אבחון פיגור: מהן האפשרויות שלכם כשהרופאים אינם מאבחנים את הפיגור בזמן?

אבחון פיגור
תוכן עניינים

פיגור שכלי נובע כתוצאה מהפרעה קוגניטיבית שפוגעת באופן חמור ביכולת רכישת מיומנויות בסיסיות שדרושות לתפקוד יום יומי תקין, כמו למשל מיומנויות תקשורת או מיומנויות למידה. יש רמות שונות לכל מצב ולכן חשוב לבצע אבחון פיגור בשלב מוקדם כדי שניתן יהיה לקבוע תכנית טיפול מתאימה, שתשפר באופן משמעותי את איכות חיי הילד ומצבו הבריאותי והנפשי.

פיגור שכלי יכול להתרחש כתוצאה מגורמים שונים, ביולוגיים או תורשתיים, אבל המצב עלול להתרחש גם כתוצאה מרשלנות רפואית של הרופא או הצוות המטפל שנמנעו מביצוע אבחון פיגור ונכשלו מהקפדה על מעקב רפואי הולם במהלך ההיריון, או חמור מכך, התנהלו ברשלנות במהלך הלידה.

בואו נדבר קצת על פיגור שכלי אבחון, ועל רשלנות רפואית שנובעת מהעדר מעקב רפואי מקצועי והולם לאורך ההיריון

לאורך ההיריון, הרופא המטפל והצוות הרפואי חייבים לבצע בדיקות מעקב רפואי כדי לוודא שההיריון תקין. העדר בדיקות בהתאם להנחיות המקובלות של משרד הבריאות, עלול להחמיץ פיגור שכלי אבחון כמו גם בעיות בריאותיות אחרות שיכולות להיות להן השלכות חמורות על מצבו של העובר ברחם, ועל בני הזוג.

בנסיבות אלו, קיימת להורים עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, ובית המשפט יוזמן לבחון את עילת ההולדה בעוולה.

כלומר, אבחון פיגור שכלי יכול למנוע מצב של הולדה בעוולה

ההורים יכולים לטעון בכתב תביעת רשלנות רפואית, שאילו היה מתבצע אבחון פיגור שכלי בתקופת ההיריון, באמצעות בדיקות מתאימות של מעקב ההיריון, והיו מתגלים ממצאים שמעידים על אפשרות או סיכון לפיגור אצל העובר, הם היו יכולים לקבל את ההזדמנות להחליט להפסיק את ההיריון.

התרשלות של הרופא שטיפל באישה ההרה, שוללת מבני הזוג את אפשרות הבחירה, מה שמוביל להולדה בעוולה.

פיגור שכלי יכול להיות גם תוצאה של התרשלות הרופא או הצוות המטפל במהלך הלידה

במהלך הלידה, האישה צריכה להימצא תחת פיקוח רפואי של צוות מלא, כולל הרופא המטפל, אחיות וצוות רפואי שמלווה אותה, על מנת שתהיה אפשרות לזהות בזמן מצוקה שלה או של העובר, ולהיערך לטיפול הולם בזמן.

אלא שקיימים מקרים מצערים שבהם הרופא והצוות הרפואי מתרשלים בתפקידם מהלך הלידה, מה שמוביל ללידת תינוק עם פיגור שכלי. כך, לדוגמא, העדר אבחון של מצב שנקרא מצוקה עוברית כגון מחסור בחמצן שעלול לגרום לנזק מוחי לעובר, או בחירה שאינה נכונה בשיטת הלידה בהתאם למצב האישה או העובר, וכתוצאה מכך התינוק נולד עם הפיגור.

במקרים אחרים, פיגור שכלי יכול להתרחש כתוצאה מחוסר מיומנות של הרופא שמבצע את הלידה, מה שגורם לעובר לנזק חמור, שניתן למניעה בקלות אילו הלידה הייתה מתבצעת על ידי לרופא מיומן ובכיר.

עכשיו בואו נדבר על פיגור שכלי קל שגם הוא יכול להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית

גם אם תינוק נולד עם פיגור שכלי קל עקב העדר הפניית האישה ההרה לביצוע בדיקות חשובות שיכולות לאתר את הסיכון לפיגור, ובמיוחד למרות שקיימים גורמי סיכון רלוונטיים, יש להורים עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

תביעות רבות של רשלנות רפואית במהלך ההיריון מוגשות לבתי המשפט בארץ ועיקרי הטיעונים מתמקדים בהעדר הפניית האישה לביצוע בדיקות הולמות.

וחבל, כי קיימות היום מגוון בדיקות חשובות שמומלצות לנשים הרות בלי יוצא מהכלל, אבל קיימות בדיקות שאותן יש לבצע במקרים מסוימים בלבד, לפי הצורך, מכיוון שהן כרוכות בסיכון מסוים לעובר, או שהן אינן מוזמנות בשל העלות הגבוהה שלהן.

אבחון פיגור: שאלות ותשובות

איך מאבחנים פיגור קל?

אישה שנכנסת להריון לאחר גיל שלושים וחמש נמצאת בסיכון גבוה להולדת תינוק עם פיגור קל או עם פיגור שכלי חמור, או תינוק שיאובחן עם תסמונת דאון. לכן הרופא חייב להמליץ לאישה לעבור בדיקת סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר כדי שניתן יהיה לבצע אבחון לנוכחות מצבים אלו אצל העובר.

חוץ מזה, אם לאישה ההרה יש היסטוריה משפחתית של תסמונת דאון, הרופא חייב כמובן לבדוק את ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלה, ולהמליץ בהתאם על ביצוע הבדיקות המתאימות.
אם למרות כל הסיכונים שהאישה נמצאת בהם, הרופא לא המליץ על ביצוע בדיקות הולמות ונכשל מליידע את האישה ובן זוגה על גורמי הסיכון הרלוונטיים, וכתוצאה מכך האישה ילדה תינוק עם פיגור או פיגור שכלי מלא או חמור, ודאי שיש לה עילה מצוינת להגשת תביעת רשלנות רפואית נגד הרופא והצוות המטפל.

יכול להיות שהרופא לא קרא נכון את ממצאי הבדיקות?

בדיקת שקיפות עורפית, למשל, שמבוצעת ומפוענחת כראוי, יכולה לעורר חשד לנוכחות פיגור שכלי אצל העובר, ועם פענוח נכון של הממצאים, האישה צריכה לקבל הפנייה לבדיקות המשך כמו בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר.
כשהרופא אינו קורא נכון את תוצאות הבדיקות, הוא לא יכול לאבחן פיגור, היות והוא לא מתייחס נכון ובזמן לממצאים הפתולוגיים שמעידים על נוכחות פיגור שכלי אצל העובר.

חמור מכך, יתכן שהרופא או הצוות הרפואי פירשו נכון את תוצאות הבדיקות, אבל מסיבות ששמורות רק איתם, בחרו להתעלם מהממצאים, או שכחו ליידע את ההורים על המשמעות המלאה והאמיתית של תוצאות הבדיקות. במקרים אלו להורים יש עילה מצוינת להגשת תביעת רשלנות רפואית, ולקבל פיצויים גבוהים במיוחד.

מתי רשלנות רפואית באבחון פיגור נחשבת למקרה טרגי חמור שהדעת אינה יכולה לסבול?

בתי המשפט כבר ראו ושמעו על מקרים שבהם ההורים קיבלו בטעות תוצאות בדיקות של אישה הרה אחרת, ובמקרה טראגי ועגום זה עלולה להתרחש טרגדיה כפולה, היות ואישה שהרתה עם עובר בריא, קיבלה תוצאות של אישה הרה עם עובר חולה.
כמובן שגם מקרה הפוך יכול להתרחש, כשאישה הרה עם עובר חולה, מקבלת מידע של תוצאות בדיקות שמעידות על בריאות העובר, כך שנשללת ממנה הזכות להפסיק את ההיריון או להמשיך אותו, אבל מתוך מודעות מלאה לכל הסיכונים הנובעים מהחלטה זו.

מה עורך הדין שלכם יטען במקרה שלא קיבלתם הסבר מלא על תוצאות הבדיקות?

כשמתברר לרופא המטפל, כתוצאה מבדיקות אבחון פיגור, שהעובר אכן סובל מפיגור שכלי או מליקויים מוחיים מסוימים שקשורים לפיגור, הוא חייב לדווח להורים על תוצאות הבדיקות. להורים יש את כל הזכות להחליט אם להמשיך את ההיריון או להפסיק אותו, אבל כדי להגיע להחלטה הנכונה הם צריכים לקבל מידע שלם ומקיף על מצב העובר.
אם הרופא המטפל או הצוות הרפואי העלימו את המידע הרפואי החיוני שהתקבל מממצאי הבדיקות, בין אם בטעות או בכוונה תחילה, כמובן שלהורים יש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בשורה התחתונה, חושבים שתוכלו להסתדר בלי ליווי משפטי מקצועי? תחשב שוב

בכל מקרה שבו לא בוצע אבחון פיגור כראוי, ונולד תינוק עם פיגור שכלי קל או חמור, כתוצאה מהתרשלות הרופא או הצוות המטפל בכל הנוגע לבדיקות מעקב במהלך ההיריון או פענוח נכון של ממצאי הבדיקות ומסירת המידע השלם והמקיף להורים, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה ברשלנות רפואית בהריון.

ייעוץ מקצועי יעזור לכם להעריך את סיכויי התביעה ואם תבחרו לתבוע, הצוות המשפטי ינסח את כתב התביעה המתאים. במקרים רבים, אלו הן תביעות שבית המשפט מייחס להן חשיבות גבוהה, ולמרות שההליך המשפטי עשוי להימשך כמה שנים, ברוב המקרים הסיכויים הם לטובת התובעים וכך גם הפיצויים יכולים להסתכם במיליוני שקלים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן