נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

היפרדות שליה חלקית: תביעות רשלנות רפואית

היפרדות שליה חלקית

תוכן עניינים

השליה היא המערכת שתומכת בחיי העובר ברחם. היפרדות שליה חלקית היא בעיה חמורה שעלולה לגרום לפגיעה באם ובעובר.

רוב הפרעות השליה מנוהלות היטב וההיריון ממשיך עד לתוצאה טובה. אבל במקרים נדירים, להפרעות שליה יכולות להיות השלכות הרסניות, שעלולות להוביל לפגיעה מוחית קשה, לידת תינוק מת או לפגיעה בלידה אצל האם. לחוויית לידה טראומטית כזו נלווית השפעה פסיכולוגית וגופנית מתמשכת על נשים, על בני זוגן ועל משפחותיהן.

הורים שנפגעו ממקרה של היפרדות שליה חלקית שנבע מרשלנות רפואית, זכאים לתשובות לגבי מה שקרה במהלך הטיפול בהריון ובלידה. אם משהו השתבש, זה טבעי ביותר לרצות לקבל הסברים על מה שקרה ולמה. 

מה זה היפרדות שליה חלקית?

היפרדות שליה חלקית היא מצב רפואי חמור שבו חלק מהשליה מתנתק מדופן רחם האישה לפני הלידה. במקרים חמורים יותר, השליה עשויה להתנתק לגמרי מהרחם.

מצב זה פוגע בפחות מאחוז אחד מההריונות, אבל אם המצב אכן מתרחש, הוא דורש טיפול רפואי מידי. במקרים חמורים ביותר, היפרדות שליה חלקית עלולה להוביל לבעיות התפתחותיות אצל העובר או אפילו ללידת תינוק מת, וההשלכות עלולות להוות איום גם על בריאות האישה.

כמה חמור יכול להיות מצב של היפרדות שליה חלקית?

היפרדות שליה חלקית מהווה סיכון חמור לבריאות האישה והתינוק. במקרים חמורים, המצב עלול לסכן את התינוק, והוא נובע כתוצאה מחוסר חמצן במצב שנקרא היפוקסיה, או העדר חומרים מזינים ברחם. מצבים או עלולים להוביל לפגיעה מוחית או אפילו למותו של התינוק. דימום חמור וזיהום עלולים גם לסכן את חייה של האם.

גורמים להפרעות שליה

עולם הרפואה אינו יודע בדיוק מה גורם להפרעות שליה, אבל גורמי סיכון מסוימים קשורים לעליה בסיכון להפרעה, והסיכון עלול להתרחש במהלך כל הריון, אבל רופאים יודעים שהסיכון סביר יותר במקרים הבאים:

 • האישה חוותה הפרעות שליה בהריון קודם.
 • האישה סובלת מטראומת בטן חמורה במהלך ההיריון, למשל כתוצאה מתאונת דרכים, נפילה או תקיפה.
 • האישה מצפה לתאומים או שלישיות.
 • האישה מפתחת רעלת הריון, מצב שמתפתח במהלך ההיריון וגורם ללחץ דם גבוה.
 • האישה סובלת מזיהום תוך רחמי במהלך ההיריון.
 • האישה סבלה מלחץ דם גבוה כרוני לפני ההיריון.
 • האישה משתמשת בסמים מסוכנים במהלך ההיריון.
 • האישה מעשנת במהלך ההיריון.

חשוב להבין שמצב של היפרדות שליה חלקית עשוי להתרחש גם אם אף אחד מהגורמים האלה אינו קיים. אם את הרה ויש לך את אחד מגורמי הסיכון האלה, הרופא או המיילדת שלך צריכים לספק לך את הייעוץ הנכון למצבך.

זיהוי הפרעות שליה

דימום בנרתיק במהלך ההיריון עשוי להוות סימן להפרעות שליה. אם את חווה אובדן דם מהנרתיק במהלך ההיריון, הרופא שלך צריך להכיר בכך שמצב זה עלול לגרום לבעיה בבריאות העובר או לסכן את בריאותך.

היפרדות שליה חלקית ללא תסמינים

בחלק מהמקרים, לא יופיעו תסמיני היפרדות שליה חלקית, ומצב זה נקרא ‘היפרדות שליה אסימפטומטית’. סוג זה של היפרדות שליה עשוי להתרחש ללא כאב או דימום, ויתכן שלא תהיה השפעה על התפתחות העובר או הלידה שלו. ניתן לאבחן הפרעות ללא תסמינים לאחר לידת התינוק באמצעות בדיקה מקיפה לזיהוי בעיות אצל התינוק והאם.

חשוב שהורים יקפידו תמיד להקפיד להתייעץ עם הרופא או המיילדת לגבי חשש שנוגע לכל היבט בריאותי במהלך ההיריון. אם אינכם מרוצים מהייעוץ שאתם מקבלים מהרופא או המיילדת, תוכלו לפנות לבית החולים לבדיקה מפורטת. 

רופאים ומיילדות מיומנים בזיהוי סיבוכים שעלולים לסכן חיים במהלך ההיריון, כגון היפרדות שליה חלקית, והם צריכים להתייחס לדאגותיכם ברצינות, אם אתם חוששים שיש בעיה.

השפעות היפרדות שליה חלקית על התינוק והאם

היפרדות שליה חלקית מהווה סיכון לבריאות האם והתינוק, ועלולה להיות מצב מסכן חיים, שעלול להשפיע על בריאות התינוק ברחם ולהוביל למצבים כמו:

 • לידה מוקדמת וסיבוכים נלווים.
 • בעיות התפתחותיות.
 • פגיעה מוחית כמו שיתוק מוחין, למשל אם התינוק מורעב מחמצן ברחם.
 • במקרים חמורים מאוד, היפרדות שליה עלולה להוביל ללידת תינוק מת.

היפרדות שליה חלקית עלולה לגרום לפגיעה מוחית קשה שעלולה להוביל למות התינוק זמן קצר לאחר הלידה, והסיכון לתרחיש זה גבוה מאוד. זו אחת הסיבות לכך שהיפרדות שליה היא מצב חמור מאוד שמוגדר כמצב חירום. המשמעות היא שרופאים ומיילדות צריכים לפעול במהירות להגנה על בריאות האם והתינוק.

סיכון חיי התינוק והאם

במהלך היפרדות שליה חמורה מאוד, התינוק עלול להיות מורעב מחמצן, במצב שנקרא היפוקסיה. אם מצב זה מתרחש אפילו לפרק זמן קצר מאוד, התינוק עלול לסבול משיתוק מוחין. היפרדות שליה עלולה לגרום לאם לדמם באופן מוגזם לפני לידת התינוק או לאחר הלידה. יש לקבוע את מצבה של האם ולהרכיב את תוכנית הטיפול המתאימה. 

היפרדות שליה חלקית עלולה לגרום למותה של האם, תלוי במידת ההפרדה ובזמן שנדרש לקבלת הסיוע הרפואי.

טיפול בהפרעות שליה

הטיפול בהפרעות שליה תלוי בחומרת המצב וכמה קרוב מועד הלידה. אם התינוק נמצא בסיכון גבוה, הרופא צריך להמליץ על לידה מיידית. ניתוח קיסרי חירום הוא בדרך כלל הטיפול הנבחר. אם את קרובה לתאריך הלידה או שהשליה מתנתקת באופן חלקי או מוחלט, רופאים צריכים להמליץ על מסלול זה. 

רופאים צריכים להסביר לאישה ולבן זוגה את סיכוני היפרדות השליה כך שהם יוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי צעדי הטיפול שהם מעוניינים בהם ולהבין היטב את החשיבות, היתרונות והסיכונים של כל אפשרות טיפול.

במצב של היפרדות שליה חלקית, האישה צריכה לקבל הנחיות להישאר בבית החולים למנוחה עד הלידה, והרופאים והצוותים הרפואיים צריכים לעקוב אחר מצב האישה והתפתחות העובר. במהלך פרק זמן זה, יש לעקוב מקרוב אחר העובר לזיהוי סימני מצוקה, אם המצב מחמיר הרופא צריך להמליץ על טיפול מתאים ובטוח ללידת התינוק.

בשורה התחתונה, אתם צריכים ליווי של מומחה משפטי עם רקורד מצוין בתביעות רשלנות רפואית

במקרה של הפרעות שליה וחשד לבעיות בטיפול שניתן, עורך דין לרשלנות רפואית יסייע להורים לפתוח בהליכים המשפטיים המתאימים. מומחים משפטיים לתביעות פגיעות לידה מבינים מה עובר עליכם ויסייעו לכם לקבל תשובות בנוגע לטיפול שלכם. הם יקשיבו להשתלשלות העניינים ויסייעו לכם לגלות מה קרה במהלך ההיריון והלידה.

עורך דין שמתמחה בתביעות רשלנות רפואית יבדוק את אפשרויות הגשת תביעה נגד הרופא או בית החולים, וחשוב למצוא מומחה משפטי שיש לו רקורד חזק בסיוע למשפחות עם תביעות רשלנות רפואית שנוגעות למקרי היפרדות שליה חלקית. התקשרו עוד היום לעורך דין מומחה בתחום וקבלו את הסיוע המשפטי.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם