רעלת הריון תסמינים: מה קורה כשרופאים אינם בזמן רעלת הריון

תסמינים של הרעלת הריון
תוכן עניינים

לידת תינוק יכולה להיות אחת החוויות המתגמלות בחייה של כל אישה כמעט. למרות שההיריון הוא חוויה מרגשת, מצבים בריאותיים עשויים להתעורר בתחילת ההיריון ובמיוחד לאחר השבוע העשרים, ואם אינם מאובחנים, עלולים לגרום לסיבוכים חמורים, כולל מות האם או מות העובר. 

רעלת הריון תסמינים מתבטאים בסיבוכים רפואיים שפוגעים בנשים הרות ומתאפיינים בעלייה מהירה בלחץ הדם, ולעתים קרובות בחלבון בשתן שעלול לגרום להתקפים, שבץ מוחי, אי ספיקת איברים ומות האם או העובר.

אפשר וצריך לאבחן רעלת הריון בזמן

למרבה הצער, אין תרופה לרעלת הריון מלבד לידה, אבל קיימות בדיקות שרופאים צריכים לבצע כדי לתמוך באבחון רעלת הריון תסמינים וניטור המצב לאורך כל ההיריון. אבל למרות הכוונות הטובות ביותר של רופאים וצוותים רפואיים, קיימים מצבים שבהם רופאים פשוט אינם מצליחים לאבחן רעלת הריון. אם זה קרה לכן או לאדם קרוב אליכם, יתכן שתימצאו זכאים לפיצוי על האובדן.

נשים שמאמינות שהן סבלו מסיבוכי רעלת הריון שהייתה צריכה להיות מאובחנת ומטופלת בזמן על ידי רופא, וכתוצאה מכך נגרמו להן פציעות או שהן ילדו תינוק מת, צריכות להתייעץ עם עורך דין בקיא ברשלנות רפואית. מאמר זה מציג סקירה כללית של סימנים לרעלת הריון, גורמי סיכון ועילות אפשריות לתביעה. 

סקירת רעלת הריון

רעלת הריון והפרעות יתר לחץ דם אחרות במהלך ההיריון הן גורמים מובילים למחלות נשים הרות ותינוקות. רעלת הריון תסמינים מאובחנים בדרך כלל במהלך בדיקות לחץ דם שגרתיות במפגשי מעקב לפני הלידה. 

שתי קריאות לחץ דם גבוהות מ-140/90 בהפרש של לפחות ארבע שעות בין הבדיקות, עשויות להצביע על מצב זה, והרופא צריך לבצע מעקב קפדני אחר בריאות העם לאבחון רעלת הריון. בשלב זה, קיימות מספר בדיקות דם, שתן או אולטרסאונד שהרופא צריך לבצע על מנת לקבל הערכה מדויקת יותר.

אם הרופא אינו מזהה רעלת הריון סימנים או מטפל בהם כראוי, התנהלות זו עלולה להוביל לבעיות חמורות לאם ולתינוק, ויתכן שהרופא יימצא אחראי להן.

גורמי סיכון לרעלת הריון

קיימים מספר גורמי סיכון שהופכים חלק מהנשים לרגישות יותר לרעלת הריון, בהשוואה לנשים הרות אחרות:

  • הריון לפני גיל עשרים או לאחר גיל ארבעים.
  • הריון ראשון
  • הריון עם עוברים מרובים.
  • היסטוריה של מצבים רפואיים כמו לחץ דם כרוני גבוה, מיגרנות, סוכרת מסוג 1 או 2, מחלת כליות, נטייה להתפתחות קרישי דם, וזאבת.
  • היסטוריה משפחתית של רעלת הריון.
  • השמנת יתר.

מתי ואיך רופאים צריכים לזהות תסמיני רעלת הריון?

כמובן שרופאים צריכים להיות ערים תמיד לאפשרות של תסמיני רעלת הריון, אבל קיימים מספר גורמי סיכון שאמורים לגרום להם לשים לב במיוחד למצב בו התסמינים שהאישה חווה עשויים להיות קשורים לרעלת הריון. יחד עם זאת, לנשים רבות שמפתחות רעלת הריון אין היסטוריה משפחתית או גורמי סיכון ידועים, לכן אסור שרופאים יתעלמו מהתסמינים שהן חוות.

רעלת הריון נוטה להתרחש בסביבות השבוע העשרים להריון או מאוחר יותר, לכן רופאים צריכים לשאול את האישה לגבי רעלת הריון תסמינים בשלב זה. בעוד שלחץ דם גבוה וחלבון בשתן הם סימני ההיכר של ההפרעה, רופאים צריכים לקחת בחשבון קבוצת גורמים שעשויים להנחות אותם בכיוון האבחון הנכון.

נכון שאין בדיקה אחת לרעלת הריון, אבל קיימים אמצעי זהירות שחשוב להקפיד עליהן, ושמקלים את הזיהוי, כולל ביקורי מעקב תכופים לפני הלידה ומעקב אחר לחץ דם. לאחר האבחון, הרופאים צריכים לפתח תוכנית לטיפול בהפרעה ולהסביר למטופלת שלהם את חשיבות הטיפול הנכון. המונח “טרום” עשוי להצביע על מצב בו המחלה נמצאת בשלבי התפתחות מוקדמים, אך אינה חמורה. 

עם זיהוי תסמינים של רעלת הריון, תוכנית הטיפול צריכה להיות שלמה ומקיפה

תוכנית הטיפול לאחר זיהוי תסמינים של רעלת הריון צריכה לכלול מנוחה במיטה, ביקורי מעקב לצורך טיפול, בדיקות לחץ דם יומיות, ותרופות ללחץ דם. 

בחלק מהמקרים, עדיף שהאם תישאר בבית החולים לטיפול עד הלידה, כך שניתן יהיה לבצע בדיקות לחץ דם ושן בתדירות תכופה יותר, כמו גם לטפל באמצעות טפטוף מגנזיום סולפט, שמסייע במניעת התפתחות של רעלת הריון. הטיפול בבית החולים גם מקל על ההחלטה אם, למען בריאות התינוק והאם, יהיה נכון לזרז לידה או לבצע ניתוח קיסרי במצב חירום.

אבחון שגוי של רעלת הריון תסמינים עולה לרמת רשלנות רפואית, אם הרופא נמנע מביצוע הפעולות שרופא בתחום התמחות דומה היה נוקט בהן באותן הנסיבות. אם אובחנה רעלת הריון, אבל הרופא לא נקט באמצעי הטיפול המתאימים לשמירה על בריאות האם והתינוק, וכתוצאה מכך גרם נזק, ניתן לטעון לרשלנות.

עילות אפשריות לתביעת רשלנות רפואית

העדר אבחון וטיפול נכון באם ובתינוק שנפגעו מרעלת הריון, עשוי להיחשב כרשלנות רפואית. חשוב להבין גם שאם רשלנות זו גורמת לפציעת לידה אצל התינוק, ניתן לטעון כי זוהי רשלנות רפואית. ואם האם נפטרת כתוצאה מהעדר אבחון תסמינים לרעלת הריון, יתכן שהרופא יעמוד למשפט על גרימת מוות בעוולה.

אם העובר או התינוק נפטר, יתכן שהאם תוכל לתבוע גם נזקים. חשוב להתייעץ בנבכי תביעת רשלנות רפואית ובנזקים הממוניים האפשריים על ידי פנייה לעורך דין מומחה בתחום.

מתחילים עם יצירת קשר עם עורך דין לרשלנות רפואית לכל מקרה של רעלת הריון שלא אובחנה ולא טופלה

אם נפגעת כתוצאה מהעדר אבחון וטיפול ברעלת הריון, יתכן שיש לך עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. אם אתם בני זוג לאישה שנפטרה כתוצאה מרעלת הריון, או שנולד לכם תינוק מת, יש לכם עילה לתביעת רשלנות רפואית בעילת מוות בעוולה. 

השלב הראשון הנכון בתהליך זה הוא ליצור קשר עם עורך דין לרשלנות רפואית על מנת לדון בהליכים המשפטיים האפשריים למיצוי הדין עם האחראים.

רעלת הריון תסמינים: שאלות ותשובות

 

איך אפשר לדעת אם הרופא התרשל?

אם יש לך חשדות שהרופא התנהל ברשלנות, ההתנהלות הטובה ביותר היא להתייעץ עם עורך דין מיומן ברשלנות רפואית שיסייע לך להחליט האם יש לך עילת תביעה. אם עורך הדין סבור שכן, הגשת תביעת רשלנות תסייע לך להשיג את התמיכה הכספית לה את זכאית, וגם למנוע מרופא רשלני לפגוע במשפחה אחרת.
עורך דין לרשלנות רפואית שמקפיד על התנהלות אתית, לא יגרום לך להגיש תביעה שלא נראה שיש לה סיכוי סביר להצלחה, כך שלאחר פגישת הייעוץ, תוכלי להחליט איך להמשיך.

האם רופא יכול לאבחן בטעות רעלת הריון?

אבחון שגוי של רעלת הריון מצדיק עילת תביעת רשלנות רפואית אם הרופא לא נקט בפעולות שרופא בתחום התמחות דומה היא נוקט בהן באותן הנסיבות.

מהם הקריטריונים האבחוניים לרעלת הריון?

לחץ דם סיסטולי של 140 מ”מ כספית ומעלה, או לחץ דם דיאסטולי של 90 מ”מ כספית ומעלה, שמתרחשים לאחר השבוע העשרים להריון אצל אישה שלחץ הדם שלה היה תקין בעבר.

כמה מהר מתפתחת רעלת הריון?

רעלת הריון תסמינים עלולים להופיע כבר בשבוע העשרים להריון, אבל זהו מצב נדיר. במקרים רבים, התסמינים מתחילים לאחר השבוע ה-34, ובמקרים בודדים התסמינים מתפתחים לאחר הלידה, בדרך כלל בתוך יומיים לאחר הלידה.

 

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן