיכונים נפוצים

הסיכון הנפוץ ביותר שאישה עלולה להתמודד איתו כתוצאה ממקרה רשלנות רפואית בטיפולי פוריות הוא לידה מרובת ילדים. לאישה שעוברת את הטיפולים יש סיכוי גבוה יותר ללדת תאומים, שלישיות או יותר. למרות שלפעמים זה מה שאנשים רוצים, ומבחינת נשים רבות הריונות מרובים אינם גורמים לסיבוכים, במקרים מסוימים לידות מרובות עלולות להוות סיכון בריאותי לאם ולתינוקות.

סיכונים נוספים לאם כוללים הריון חוץ רחמי, מצב שבו העובר משתיל את עצמו מחוץ לחצוצרה, ותסמונת גירוי יתר בשחלות, שמרחשת כאשר נוצרות יותר מדי ביציות עקב צריכת תרופות לטיפול בפריון.

למרות שהסיכונים לתינוק פחות שכיחים מהסיכונים לאם, תינוקות שנולדים בסיוע טיפולי פוריות חשופים גם הם לסיכונים מסוימים, שעשויים לכלול הפרעות גנטיות, לידות מוקדמות ומשקל לידה נמוך.

טעויות נפוצות של רופאים וצוותים רפואיים במרפאות פוריות

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות עשויה להוביל לפגיעה משמעותית בזוג או באישה. הרופא או הצוות הרפואי עלול לבצע הליכי מיון שאינם תקינים במהלך תרומת הזרע או הביצית, או שהם עשויים לבצע טכנולוגיות רבייה בסיוע בשיטה שאינה נכונה, ולגרום לפגיעה באם או לליקויים מולדים.

בחלק מהמקרים, טעויות שמתבצעות על ידי רופאים וצוותים רפואיים במרפאות פוריות עלולות לפגוע ביכולתם של בני הזוג להביא ילד לעולם, או להוביל למוות בנסיבות חמורות.

שגיאות IVF נפוצות שעלולות לגרום לפגיעות חמורות

במהלך טיפולי IVF, כמה טעויות נפוצות עלולות לגרום לנזקים חמורים, כמו למשל:

  • טיפול שגוי בעובר, בזרע או בביציות, שעלול להוביל להשתלה שגויה של העובר או שימוש שגוי בזרע או בביציות.
  • רישום תרופות מרשם שגויות לפני, במהלך או לאחר הליך IVF.
  • טעויות בהשתלה, כמו למשל רופא שמשתיל את העובר בשחלות במקום בנקודה הנכונה, בחצוצרות. טעות זו עלולה לגרום להריון חוץ רחמי ולאובדן העובר.

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות עלולה להוביל לפגיעות וסיכונים חמורים נוספים לאם ולתינוק, וסיכונים אלה גדלים באופן משמעותי כאשר אחת מהשגיאות האלו מתרחשת. רופא צריך לבחון היטב את כל הסיכונים האפשריים, וליידע את בני הזוג על כל הסיכונים, כדי לסייע להם להבין אם הם מועמדים מתאימים להפריה חוץ גופית. 

חשוב להבין שגם אם בני הזוג נחשבים למועמדים מתאימים ועוברים את ההליך, עדיין עלולות להתרחש שגיאות שעלולות להוביל לפגיעה חמורה באם, בבני הזוג או בתינוק.

רשלנות רפואית במרפאות פוריות

מכיוון שטיפול פוריות יחיד כולל ברוב המקרים טיפול של צוות רפואי, יתכנו גורמים רבים שאחראים למקרי רשלנות רפואית בטיפולי פוריות. כשההתנהלות הרשלנית של הרופא או הצוות הרפואי במרפאת פוריות גורמות לפגיעה באישה או בתינוק, יתכן שמתקיימת עילת רשלנות רפואית, ולבני הזוג יש את הזכות לנקוט בצעדים משפטיים נגד מרפאת הפוריות, לתביעת הנזקים שנגרמו.

אילו פיצויים ניתן לתבוע בתביעות רשלנות רפואית בטיפולי פוריות?

אם רשלנות רפואית בטיפולי פוריות נגרמה כתוצאה מהתנהלות רשלנית של הרופא או הצוות הרפואי במרפאת פוריות, והובילה לפגיעה באם או בתינוק, עשויות להתקיים עילות לתביעת פיצוי באמצעות תביעת רשלנות רפואית. אם הפציעות חמורות, הנזקים והפיצויים שייפסקו עשויים להיות משמעותיים.

כשהוצאות רפואיות נוספות נובעות מהצורך לטפל כראוי בפגיעות שנגרמו כתוצאה מרשלנות הרופא והצוות במרפאת פוריות, הוצאות אלו עשויות להיות מוחזרות במסגרת הסדר משפטי. 

וזה עוד לא הכול. השופט עשוי לקבוע פיצוי על הנזק שנגרם ליכולות הרבייה העתידיות של האישה, אם הרשלנות הרפואית גרמה לנזק זה. סוגים אחרים של פגיעה עשויים לכלול כאב וסבל, ופיצויים כספיים על תמיכה רגשית.

מה צריך לעשות אם רופא או צוות רפואי במרפאת פוריות התרשלו בתפקידם?

אם הרופא או הצוות הרפואי במרפאת פוריות התנהלו ברשלנות שהובילה לפגיעה באם או בתינוק, תביעת רשלנות רפואית בטיפולי פוריות עשויה להוביל לפיצוי בגין הנזקים. 

אם אתם חושדים שנגרם לכם נזק כתוצאה מטיפולי הפוריות, או שאתם זקוקים לסיוע בהבנת לשון החוק, ולא יודעים איך לתבוע מרפאת פוריות, חשוב שתפנו לעורך דין מיומן בתחום. חשוב להתחיל לנקוט בצעדים המשפטיים מיד ולהגיש את התביעה בהקדם.

תביעת רשלנות רפואית בטיפולי פוריות מובילה להשגת פיצויים הולמים

חומרת הנזק שנגרם, סוג ההליך או השימוש בטכנולוגיה מסוימת, פעולות שננקטות על ידי צוותים רפואיים שמעורבים בטיפול וגורמים רלוונטיים אחרים יקבעו את גובה הפיצוי שניתן לקבל. עורך דין לרשלנות רפואית מייצג נפגעי רשלנות רפואית, כולל רשלנות רפואית בטיפולי פוריות, והייצוג המשפטי חשוב לניהול נכון של ההליכים המשפטיים.

אז אם חוויתם פגיעה עקב רשלנות רפואית מצד רופא או צוות רפואי במרפאת פוריות, יתכן שתביעתכם תתקבל בבית המשפט ותוביל לפסיקה משפטית של פיצויים על ההפסדים שלכם. עורך הדין יעריך את סיכויי התביעה שלכם ויסייע לכם לקבל פיצוי הולם על הנזק שנגרם לכם.

רשלנות רפואית בטיפולי פוריות: שאלות ותשובות

מהם טיפולי פוריות?

טיפולי פוריות זמינים כדי לסייע לזוגות או לנשים להביא ילד לעולם באמצעות תרופות מסוימות, טכנולוגיה או שיטות רפואיות שונות של רבייה בסיוע.
טיפולים אלה יכולים להיות יעילים במיוחד לזוגות שיש להם בעיות פריות או לנשים שמתקשות להרות.

האם רופאים עלולים לטעות בהפניית נשים לטיפולי פוריות?

נשים רבות מקבלות חוות דעת רפואיות שקובעות שהן צריכות להתחיל טיפולי פוריות, ללא בדיקה מעמיקה ומקיפה של הסיבה לקשיי הכניסה להריון. במקרים אלו, הנשים עוברות טיפולים מתישים, מורכבים, מסוכנים ויקרים, ללא צורך.

האם יש סיכונים בטיפולי פוריות?

טיפולי פוריות כרוכים בסיכונים, וזוגות צריכים להיות מודעים לסיכונים לפני תהליכי הטיפול. האם והעובר חשופים לסיכונים מסוימים במהלך הטיפולים, וההשפעות עלולות להיות מזיקות במהלך הלידה ולהוביל לפגיעה באם, בתינוק או בשניהם.
חוץ מזה, טיפולי פוריות עלולים להוות סיכון בריאותי לאם לפני ובמהלך ההיריון, שעלולים להשפיע על יכולתה ללדת ילדים בעתיד. סיכונים אחרים כרוכים בטיפול בעוברים. לפעמים מתרחש הרס שאינו מכוון או רשלני של עובר מאוחסן, והיו גם מקרים שבהם רופאים השתילו את העובר הלא נכון במהלך טיפול IVF.

מתי צריך לפנות לעורך דין לרשלנות רפואית?

תביעת רשלנות רפואית בטיפולי פוריות היא הליך מאתגר משמעותית. עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית חייב להיות בקיא בטיפולי פוריות ובפגיעות האפשרויות, ולבנות את התביעה על בסיס הראיות הזמינות.
ככל שתפנו מוקדם יותר לעורך דין מנוסה בתחום שיטפל במקרה שלכם, כך ייטב. עורך הדין יאסוף את הראיות, לרבות הרשומות הרפואיות, חוות הדעת של הרופאים והצוותים הרפואיים, יבצע חקירות מתאימות וישיג מסמכים אחרים שנדרשים לניהול משא ומתן על הסדר מקובל מחוץ לכותלי בית המשפט, או יציג את התביעה בפני שופט.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם