רשלנות רפואית בניתוחי עיניים: מה קורה כשסטנדרט הטיפול התקין מופר?

 רשלנות רפואית בניתוחי עיניים: מה קורה כשסטנדרט הטיפול התקין מופר?

מטופלים עשויים לסבול מהחמרה בבעיות ראייה כתוצאה ממקרי רשלנות רפואית שביצע רופא עיניים

בריאות העיניים חיונית לתפקוד היומיומי, כי ללא ראייה תקינה, לא ניתן לבצע פעילויות רבות שנתפסות כמובנות מאליהן לאנשים ללא בעיות עיניים.

למרבה הצער, אנשים רבים סובלים מפגיעות חמורות בעיניים כתוצאה ממקרי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים, ובמקרים רבים יש להם עילה להגשת תביעת פיצויים בגין הוצאותיהם הרפואיות, אובדן שכר, כאב וסבל, ורכיבים אחרים. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

אובדן ראייה יכול להיות הרסני ומשנה חיים, בלשון המעטה

בעוד שבחלק מהמקרים, אובדן ראייה מתרחש כתוצאה מתאונות טראומטיות או ממחלה בלתי נמנעת, מקרים אחרים של לקות ראייה ועיוורון נובעים ממקרי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

למרות שרופאי עיניים הם רופאים שמתמחים בטיפול בבעיות עיניים, לעתים הם מבצעים טעויות במהלך טיפול בבעיות ראייה, וטעויות אלה עלולות לסכן את עיני המטופלים.

איזו מיומנות נדרשת מרופאי עיניים?

רופאי עיניים יכולים להיות מנתחים או רופאים לרפואה אוסטאופתית. אנשי מקצוע רפואיים אלה מיומנים בהליכים כגון:

  • ביצוע בדיקות עיניים
  • אבחון מצבים רפואיים
  • רישום תרופות לטיפול במחלות עיניים
  • ביצוע ניתוחי עיניים.

רופאי עיניים עוברים הכשרה מקיפה יותר מאופטומטריסטים, ולכן הם מסוגלים לבצע יותר הליכים כשהם עוסקים בפרקטיקה רפואית.

סוג הרופא המתאים לטיפול עיניים תלוי בסיבת הבעיה בעיניים. אנשים שסובלים מבעיות עיניים כמו גלאוקומה, קטרקט או ניוון מקולרי, צריכים טיפול של רופאי עיניים מכיוון שאנשי מקצוע אלה עברו הכשרה גבוהה ויש להם ניסיון בטיפול במצבים אלה.

אם אתם זקוקים לניתוח, תצטרכו להתייעץ עם מנתח שיש לו הכשרה מקצועית מעבר לבדיקת עיניים או מרשם חדש לעדשות מגע או משקפי ראייה.

מהן הסיבות הנפוצות של מקרי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים?

מטופלים עשויים לסבול מהחמרה בבעיות ראייה כתוצאה ממקרי רשלנות רפואית שביצע רופא עיניים, בספר אופנים. מהסיבות השכיחות ביותר לכך שרופאי עיניים נתבעים בגין רשלנות רפואית בניתוחי עיניים, כוללות:

אבחון שגוי

רופאי עיניים צריכים להיות מסוגלים לאתר בעיות בעיני המטופל במהלך בדיקת עיניים שגרתית. אבל רופאים רבים אינם מצליחים לאבחן כראוי את מצבו של המטופל, והאמת היא שזהו הגורם המוביל למקרי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים לא רק בקרב רופאי עיניים, אלא בכל ענף הבריאות.

מטופלים שמאובחנים עם מצב רפואי שגוי עלולים לסבול מפציעות מכיוון שהמצב האמיתי שלהם אינו מטופל בזמן. חוץ מזה, מטופלים שקיבלו אבחנה שגויה עשויים לעבור טיפול מיותר שעלול לגרום להם נזק נוסף.

עיכוב באבחון או העדר אבחון

בחלק מהמקרים, רופאי עיניים מאבחנים מצב רפואי מבלי לבצע את הבדיקות הדרושות. הם עשויים לערוך בדיקות הדמיה כגון בדיקת טומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT) ולאבחן מטופל עם בעיית עין שגויה, כאשר היה עליהם להזין בדיקות מיוחדות שמספקות אבחנה מדויקת.

אם רופא עיניים גורם לאובדן ראייה חלקי או מוחלט כתוצאה מהעדר אבחון ראוי של מצב רפואי בעין, הוא עלול להימצא אשם בתביעת רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

העדר הפניה למומחה

לא כל רופאי העיניים מתמחים בטיפול באזורים מסוימים בעין. כך, למשל, חלק מהרופאים מומחים לגלאוקומה; ולאחרים יש יותר ניסיון בניתוחי קרנית. מומחים אחרים מתמחים ברשתית ועשויים לבצע בדיקות ייעודיות לאבחון מצבי עיניים שרופאי עיניים כלליים נתקלים בהם לעתים נדירות.

אם רופא עיניים גורם למטופל נזק במהלך ביצוע ניתוח רשתית או השתלת קרנית, העדר הפניית המטופל לרופא עיניים אחר עם ניסיון מיוחד עשוי להיחשב כמקרה של רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

היווצרות זיהומים

רופאים חייבים להיות זהירים במיוחד כשהם מטפלים במטופלים שעברו ניתוחי עיניים לאחרונה. הסיבה לכך היא שהעין פגיעה להפליא לזיהומים, וברגע שנוצר זיהום, הוא מתפשט במהירות ומשפיע על אזורים אחרים בגוף.

למרבה הצער, חלק ממטופלים מפתחים זיהומים כאשר רופא העיניים שלהם אינו מקפיד על חיטוי הציוד לפני שהוא משתמש בו לבדיקת עיניים לאחר ניתוח.

טעויות כירורגיות

רשלנות רפואית בניתוחי עיניים עשויה להתרחש גם במהלך ניתוח קטרקט, השתלת קרנית, ניתוח עפעפיים, או ניתוח לאחר תאונה, והטעויות עלולות לגרום לאובדן ראייה.

אם הבעיה בעיניים מחמירה וניתן להוכיח שהרופא לא התנהל בהתאם לנהלים רפואיים מקובלים, למטופל יש עילת תביעת רשלנות רפואית בניתוחי עיניים. חלק מטעויות הניתוחים הנפוצות ביותר שרופאי עיניים מבצעים כוללים:

  • ניתוח בעין הלא נכונה.
  • פגיעה באזורים אחרים בעין.
  • שימוש בכלים שלא חוטאו.
  • וביצוע הליכים שאינם נחוצים.

הסכמה מדעת

רופאי עיניים חייבים ליידע את המטופלים לגבי כל הסיכונים הכרוכים בהליך או בניתוח לפני תחילת הטיפול. וזה לא הכול. הרופא נדרש ליידע את המטופל לגבי הסיכונים הבריאותיים הצפויים עיינים במקרה שלא יתבצע ההליך המוצע. הרופאים חייבים לשתף את המטופלים בטיפולים חלופיים לטיפול המוצע ולדון גם ביתרונות ובסיכונים של הליכים אלה.

המטופל צריך לדעת את כל המידע המלא על מנת שיוכל להחליט אם לעבור את הטיפול לאחר שהבין את הסיכונים האפשריים הכרוכים בהליך. במקרים בהם הרופא לא מסר למטופל מידע שלם, ניתן לתבוע אותו בגין רשלנות רפואית בניתוחי עיניים, אם המטופל נפגע במהלך הניתוח.

איזה פגיעות נפוצות מתרחשות כתוצאה מרשלנות רפואית בניתוחי עיניים?

מטופלים שנפגעו כתוצאה ממקרי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים עלולים לסבול מפגיעות חמורות. הפציעות הנפוצות ביותר כוללות:

עיוורון מלא או חלקי

טעות של רופא עיניים עלולה לגרום למטופל לאבד חלקית או לחלוטין את יכולת הראייה. מצב זה משפיע באופן משמעותי על חיי המטופל ועל יכולתו לעבוד ולחיות באופן עצמאי.

התפתחות זיהומים

רשלנות רפואית בניתוחי עיניים מתרחשת כשרופאי עיניים אינם מטפלים בתנאי סיכון שמציבים את מטופליהם בסיכון לפתח דלקות עיניים חמורות.

אם הזיהום אינו מתגלה ומטופל במהירות, הוא עלול להתפשט לאזורים אחרים בגוף או להיות כה חמור עד שהמטופל מאבד את העין הפגועה.

ראייה מטושטשת

בחלק מהמקרים, נפגעי רשלנות רפואית בניתוחי עיניים סובלים מראייה מטושטשת קבועה, שאינה עיוורון מוחלט אבל חמורה לא פחות.

חיים עם ראייה מטושטשת קבועה עלולים להיות לא נעימים לחלוטין ולהשפיע על היכולת לנהוג, לעבוד, ולהשתתף בפעילויות מהנות שהמטופל שנפגע ביצע לפני הפציעה.

בעיות ראייה אחרות

מלבד עיוורון או ראייה מטושטשת, מטופלים עלולים לחוות בעיות עם תפיסת עומק וזיהוי צבעים עקב רשלנות רפואית בניתוחי עיניים.

איך מוכיחים רשלנות רפואית בניתוחי עיניים?

חשוב להבין שלא כל טעות שרופא עיניים מבצע מהווה בהכרח עילת רשלנות רפואית בניתוחי עיניים. על מנת להוכיח כי התרחשה רשלנות רפואית, יש להוכיח את רשלנות הרופא, באמצעות עדות של רופא מומחה אחר שיצביע על המחדלים ויסביר איך הניתוח היה אמור להתנהל בהתאם לסטנדרט מקצועי תקין.

שלב זה בדיונים המשפטיים נשמע אולי פשוט, אבל העדות עשויה להיות מורכבת למדי. כדי לקבוע אם יש לכם עילת רשלנות רפואית בניתוחי עיניים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין בהקדם האפשרי לאחר האירוע.

בשורה התחתונה, אל תוותרו על זכותכם לתבוע

אם נפגעתם מהתנהלות רשלנית של רופא עיניים, פנו עוד היום לעורך דין מומחה בתחום כדי לקבוע ייעוץ שנוגע למקרה שלכם. עורך הדין יתחיל לחקור את המקרה על מנת לקבוע אם רופא העיניים התרשל כך שניתן יהיה להשיג צדק ולגבות את הפיצויים המגיעים לכם.

מאמרים דומים