פיגור שכלי: מתי האחריות היא של הרופאים?

פיגור שכלי
תוכן עניינים

יותר מ-34,000 אנשים בישראל חיים היום עם מידה מסוימת של פיגור שכלי או מוגבלות שכלית התפתחותית, ורוב האנשים האלו סבלו מפגיעה מוחית עוד לפני שנולדו. נזק מוחי לתינוקות עלול להתרחש במהלך ההיריון או במהלך הלידה.

כשבמהלך הלידה נוצר מצב בו התינוק אינו מקבל אספקה נאותה של חמצן, הרקמה והתאים בגופו, במיוחד במוח, מתחילים למות, וכתוצאה מכך מתרחש נזק מוחי קבוע.

פיגור שכלי קבוע יכול להיווצר כאשר חסך החמצן והנזק המוחי מגיעים לרמה מסוימת, והתוצאה עלולה לכלול פיגור שכלי, פרכוסים, הפרעות קשב וריכוז, שיתוק מוחין, ליקויי למידה, בעיות בתפקוד הקוגניטיבי, חוסר יכולת למצמץ ועיכובים התפתחותיים.

ערנות לסימנים של העדר חמצן אצל התינוק

כל פעולה או מחדל שמובילים למצב של ניתוק חמצן למוח התינוק, עלול להוביל להתרחשות פיגור שכלי. אחריות הרופא המטפל ואנשי הצוות להבחין בתסמינים שעלולים להוביל להעדר חמצן לתינוק, וחלק מהתסמינים האלו, כפי שהם מתוארים על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, כוללים חוסר תנועה עוברי, לחץ דם אימהי נמוך וקצב לב עוברי יורד או ללא שינוי.

הרופא המטפל או אנשי הצוות הרפואי שאינם מצליחים לאתר את הסימנים האלו או כל סימן אחר של חנקת אצל העובר במהלך כל השלבים של ההיריון או הלידה, עשויים להימצא כאחראים לפיגור שכלי כתוצאה מפעולות שבוצעו ברשלנות או מהעדר נקיטה בפעולות מתאימות להצלת התינוק.

אם הרופאים אינם מגיבים בזמן לסימני המצוקה של העובר, יתכן שיש לכם עילה לתביעת רשלנות רפואית

מצבים מסוימים עשויים להופיע במהלך ההיריון שגורמים לחסך חמצן לעובר. לדוגמא, אם חבל הטבור נכרך סביב צוואר התינוק במהלך ההיריון, הוא עלול לחוות חנק. רופאי נשים מיומנים צריכים להכיר במצב זה ולהגיב במהירות, ואם הם אינם מצליחים לעשות זאת, באמצעות ניתוח קיסרי חירום או שיטת פעולה אחרת, הם עשויים להימצא אחראים בגין רשלנות רפואית.

פיגור עלול להתרחש אצל העובר גם אם לחץ הדם הגבוה של האם אינו מאובחן ומטופל במועד על ידי הרופא המטפל. הרופא עשוי להימצא אחראי לרשלנות אם לא הצליח לאבחן את המצב, לקבוע את הטיפול המתאים בזמן ולהגיב במהירות, ובית המשפט ימצא כי הוא גרם להתרחשות פיגור שלי של התינוק.

איך מטפלים בפיגור שכלי?

כשההורים חושדים שהתינוק עלול להיוולד עם פגיעה, עליהם ליצור קשר עם רופא הילדים, ואם נוצר מצב חירום, יש להזמין טיפול במהירות. יחד עם זאת, במקרים רבים, פיגור שכלי דרכי טיפול פירושו שהרופא המטפל והצוות הרפואי צריכים לפעול במהירות.

הרופא צריך גם ליידע את ההורים על כל תרחיש שמוגדר כסיכון לעובר או לתינוק במהלך הלידה ולדון לגבי שיטות הטיפול המתאימות, למשל:

החייאה

במהלך הלידה, הרופא צריך לזהות סימני חנק אצל התינוק ולבצע פעולות החייאה. בהתאם לחומרת המצב, הטיפול יתבצע בגישת טיפול מיוחד או ביחידה לטיפול נמרץ בילודים, על מנת לוודא שהתינוק יקבל את הטיפול והתמיכה שהוא זקוק להם על מנת לסייע בהחלמתו.

היפותרמיה טיפולית (קירור תינוקות)

טיפול בהיפותרמיה, קירור תינוקות הוא טיפול חדש יחסית לטיפול בתינוקות שחוו פגיעה מוחית בלידתם. הטיפול כרוך בהורדת חום גופו של התינוק, ומחקרים מראים כי מבין השיטות השונות של פיגור שכלי דרכי טיפול, גישה זו יכולה לשפר את הסיכוי של תינוקות שנשלל מהם חמצן בלידה, עם תוצאה של מניעת פיגור שכלי חמור, כמו שיתוק מוחין.

חסך חמצן למוח עלול לגרום ל”מפל” של פגיעות נוירולוגיות. מצב זה גורם למוות הדרגתי של תאי מוח שעלולים בהמשך לגרום למצב של פיגור, ובנסיבות עצובות מאוד המצב עלול גם לגרום למותו של התינוק.

טיפול בקירור פועל על ידי האטת חילוף החומרים של התינוק, אשר מאט ומונע את מותם של תאי מוח בעקבות חסך החמצן. יחד עם זאת, קירור אינו יכול להפוך פיגור שכלי שכבר התרחש.

הדמיה כשיטת אבחון

אם התינוק סבל מפגיעה מוחית בלידה, הרופא והצוות הרפואי צריכים להציע סריקת MRI או בדיקת CT של הראש כחלק משיטות פיגור שכלי אבחון. בדיקות אלו בוחנות את מוחו של התינוק ויכולות להראות סימני פגיעה במוח.

הסריקות מספקות לצוות הרפואי תמונה מפורטת של המוח והגולגולת של התינוק, ויכולות להראות אם קיים דימום או נפיחות, רקמת מוח איסכמית או שברים בגולגולת.

רשלנות רפואית באבחון פיגור שכלי: שאלות ותשובות:

אילו בדיקות מאבחנות דנדי ווקר ומה קורה כשלא מאבחנים בזמן?

אבחון תסמונת דנדי ווקר צריך להתבצע עם הדמיית אבחון. לאחר בדיקה גופנית ושאלון מפורט, רופא הילדים צריך להורות על בדיקת אולטרסאונד, בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), או הדמיית תהודה מגנטית (MRI), על מנת לאתר סימנים לתסמונת דנדי ווקר, כולל מומים מוחיים והצטברות נוזלים.בדיקות אלו יראו את המום, אם הרופא או הצוות הרפואי לא הקפידו על בדיקות מעקב קבועות לאורך ההיריון, ולא התייחסו נכון לכל הממצאים, או לא הסבירו להורים את חשיבות הממצאים, ונולד להם ילד עם דנדי ווקר, יתכן שתימצא עילה סבירה להגשת תביעת רשלנות רפואית באבחון תסמונת דנדי וולקר במהלך ההיריון.

וזה לא הכול. גם כל מקרה של העדר אבחון התסמונת בזמן, ומניעת הטיפולים המתאימים בהקדם, יכול להיחשב כמקרה של רשלנות רפואית באבחון תסמונת דנדי ווקר.

איך אפשר לגלות דנדי ווקר במהלך ההיריון?

אבחון שגוי של תסמונת דנדי ווקר יכולה להתבצע לפני השבוע ה-18 להריון, מכיוון שיתכן שהמוח הקטן עדיין אינו מפותח לחלוטין. הקריטריונים של בדיקת אולטרסאונד עבור גרסת דנדי ווקר כוללים היעדר חלקי או מלא של הוורמיס במוח הקטן, עם המיספרות המוחיות בגודל כמעט רגיל.ניתן לראות מום אמיתי של תסמונת דנדי וולקר, כלומר, היעדר מוחלט של ורמיס המוח הקטן, בשלב מוקדם של ההיריון. באמצעות אולטרסאונד, ניתן להבחין בקלות בכל הפרעה, פגם, מום או אי תקינות בחדרי המוח של העובר.
לכן כל מצב של העדר ביצוע הבדיקות הנכונות, או פרשנות שגויה שלהן, יכולה להוות עילה מוצדקת להגשת תביעת רשלנות רפואית באבחון תסמונת דנדי וולקר במהלך ההיריון, כשעיקרי התביעה יהיו טיעוני ההורים על מניעת האפשרות או ההזדמנות שלהם לקבל את מלוא המידע בזמן ולבחור האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

עד איזה גיל של הילד ניתן לתבוע רשלנות רפואית בגין לידת תינוק עם תסמונת דנדי ווקר?

אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון, שהובילה ללידת תינוק עם תסמונת דנדי ווקר, כשההורים לא היו מודעים לנוכחות התסמונת אצל העובר במהלך ההיריון, עד שהילד מגיע לגיל שבע.
עילת התביעה תהיה לידה בעוולה, ויש להבין שתהליך התביעה ארוך ולפעמים ייקח למעלה מחצי שנה, מכיוון שיש להציג חוות דעת רפואית של מומחה אחד או יותר, לאסוף את התיעוד הרפואי הרלוונטי, ולהציג כל מידע שיוביל להוכחת רשלנות הרופאים במהלך ההיריון.

איך תסמונת דנדי ווקר משפיעה לטווח הארוך?

ההשפעה של תסמונת דנדי ווקר על ההתפתחות האינטלקטואלית משתנה בין הילדים עם ההפרעה. חלק מהילדים סובלים מקוגניציה תקינה, ואחרים אף פעם אינם משיגים התפתחות אינטלקטואלית רגילה, גם כאשר הצטברות הנוזלים העודפת מטופלת בשלב מוקדם ונכון.
אורך החיים של ילדים עם דנדי ווקר תלוי בחומרת התסמונת ומומים קשורים. הימצאות ליקויים מולדים מרובים, למשל, עלולה לקצר את אורך החיים.

אם התרחישים האלה נשמעים לכם מוכרים, זה הזמן לפנות לייעוץ משפטי

עורכי דין מיומנים בתביעות רשלנות רפואית במהלך ההיריון והלידה מבינים את ההשלכות ההרסניות של לידת תינוק שעבר פציעה בלידה וכתוצאה מכך נאלץ לחיות חיים של פיגור שכלי קל או חמור. אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מרשלנות מצד הרופא או הצוות הרפואי, יתכן שניתן יהיה לתבוע פיצויים בגין הנזקים.

תביעת רשלנות רפואית והדיונים המשפטיים יעזרו להורים לקבל תשובות לגבי רמת הטיפול שקיבלו, ויעזרו להם לגלות מה באמת קרה. אז כן, אם לילדכם יש פיגור שכלי, צוות משפטי מיומן יעזור לכם. חשוב לקבל את הייעוץ המשפטי של מומחי תביעות בנושאי פגיעות בלידה, ולפתוח בהליכים להשגת מלוא הפיצויים הקבועים בחוק.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן