פיגור שכלי: מתי האחריות היא של הרופאים?

 פיגור שכלי: מתי האחריות היא של הרופאים?

הרופא ואנשי הצוות הרפואי עשויים גם להתרשל בתפקידם במהלך הלידה

יותר מ-34,000 אנשים בישראל חיים היום עם מידה מסוימת של פיגור שכלי או מוגבלות שכלית התפתחותית, ורוב האנשים האלו סבלו מפגיעה מוחית עוד לפני שנולדו. נזק מוחי לתינוקות עלול להתרחש במהלך ההיריון או במהלך הלידה.

כשבמהלך הלידה נוצר מצב בו התינוק אינו מקבל אספקה נאותה של חמצן, הרקמה והתאים בגופו, במיוחד במוח, מתחילים למות, וכתוצאה מכך מתרחש נזק מוחי קבוע.

פיגור שכלי קבוע יכול להיווצר כאשר חסך החמצן והנזק המוחי מגיעים לרמה מסוימת, והתוצאה עלולה לכלול פיגור שכלי, פרכוסים, הפרעות קשב וריכוז, שיתוק מוחין, ליקויי למידה, בעיות בתפקוד הקוגניטיבי, חוסר יכולת למצמץ ועיכובים התפתחותיים.

ערנות לסימנים של העדר חמצן אצל התינוק

כל פעולה או מחדל שמובילים למצב של ניתוק חמצן למוח התינוק, עלול להוביל להתרחשות פיגור שכלי. אחריות הרופא המטפל ואנשי הצוות להבחין בתסמינים שעלולים להוביל להעדר חמצן לתינוק, וחלק מהתסמינים האלו, כפי שהם מתוארים על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, כוללים חוסר תנועה עוברי, לחץ דם אימהי נמוך וקצב לב עוברי יורד או ללא שינוי.

הרופא המטפל או אנשי הצוות הרפואי שאינם מצליחים לאתר את הסימנים האלו או כל סימן אחר של חנקת אצל העובר במהלך כל השלבים של ההיריון או הלידה, עשויים להימצא כאחראים לפיגור שכלי כתוצאה מפעולות שבוצעו ברשלנות או מהעדר נקיטה בפעולות מתאימות להצלת התינוק.

אם הרופאים אינם מגיבים בזמן לסימני המצוקה של העובר, יתכן שיש לכם עילה לתביעת רשלנות רפואית

מצבים מסוימים עשויים להופיע במהלך ההיריון שגורמים לחסך חמצן לעובר. לדוגמא, אם חבל הטבור נכרך סביב צוואר התינוק במהלך ההיריון, הוא עלול לחוות חנק. רופאי נשים מיומנים צריכים להכיר במצב זה ולהגיב במהירות, ואם הם אינם מצליחים לעשות זאת, באמצעות ניתוח קיסרי חירום או שיטת פעולה אחרת, הם עשויים להימצא אחראים בגין רשלנות רפואית.

פיגור עלול להתרחש אצל העובר גם אם לחץ הדם הגבוה של האם אינו מאובחן ומטופל במועד על ידי הרופא המטפל. הרופא עשוי להימצא אחראי לרשלנות אם לא הצליח לאבחן את המצב, לקבוע את הטיפול המתאים בזמן ולהגיב במהירות, ובית המשפט ימצא כי הוא גרם להתרחשות פיגור שלי של התינוק.

איך מטפלים בפיגור שכלי?

כשההורים חושדים שהתינוק עלול להיוולד עם פגיעה, עליהם ליצור קשר עם רופא הילדים, ואם נוצר מצב חירום, יש להזמין טיפול במהירות. יחד עם זאת, במקרים רבים, פיגור שכלי דרכי טיפול פירושו שהרופא המטפל והצוות הרפואי צריכים לפעול במהירות.

הרופא צריך גם ליידע את ההורים על כל תרחיש שמוגדר כסיכון לעובר או לתינוק במהלך הלידה ולדון לגבי שיטות הטיפול המתאימות, למשל:

החייאה

במהלך הלידה, הרופא צריך לזהות סימני חנק אצל התינוק ולבצע פעולות החייאה. בהתאם לחומרת המצב, הטיפול יתבצע בגישת טיפול מיוחד או ביחידה לטיפול נמרץ בילודים, על מנת לוודא שהתינוק יקבל את הטיפול והתמיכה שהוא זקוק להם על מנת לסייע בהחלמתו.

היפותרמיה טיפולית (קירור תינוקות)

טיפול בהיפותרמיה, קירור תינוקות הוא טיפול חדש יחסית לטיפול בתינוקות שחוו פגיעה מוחית בלידתם. הטיפול כרוך בהורדת חום גופו של התינוק, ומחקרים מראים כי מבין השיטות השונות של פיגור שכלי דרכי טיפול, גישה זו יכולה לשפר את הסיכוי של תינוקות שנשלל מהם חמצן בלידה, עם תוצאה של מניעת פיגור שכלי חמור, כמו שיתוק מוחין.

חסך חמצן למוח עלול לגרום ל"מפל" של פגיעות נוירולוגיות. מצב זה גורם למוות הדרגתי של תאי מוח שעלולים בהמשך לגרום למצב של פיגור, ובנסיבות עצובות מאוד המצב עלול גם לגרום למותו של התינוק.

טיפול בקירור פועל על ידי האטת חילוף החומרים של התינוק, אשר מאט ומונע את מותם של תאי מוח בעקבות חסך החמצן. יחד עם זאת, קירור אינו יכול להפוך פיגור שכלי שכבר התרחש.

הדמיה כשיטת אבחון

אם התינוק סבל מפגיעה מוחית בלידה, הרופא והצוות הרפואי צריכים להציע סריקת MRI או בדיקת CT של הראש כחלק משיטות פיגור שכלי אבחון. בדיקות אלו בוחנות את מוחו של התינוק ויכולות להראות סימני פגיעה במוח.

הסריקות מספקות לצוות הרפואי תמונה מפורטת של המוח והגולגולת של התינוק, ויכולות להראות אם קיים דימום או נפיחות, רקמת מוח איסכמית או שברים בגולגולת.

רשלנות רפואית באבחון פיגור שכלי: שאלות ותשובות:

האם פיגור שכלי יכול להתרחש כתוצאה מהתנהלות רשלנית בלידה?

כן הרופא ואנשי הצוות הרפואי עשויים גם להתרשל בתפקידם במהלך הלידה, וכתוצאה מכך מתרחש חנק עוברי שמוביל ללידת תינוק עם פיגור שכלי קל או חמור. אם הלידה מתבצעת באמצעות ואקום או מלקחיים, קיימות הנחיות קפדניות ביותר שיש להקפיד עליהן, ואם הצוות הרפואי אינו מקפיד על כללים אלה, התינוק עלול לסבול מפגיעה הרסנית.
רשלנות ואחריות בגין פעולה שלא ננקטה על ידי הצוות הרפואי עשויה להתקיים גם אם הם התרשלו בפיקוח על הסימנים החיוניים של האם והתינוק, שיכולים להעיד על מצוקה עוברית, וכתוצאה מכך אינם מעבירים את היולדת ללידה בזמן. כל אחד מסוגי הרשלנות האלה עלול להיות הגורם לפגיעה של פיגור שכלי.

מתי זאת אחריות הצוות הרפואי?

בחלק מהמקרים, פיגור שמתרחש אצל תינוק לפני הלידה או במהלכה, עשוי להיווצר כתוצאה מרשלנות של הרופא המטפל או הצוות הרפואי.
אם האחריות מוטלת על הרופא המיילד או על אנשי מקצוע אחרים בתחום הרפואה, שנמצאים אחראים לפגיעות שנגרמו לתינוק כתוצאה מהעדר מעקב נאות במהלך ההיריון או מטיפול רשלני במהלך הלידה, הם עשויים להימצא אחראים לנזקים בתביעה בגין רשלנות רפואית.

מהן ההשלכות של פיגור שכלי?

כל תינוק שונה, והשלכות פיגור שכלי תלויות בהיקף נזק מוחי, היכן הוא התרחש, ואיזה טיפול התינוק קיבל. במקרים רבים, קיימים נזקים פיזיים ונפשיים ארוכי טווח, בנוסף לקשיי למידה או התנהגות. בחלק מהמקרים הילד עלול לסבול גם מאפילפסיה.
ילדים עם שיתוק מוחין זקוקים ברוב המקרים לתמיכה לכל החיים מצוות רב תחומי שכולל רופא ילדים, נוירולוג, נוירופסיכולוג, כירורג אורטופדי, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת ושפה, עובד סוציאלי, פסיכולוג חינוכי, ומומחה לבריאות הנפש. טיפולים אלו עשויים להיות קשים מאוד לגישה אבל הם נחוצים לשם שיפור משמעותי של תוצאות פיגור שכלי.

מה הקשר בין פיגור שכלי לבין תוחלת חיים?

ילדים עם פיגור קל יכולים לגדול ולהיות מסוגלים לחיות חיים עצמאיים עם תעסוקה משמעותית, אך במקרים חמורים יותר, הם יזדקקו להשגחה ותמיכה לכל החיים.
גם תוחלת החיים משתנה מאוד. לילדים רבים עם פיגור שכלי קל יש תוחלת חיים תקינה, אבל למרבה הצער, לילדים המוגדרים בקצה החמור יותר של הספקטרום, תוחלת החיים קצרה באופן משמעותי.

 

אם התרחישים האלה נשמעים לכם מוכרים, זה הזמן לפנות לייעוץ משפטי

עורכי דין מיומנים בתביעות רשלנות רפואית במהלך ההיריון והלידה מבינים את ההשלכות ההרסניות של לידת תינוק שעבר פציעה בלידה וכתוצאה מכך נאלץ לחיות חיים של פיגור שכלי קל או חמור. אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מרשלנות מצד הרופא או הצוות הרפואי, יתכן שניתן יהיה לתבוע פיצויים בגין הנזקים.

תביעת רשלנות רפואית והדיונים המשפטיים יעזרו להורים לקבל תשובות לגבי רמת הטיפול שקיבלו, ויעזרו להם לגלות מה באמת קרה. אז כן, אם לילדכם יש פיגור שכלי, צוות משפטי מיומן יעזור לכם. חשוב לקבל את הייעוץ המשפטי של מומחי תביעות בנושאי פגיעות בלידה, ולפתוח בהליכים להשגת מלוא הפיצויים הקבועים בחוק.

מאמרים דומים