נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

קצבת ניידות לילד נכה: חשוב להבין את רכיבי הקצבה

קצבת ניידות לילד נכה

תוכן עניינים

ילדים עם אחוזי נכות גבוהים מתקשים להתנייד ממקום למקום, אם אתם הורים לילד כזה, לא צריך לספר לכם את זה. חוסר היכולת של הילד להתנייד פוגעת באיכות החיים שלו, ומייצרת בלי סוף אתגרים חדשים ותסכול. 

המוסד לביטוח לאומי מעניק קצבת ניידות לילד נכה בתנאי שהוא עומד בכמה פרמטרים. אף קצבה לא תפצה על הכאב, במיוחד אם הנכות נגרמה ממקרה של רשלנות רפואית, אבל היא בהחלט יכולה להפוך את החיים שלכם ושל הילד שלכם לנוחים יותר.

קצבת ניידות לילד נכה היא סכום כסף חודשי שניתן להורים על ידי המוסד לביטוח לאומי. סכום הקצבה נועד לעזור למשפחה לשלם על שירותי תחבורה ציבורית, להוזיל מיסים ברכישת רכב חדש, לממן הלוואה לצורך קניית רכב מתאים ואביזרי ניידות מיוחדים (כמו מתקן נשיאת כיסא גלגלים לרכב), ולסבסד לימודי נהיגה ברכבים מותאמים לכיסא גלגלים.

למי מגיעה קצבת ניידות?

קצבת ניידות ניתנת אם הוועדה הרפואית קבעה שהילד עומד באחד או יותר מהקריטריונים הבאים:

  • לילד נקבעו אחוזי מוגבלות בניידות בשיעור של 80%.
  • הילד חייב להשתמש בכיסא גלגלים.
  • הילד אינו יכול ללכת או להשתמש בכיסא גלגלים בכלל.
  • במשפחת הילד יש שני ילדים עם נכות או ילד אחד עם נכות וילד אחד עם ניידות מוגבלת. 
  • הילד בגיל שלוש ומעלה.
  • בגיל שמונה עשרה ייתכנו שינויים בתנאי הזכאות להטבות שניתנות כחלק מהקצבה החודשית.

אז אם אתם תוהים למי מגיעה קצבת ניידות, ורוצים לדעת אם הילד שלכם עומד בקריטריונים לקבלת הקצבה, חשוב להבין שהמוסד לביטוח לאומי קבע שאם המשפחה מחזיקה רכב שקנתה באמצעות הלוואה שעדיין לא שולמה, בני המשפחה לא יימצאו זכאים לקבלת קצבת ניידות לילד נכה.

מגבלת גיל נמוכה לרכיב הניידות

גיל שלוש נחשב לגיל הצעיר ביותר בו ניתן לשלם את רכיב הניידות בשיעור גבוה לילד, מה שאומר שהורים לילד נכה צעיר יותר, למשל, אינם יכולים לקבל את קצבת הניידות, והילד יקבל את הקצבה בתעריף הנמוך מגיל חמש. 

אין הגבלת גיל נמוכה יותר עבור רכיב הטיפול, אבל עבור שני המרכיבים, ברוב המקרים הילד יצטרך לעמוד בתנאי הנכות במשך שלושה חודשים לפני קבלת הקצבה, וההורים צריכים להוכיח שהוא עומד בתנאים במשך חצי שנה נוספת.

במקרים בהם הילד חולה סופנית, כמו למשל אם הוא סובל ממחלה פרוגרסיבית שבה ניתן לצפות באופן סביר למוות בתוך חצי שנה, תקופת ההסמכה לשלושה חודשים אינה חלה.

לא תמיד קביעת ועדת הביטוח הלאומי צריכה להיות פסק הדין האחרון. שימו לב:

אם, למשל, יש לכם צורך ברכב מיוחד, תידרשו לבצע בדיקה רפואית מטעם המכון לבטיחות בדרכים, וגם במקרה זה תשובת הביטוח הלאומי תגיע בדואר. גם במקרה זה, אם החלטת הוועדה אינה מקובלת עליכם, תוכלו להגיש ערעור.

תוכלו להתייצב בפני ועדה רפואית חוזרת בשני מקרים: אם חלה החמרה במצב הבריאותי של הילד או שעברו לפחות 42 חודשים מאז המפגש האחרון עם הוועדה.

מהו גובה קצבת ניידות לילד נכה?

בקביעת גובה קצבת ניידות, המוסד לביטוח לאומי קבע שיש שלוש דרגות זכאות לקצבה של ילד נכה: 50%; 100%; ו-188%. נכון לשנת 2021, אלו הם הקריטריונים לקביעת זכאות לקצבת ניידות לילד נכה:

  • ילד שנקבעו לו 50% נכות יהיה זכאי לקצבה חודשית בסך 1,268 ש”ח.
  • ילד שנקבעו לו 100% נכות יהיה זכאי לקצבה חודשית בסך 2,608 ₪
  • ילד שנקבעו לו 188% נכות יהיה זכאי לקצבה חודשית בסך 4,733 ש”ח. 

קצבת ניידות לילד נכה משתנה בהתאם לצורכי הילד והמשפחה, וניתן לקבל הטבת מס ברכישת רכב מותאם, סבסוד לאביזרי ניידות מיוחדים, או לימודי נהיגה ברכב מותאם לכיסא גלגלים החל מגיל 17.

בשורה התחתונה, אם מגיעה לכם קצבה, אל תוותרו על זכויותיכם!

סכום קצבת ניידות, ביחד עם ההטבות הנלוות, עשוי להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים בחלק מהמקרים, הבעיה היחידה היא שלא כולם יודעים על קיומה. מדינת ישראל מעניקה סיוע במתן קצבת ניידות לילד נכה, כדי לאפשר לילד לנהל אורח חיים נורמלי ככל שניתן. 

על אחת כמה וכמה, אם נכות הילד נובעת ממקרה של רשלנות רפואית, עורך דין מומחה בתחום ייצג אתכם בהליכים המשפטיים ובהתנהלות מול הוועדות המשפטיות של הביטוח הלאומי, עד למיצוי הדין עם האחראים, השגת הפיצויים ההולמים וקביעת שיעור הנכות שתואם את מצבו הבריאותי של הילד.

קצבת ניידות לילד נכה: שאלות ותשובות

איך מגישים בקשה לקבלת קצבת ניידות לילד נכה?

יש לפנות לוועדה הרפואית במשרד הבריאות, היא האחראית לקבוע את אחוזי המוגבלות בניידות של הילד, ולהציג בפניה את המסמכים והתיק הרפואי. לאחר שהוועדה תדון בפרטי המקרה, תקבלו הודעה בדואר שתפרט את ההחלטה שהתקבלה, כמו גם קצבת ניידות סכום.
אם נקבעו לילד מעל לשמונים אחוזי מוגבלות בניידות, תוכלו להגיש לביטוח לאומי תביעה לקבלת קצבת ניידות לילד נכה. אגב, במידה והוועדה קבעה שיעורי אחוזים נמוכים מהשיעור המזכה אתכם בקבלת הקצבה, יש לכם אפשרות להגיש ערעור על ההחלטה.

אילו רכיבי קצבאות ניתן לדרוש לילד נכה?

קצבת מחיה לנכים
קצבת ילדים
קצבת טיפול אישי בילד
תמיכה באובדן שכר עבודה של ההורים
מענק נכות.

האם הורים יכולים לקבל תשלום כדי לטפל בילדם הנכה?

התשובה הקצרה היא כן. הורים יכולים לקבל תשלום כדי לטפל בילדם הנכה, אבל יתכן שהקצבה לא תחול על כל ההורים ועל כל הילדים הנכים. זוהי שאלה מורכבת שהורים רבים לילדים נכים שואלים את עצמם, במיוחד כשהם חשים אשמה על הרעיון לבקש החזרי כספים על הורות.
אבל אם נכות הילד נובעת מרשלנות רפואית, ובית המשפט מצא את הנתבעים אשמים, קצבת הנכות תשולם לילד לצד הפיצויים הגבוהים שייפסקו לטובת ההורים, כך שיהיה להם מקור מימון לטיפולים והחזרי כספים בגין אובדן שכר עבודה וכל ההוצאות האחרות הנוגעות לטיפול בילד.

כמה משלם הביטוח הלאומי על ילד נכה?

אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, וקביעת קצבת ניידות לילד נכה משתנה בהתאם לחומרת הנכות של הילד, ומשתנים אחרים שהוועדה של הביטוח הלאומי לוקחת בחשבון בקביעת שיעור הקצבה.
ברוב המקרים, הסכום הכולל שהורים זכאים לקבל על ילד נכה אינו עולה על סכום ששווה ל-117% מקצבת יחיד מלאה, ואם לילד יש יותר מלקות או נכות אחת, הקצבה שתיקבע לו תהיה בשיעור גבוה יותר.

 

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם