איך עושים בדיקת gbs ומהן ההשלכות כשנמנעים מהבדיקה או מבצעים אותה באופן שגוי

 איך עושים בדיקת gbs ומהן ההשלכות כשנמנעים מהבדיקה או מבצעים אותה באופן שגוי

סטרפטוקוקוס מקבוצת B (GBS) הוא חיידק נפוץ בנרתיק או בפי הטבעת של נשים, ועד ארבעים אחוזים מהן סובלות מהחיידק בדרכי המעיים שלהן, אך בניגוד לסברה הרווחת, מחלה זו אינה מועברת באמצעות מגע מיני.

ברוב המקרים, GBS אינו מזיק לאישה. אבל כשאישה נכנסת להיריון, היא חייבת לעבור בדיקת gbs מכיוון שהחיידק יכול לעבור מהאם לתינוק במהלך הלידה. בהתאם לדיווחי ארגון הבריאות העולמי, נשים חייבות לעבור בדיקות לנוכחות החיידק בגופן בין השבועות ה-35 ל-37 להריון.

בדיקה לפני חלון זמן זה או לאחריו אינה מספקת מידע מדויק אודות מושבת GBS במהלך הלידה. העדר ביצוע בדיקת gbs היא עילה לתביעת רשלנות רפואית של הגניקולוג או הרופא המיילד, והתביעה יכולה לטעון על העדר ביצוע הבדיקה, ביצוע הבדיקה במועד שאינו מתאים במהלך ההיריון או פרשנות שגויה של התוצאות.

אם הרופא אינו בטוח לגבי אופן ביצוע בדיקת gbs האם והתינוק עלולים להיפגע

כדי לאתר gbs בדיקה לנוכחות החיידק בגוף האישה, מתבצעת שטיפת הנרתיק ופי הטבעת. הדגימות נשלחות למעבדה לתהליך שנמשך יממה עד יומיים. אם התרבות חיובית ל-GBS, רוב הנשים מקבלות אנטיביוטיקה על מנת להגן על התינוק מפני זיהום כשהוא עובר בתעלת הלידה במהלך הלידה.

תוצאות חיוביות של בדיקת gbs פירושן רק שהאם נשאית, וזה לא אומר שהתינוק ייפגע, מכיוון שרק אחד מתוך מאה עד מאתיים תינוקות שנולדו לאימהות עם GBS, עתידים להיפגע.

אם הרופא אינו מקפיד על הליך נכון של אופן ביצוע בדיקת gbs, או שאינו רושם לאישה אנטיביוטיקה למניעת לידה של תינוק נגוע בחיידק, למרות הממצאים בתוצאות הבדיקה, הרך הנולד עלול לסבול מדלקת ריאות, אלח דם או דלקת קרום המוח.

במילים אחרות, תינוקות נדבקים בחיידק GBS אם הרופא אינו יודע איך עושים בדיקת gbs

קיימות שתי שיטות עיקריות שמובילות להידבקות תינוקות בחיידק GBS במהלך הלידה. ראשית, תינוקות עשויים להיחשף לחיידק ברחם האם בשלב ירידת המים. חוץ מזה, תינוק עשוי להידבק בחיידק במהלך המעבר בתעלת הלידה, כאשר הוא עלול לבלוע את החיידקים בקלות בשאיפה דרך הפה או האף.

רוב התינוקות מפתחים GBS במהלך הלידה או בשבוע הראשון לאחר הלידה, במצב שנקרא GBS מוקדם. חשוב להבין כי קיימים גורמים מסוימים אשר מציבים תינוקות בסיכון גבוה יותר לחשיפה ל-GBS במהלך הלידה, כולל:

  • כשהרופא אינו יודע איך עושים בדיקת gbs.
  • כשהאם עוברת את הבדיקה בשלבים מאוחרים יותר של ההיריון.
  • כשהתינוק נולד בפרק זמן של 18 שעות או יותר לאחר ירידת המים.
  • כשהאם ילדה בעבר תינוק עם GBS.

כשהרופא והצוות הרפואי מודעים לסיכונים האפשריים ויודעים את משמעות בדיקת gbs איך עושים אותה, אפשר למנוע את הידבקות התינוק

קיימות שיטות יעילות שמאפשרות את מניעת העברת חיידקי GBS מאימהות לתינוקות במהלך הלידה. השיטות העיקריות הן בקיאות בהליך בדיקת gbs איך עושים אותה, ומתן אנטיביוטיקה לנשים שנמצאות בסיכון גבוה יותר להעביר את החיידק במהלך הלידה.

בדיקת gbs מומלצת לנשים הרות בין השבוע ה-36 לשבוע ה-37 להריון. אם הרופא בקיא בהליך אופן ביצוע בדיקת gbs, כלומר, משתמש בשיטת בדיקה שאינה פולשנית, ומעביר את מדגם הבדיקה מהנרתיק ופי הטבעת לבדיקה בתנאי מעבדה, הוא יכול למנוע את העברת החיידק לתינוק.

וזה עוד לא הכול

מעבר ל-gbs בדיקה במהלך ההיריון, חשוב שהרופא ירשום אנטיביוטיקה כבר בתחילת הלידה לנשים עם גורמי סיכון ללידת תינוק נגוע בחיידק. אם הרופא אינו מצליח למנוע את העברת הזיהום לתינוק לפני שהוא נולד, זוהי עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

סטרפטוקוקוס מקבוצת B עלול לגרום למוות בילודים. האמת היא שהערכות המומחים מראות שבסופו של דבר, בין ארבעה לשישה אחוזים מהתינוקות עם GBS נפטרים מהמחלה בסופו של דבר. כאשר תינוקות שורדים את הזיהום, חלק מההשפעות האפשריות האחרות יכולות להיות מזיקות ביותר.

לדוגמא, תינוקות שמפתחים GBS עלולים לסבול מנזק מוחי, ליקויים קוגניטיביים, עיכובי למידה, עיכובים התפתחותיים, בעיות תחושתיות בשמיעה או בראייה, התקפים ושיתוק מוחין.

הרופא נכשל בביצוע בדיקת, אבחון או טיפול בחיידק GBS? הנה האפשרויות שלכם כהורים

אם הרופא שלכם לא הצליח לבצע את הבדיקה כי אינו יודע איך עושים בדיקת gbs או שהוא לא הצליח לאבחן את החיידק ומכאן גם מנע את הטיפול הדרוש, והתינוק שנולד סבל מפגיעה מוחית או שנפטר, רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתביעות רשלנות רפואי על האפשרויות המשפטיות שעשויות להיות זמינות לכם כהורים.

רשלנות רפואי בנושא בדיקת gbs נפוצה למדי ותינוקות חווים לעתים קרובות מחלות, פציעות, זיהומים ובעיות בריאותיות חמורות, שניתנות למניעה. כאשר מתעוררים מצבים הרסניים אלה, יש לכם את הזכות לנקוט בצעדים משפטיים לשם השגת הצדק והפיצויים הגבוהים.

איך משרד עורכי דין שמתמחה ברשלנות רפואית יכול לעזור לכם?

תינוקות רבים סובלים ממחלת GBS מוקדמת ומאוחרת כתוצאה מרשלנות של רופאים, אחיות ואנשי מקצוע אחרים בתחום הרפואה. לדוגמא, תינוק עלול לסבול מהמחלה בגלל כשלון הרופא או הצוות הרפואי לנקוט בצעדים הבאים:

  • בדיקה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית של האם, שיכולה לגלות שבעבר היא ילדה תינוק עם GBS.
  • הזמנת בדיקת gbs בזמן לאיתור החיידק בגוף האישה.
  • פרשנות נכונה של תוצאות הבדיקה והסבר מלא של התוצאות לאישה ולבן זוגה.
  • מתן אנטיביוטיקה בזמן, אם תוצאות הבדיקה העידו על נוכחות החיידק בגוף האישה.
  • מעקב אחר התינוק לאיתור סימנים ותסמינים של מחלת GBS.

אם אתם מאמינים שאחד או יותר מהצעדים האלה לא בוצעו, או בוצעו שלא כראוי, זה הזמן שלכם לפעול

אם אתם מאמינים שהתינוק שלכם סבל מנזק עקב רשלנות רפואית, פנו ללא דיחוי למשרד עורכי דין שמתמחה בתביעות רשלנות רפואית. הצוות המשפטי יפתח בחקירת המקרה שלכם, כולל איסוף וניתוח של כל הרשומות הרפואיות הרלוונטיות.

בליווי של מומחה רפואי, הצוות המשפטי יידע לקבוע מה השתבש במהלך ההיריון, הלידה או לאחר הלידה, וניתן יהיה גם לזהות את כל הצדדים שיכולים להיות אחראים לפגיעה בתינוק שלכם ובבני משפחתכם.

כל התנהלות רשלנית, שגויה או חמור מכך – התעלמות מחשיבות בדיקת gbs היא עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית

אם בדיקת gbs איך עושים אותה נכון הובילה לאבחון התינוק שלכם כנגוע בזיהום, יתכן שיש לכם ולבני משפחתכם עילה לנהל תביעת רשלנות רפואית נגד הרופא המטפל, צוות בית החולים או נותני שירותי בריאות אחרים שהיו מעורבים במהלך ההיריון והלידה.

פגישת ייעוץ עם עורכי דין מיומנים בתחום תשלים לכם את המידע החסר, וצוות משפטי מיומן ישמח לספק לכם תשובות מלאות לגבי כל סימני השאלה שיש לכם, כולל ליווי וייצוג בבית המשפט, עד להשגת הפיצויים שיכולים להגיע לסכומים של מיליוני שקלים.

גם את הצוות המשפטי חשוב לבחור נכון

משרד עורכי דין מיומן ועם ניסיון של שנים ארוכות בתחום הרשלנות הרפואית, ילמד את התיק שלכם ויתכונן למשפט מבלי להשאיר שום פיסת מידע שלא נבדקה היטב.

רמת הכנה גבוהה זו תגביר את הסיכויים של הצלחת התיק ותאפשר לצוות המשפטי שלכם להציג את המקרה בגישה חזקה ביותר באולם בית המשפט, אם תגיעו למשפט ולא תוצע לכם פשרה מצד הצוות הרפואי בשלבים מוקדמים יותר.

מאמרים דומים