נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

  כוריאומניוניטיס: מה זה ומתי מתקיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית?

  תוכן עניינים

  עורכי דין שמתמחים ברשלנות רפואית בהריון ובלידה, מייצגים, בין היתר, גם הורים שמאמינים שילדם נפגע כתוצאה מכוריאומניוניטיס, ומבקשים להבין אם יש בנסיבות המקרה שלהם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בגין פגיעה בלידה.

  Chorioamnionitis הוא זיהום חיידקי של קרום העובר ונוזל מי השפיר במהלך ההיריון. זיהום כוריאומניוניטיס מתרחש כאשר חיידקים בנרתיק עוברים לרחם ומתפשטים בה, והוא עלול לגרום למספר תופעות לוואי במהלך ההיריון, כולל חסימת או הגבלת יכולת האם להעביר חומרים מזינים לעובר.

  אם כוריאומניוניטיס אינו מאובחן בזמן ומטופל כראוי, הזיהום עלול להתפשט גם אל התינוק וכתוצאה מכך ייגרמו לו פציעות לידה קבועות לאורך זמן, כמו אנציפלופתיה היפוקסית-איסכמית, שיתוק מוחין.

  מה גורם לכוריאומניוניטיס?

  דלקת כוריאומניוניטיס היא גורם מוכר היטב ללידה מוקדמת, וקרע ממברנות. כמו כל זיהום, chorioamnionitis נובע מגידול והתפשטות של חיידקים שאינם רצויים. במקרה של חיידק זה, הוא נוכח בנרתיק או במעי הגס, עובר כלפי מעלה לרחם ובסופו של דבר מוביל למצב של זיהום מי שפיר וקרום העובר.

  כאשר שק השפיר נותר על כנו, זיהום מסוג זה פחות סביר. כששק השפיר מתפרץ בטרם עת, במצב שידוע כירידת מים לפני הלידה, הוא יוצר סיכון גבוה יותר לזיהום דלקתי. מצבים אחרים שמגדילים את הסיכון לדלקת כוריאומניוניטיס כוללים צירים ממושכים לאחר ירידת המים, סטרפטוקוקוס מקבוצה B, דלקות בדרכי השתן במהלך ההיריון, וצוואר רחם קצר.

  איך כוריאומניוניטיס גורם לפגיעה מוחית אצל העובר?

  Chorioamnionitis גורם לתגובה דלקתית של ציטוקינים, שמכוונת באופן פרטני לחומר הלבן periventricular אצל העובר, וגורמת להחמרת המצב. החומר הלבן הזה רגיש במיוחד לנזקים, וחשוב לזכור כי כוריאומניוניטיס ידוע כגורם לאי-ספיקת שליה ברחם, כמו גם לפגיעה ביכולת השלייה להעביר חמצן לעובר. רוב הפגיעות המוחיות המולדות כוללות חסך חמצן.

  כוריאומניוניטיס הוא זיהום תוך רחמי שעלול גם לגרום ללידה מוקדמת או ללידה שעלולה להוביל לשלל סיבוכים אצל האם והתינוק.

  איך מאבחנים דלקת chorioamnionitis בדרכי השתן?

  אבחון דלקת כוריאומניוניטיס זהה לאבחון של זיהומים אחרים. החשד הראשוני למצב של זיהום ברחם במהלך ההיריון מבוסס על תסמינים קליניים אצל האם. התסמינים של דלקת כוריאומניוניטיס כוללים חום, טכיקרדיה עוברית, קצב לב מוגבר של האם, הפרשות מהנרתיק ומריחות תאים לבנים בדם האם.

  קרע בטרם עת של הקרומים מציב הריון בסיכון מוגבר מאוד לדלקת כוריאומניוניטיס מכיוון שמיקרואורגניזמים עלולים לעלות דרך צוואר הרחם ולגרום למצב של זיהום חיידקי במי השפיר. קרע מוקדם בטרם עת של הקרומים עלול להיווצר גם כתוצאה מכוריאומניוניטיס, והאינדיקטור העיקרי לדלקת הוא האם לאם יש חום גבוה.

  רשלנות רפואית באבחון כוריאומניוניטיס: שאלות ותשובות

  האם הרופא או הצוות הרפואי יכלו לאתר בזמן סימני זיהום במהלך הלידה?

  אם הרופאים או צוות הלידה בבית החולים אינם מצליחים לאבחן ולטפל בכוריאומניוניטיס בצורה נאותה, הם עשויים להימצא אחראים בגין רשלנות רפואית.

  השאלה במקרים אלה היא האם הרופא וצוות הלידה פיקחו כהלכה אחר סימני זיהום על מנת לאבחן מיד את הדלקת ולטפל בה.
  בחלק מהמקרים, סוגיה זו עלולה להסתבך כאשר הזיהום מופיע במהלך הלידה. כשהאם נמצאת באמצע הלידה, ברור שהרופאים לא יכולים להספיק לבצע בדיקות מעבדה ולאשר אבחנת דלקת כוריאומניונטיס, ובמקרה זה עליהם להסתמך על תסמינים קליניים ועל שיקול דעתם המקצועי.

  מה ההשלכות של גם חריגות גלויות בשליה או ברחם?

  אבל במקרים מסוימים, יתכן שלא יופיעו תסמינים גלויים לדלקת. אבחון כוריאומניוניטיס מתבצע ברוב המקרים רק על סמך תסמינים קליניים, מכיוון שנטילת דגימה של מי השפיר או הממברנה, לעתים קרובות אינה מעשית.
  במידת הצורך, ניתן לבצע שאיבה של דגימה ממי השפיר באמצעות אולטרסאונד מונחה מחט, ולבדוק את הנוזל לנוכחות חיידקים. הכרה מוקדמת בגורמי הסיכון לדלקת כוריאומניוניטיס היא גם חלק חשוב במאמצי האבחון.

  איך מטפלים בדלקת כוריאומניוניטיס?

  דלקת כוריאומניוניטיס עלולה להיות מצב מסוכן מאוד, ולכן טיפול תקין וניהול המצב חשובים למניעת נזקים חמורים יותר וסיבוכים נוספים.
  הטיפול כרוך כמעט תמיד במתן אנטיביוטיקה למאבק בזיהום, והאפשרות הנוספת היא לבצע לידת חירום בניתוח קיסרי. לרוב זהו מסלול עדיף שמאפשר לעובר להימלט משהות בסביבה עוינת במשך פרק זמן ארוך.

  מה ההשלכות של העדר טיפול ב-chorioamnionitis?

  אם לא מאבחנים את הדלקת כראוי ומטפלים בה ביעילות, היא עלולה להוביל להשלכות חמורות מאוד הן לאם והן לתינוק. כוריאומניוניטיס שאינו מטופל עלול להוביל לזיהום בדם שנקרא בקטריה, ועלול גם לגרום לדלקת ריאות.
  דלקת כוריומה עלולה לגרום גם לפגיעות מוחיות ועצביות כמו שיתוק מוחין. במקרים נדירים, הדלקת עלולה לגרום לדלקת קרום המוח, שגורמת במקרים רבים לנכות לאורך זמן ואף למוות. אם לאם יש דלקת כוריאומניוניטיס במצב של זיהום חיידקי במי השפיר, קיים סיכון גדול פי תשע שהתינוק ייוולד עם שיתוק מוחין.

  בשורה התחתונה, ייעוץ משפטי מקצועי יסייע לכם לסלול קו הגנה שיוביל להשגת הפיצויים ההולמים

  פגיעות בלידה שנובעות מאבחון וטיפול שגויים או מהעדר טיפול בכוריאומניוטיס, מצריכות ייעוץ משפטי מקצועי של עורכי דין מומחים בתביעות רשלנות רפואית בהריון ובלידה. במהלך הייעוץ, תוכלו לברר את נסיבות המקרה שלכם, הטענות האפשריות של עורכי הדין של הרופאים, כקו הגנה, ולשקול את סיכויי התביעה שלכם והשגת הפיצויים ההולמים.

  נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

  צרו עמנו קשר לייעוץ חינם