נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

רשלנות רפואית באבחון מחלה: איך מוכיחים החמצת אבחון או אבחון מאוחר?

תוכן עניינים

מקרים רבים של רשלנות רפואית נובעים מאבחון מוטעה או מושהה של מצב רפואי או מחלה. כשהטעות באבחון מובילה לטיפול שגוי או לעיכוב טיפול, המחלה עלולה להחמיר ואפילו להוביל למות המטופל. אבל לפני שתרוצו לתבוע, כדאי שתביעו שכדי שתתקיים עילת תביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה, צריך להוכיח יותר מטעות. התביעה צריכה להוכיח שכל ההתנהלות של הרופא, הצוות הרפואי או בית החולים הייתה רשלנית.

אז בואו נדבר על מה שצריך להוכיח בתביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה, אילו טעויות אבחון עלולות להתרחש, ולמה רוב הטעויות באבחון מתרחשות בחדרי מיון.

איך מוכיחים רשלנות רפואית באבחון מחלה?

מטופלים חייבים להוכיח שלושה היבטים כדי שתתקיים עילת רשלנות רפואית באבחון מחלה:

  • התקיימו יחסי רופא-מטופל.
  • הרופא התרשל, כלומר לא טיפל באופן מיומן וכשיר.
  • רשלנות הרופא גרמה לפגיעה ממשית במטופל.

רוב מקרי הרשלנות הרפואית תלויים בהיבט השני או השלישי, או בשניהם – האם הרופא התרשל, והאם רשלנות זו פגעה במטופל?

יכול להיות שהרופא התרשל?

אבחון מוטעה או אבחנה מושהית אינם מספיקים כדי להוכיח רשלנות רפואית באבחון מחלה. רופאים מיומנים עשויים לשגות באבחון גם כאשר הם נוקטים בזהירות סבירה. המפתח הוא לקבוע האם הרופא התנהל במיומנות, שכוללת הערכה של התנהלותו או מחדליו בהגעה לאבחון. כלומר, התביעה תבחן האם הרופא בחן את המטופל בשיטת “אבחנה מבדלת” בקביעת הטיפול.

אבחנה מבדלת היא שיטה מערכתית שרופאים משתמשים בה לזיהוי מחלה או מצב רפואי. בהתבסס על הערכה ראשונית של המטופל, הרופא עורך רשימת אבחונים לפי הסבירות. בהמשך הוא בודק את עוצמתה של כל אבחנה על ידי ביצוע תצפיות רפואיות נוספות על המטופל, שאלות מפורטות אודות הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית, הזמנת בדיקות או הפניית המטופל למומחים.

במצב אידיאלי, מספר אבחנות פוטנציאליות יישללו עם התקדמות החקירה, ורק אבחנה אחת תישאר בסוף. כמובן שלאור האופי הלא-ודאי של הרפואה, זה לא תמיד המקרה. לעתים, לאחר בירור נוסף, הרופא יגלה מידע אחר שיגרום לו להוסיף לרשימת האבחון הדיפרנציאלי.

מה התובע צריך להוכיח בתביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה?

במקרה של רשלנות רפואית באבחון מחלה, על המטופל להוכיח שרופא עם תחום מומחיות דומה, בנסיבות דומות, לא היה מאבחן באופן שגוי את מחלתו או מצבו של המטופל. במובן המעשי, זה אומר שהתביעה צריכה להוכיח שלושה תרחישים:

  • התקיימו יחסי רופא-מטופל.
  • הרופא לא כלל את האבחנה הנכונה ברשימת האבחנות המבדילות, כפי שרופא מיומן ומוכשר באופן סביר היה מבצע בנסיבות דומות.
  • הרופא כלל את האבחנה הנכונה ברשימת האבחנות המבדילות, אבל לא ביצע בדיקות מתאימות או לא ביקש חוות דעת מומחים על מנת לחקור את כדאיות האבחנה.

ברוב המקרים, העדר אבחון קשור במחלוקות הנוגעות לסטנדרט הטיפול הרלוונטי והאם האבחון המוטעה של הרופא גרם לפציעתו של התובע.

אילו שגיאות עלולות להתרחש בבדיקות אבחון?

בחלק מהמקרים, רופא אינו מאבחן נכון את המצב מכיוון שהוא מסתמך על תוצאות שאינן מדויקות שהגיעו מבדיקות מעבדה, מסרטי רדיולוגיה או מסוגים אחרים של בדיקות. מצב זה עלול להתרחש באחד משני אופנים:

  1. הוא השתמש בציוד פגום לביצוע האבחנה.
  2. הטעות נבעה מטעות אנוש, למשל, כשהדגימות היו מזוהמות או שהן התערבבו עם דגימות אחרות, כשהטכנאי ביצע הליך שאינו תקין, כשתוצאות הבדיקה נקראו באופן שגוי, או כשהטכנאי או המומחה החמיצו משהו בצילום רנטגן.

למרות שבמקרים שקשורים לטעויות טכנאי מעבדה לא יכולה להתקיים טענת רשלנות רפואית באבחון מחלה שמופנית נגד הרופא, יכול להיות שאיש מקצוע אחר יימצא אחראי, כמו הטכנאי שקרא באופן שגוי את הצילום. במקרה זה, התביעה צריכה להוכיח שהטעות נבעה מהתנהלות רשלנית של טכנאי המעבדה.

האם האבחנה השגויה פגעה במטופל?

המטופל צריך להוכיח גם שאבחנה מוטעית או מושהית של רופא גרמה לפציעתו או למצבו הרפואי מעבר למקובל, אם האבחנה הנכונה הייתה מתבצעת במועד, וכי להתקדמות זו הייתה השפעה שלילית על מצבו.

לדוגמא, בגלל אבחנת סרטן מושהית היה על המטופל לעבור משטר טיפולי חמור יותר, כגון כימותרפיה, או שהחולה נפטר מכיוון שהסרטן שלח גרורות בגוף וכבר לא הגיב לטיפול. לפעמים חולה יכול לסבול מנזק גם אם עדיין ניתן לטפל במצב. לדוגמא, בחלק ממקרי הסרטן, איחור בטיפול מגביר את הסיכון להישנות המחלה.

במקרה הנדיר שרופא מאבחן מטופל עם מצב או מחלה שאין לו, המטופל יכול גם להוכיח פגיעה באופן של חרדה, לחץ, בעיות רפואיות והוצאו עקב טיפול מיותר.

מה הקשר בין חוות דעת מומחה לבין אבחנה מבדלת?

כדי לקבוע אם הרופא עמד בסטנדרט הטיפול המתאים, התביעה צריכה להציג חוות דעת מומחה. אחד הנושאים אותם יבדוק המומחה הוא שיטת האבחנה המבדלת של הרופא הנתבע.

מטופל שמבקש להוכיח רשלנות רפואית באבחון מחלה, חייב להציג ראיות שתומכות בטענתו, באמצעות עדות של איש מקצוע רפואי באות תחום התמחות או בתחום התמחות דומה, ולהראות שהמומחה האחר היה מאבחן נכון את המחלה או הפציעה.

התובע יצטרך להראות כי הרופא לא כלל את האבחנה הנכונה ברשימת האבחנות המבדילות, וכי רופא מוסמך היא מצרף אותה. לחלופין, על התובע להראות כי הרופא רשם את האבחנה הנכונה, אבל לא ביצע את הבדיקות הנכונות על מנת להגיע לאבחון הנכון עד סוף שיטת האבחנה המבדלת.

למה רוב המקרים של רשלנות רפואית באבחון מחלה מתרחשים בחדר המיון?

אבחון מוטעה בחדר מיון בבית חולים עשוי להיגרם כתוצאה מהלחץ והזמן הקצר הזמין לבדיקות אבחנות דיפרנציאליות שונות. צוותים שעובדים בחדרי מיון בבתי חולים עלולים להחמיץ במיוחד מחלות חריגות שאופייניות לאוכלוסיות מסוימות.

לדוגמא, חסר בית שמגיע לחדר מיון ומבקש תרופות נגד כאבים עשוי לקבל יחס פחות רציני בהשוואה לאדם אחר שנכנס לחדר המיון לבוש בבגדים נקיים ומתלונן על כאבי בטן.

רשלנות רפואית באבחון מחלה: שאלות ותשובות

מה גורם לאבחון מוטעה של מחלה

מדי שנה, מטופלים סובלים סבל מיותר כתוצאה מאבחונים שגויים או מעוכבים. אבחנה שגויה נחשבת לרשלנות רפואית אם פעולת הרופא חורגת מסטנדרט הטיפול הרפואי של רופאים עם הכשרה מקצועית דומה.
ברוב המקרים רשלנות רפואית באבחון מחלה מתרחש בגלל רופאים ששגו במקרים הבאים:

טעות בהזמנת בדיקה מתאימה למחלה.
צוות המעבדה פירש באופן שגוי את תוצאות הבדיקה.
הרופא לא הפנה את המטופל למומחה רפואי.
הרופא לא השקיע מספיק זמן בבדיקת התסמינים של המטופל.
הרופא לא עקב אחר המצב הרפואי של המטופל בעקבות תוצאות הבדיקות.

איך מתבצעת אבחנה מבדלת?

למחלות קשות מסוימות יש אותם תסמינים כמו למחלות נפוצות שאינן מסכנות חיים. בשלבים מוקדמים של המחלה, קשה מאוד לאבחן מצבים מסוכנים רבים.
לדוגמא, נפיחות של גזים בבטן אצל אישה נגרמת ברוב המקרים מבעיות עיכול, אבל התסמינים עשויים גם להעיד על סרטן השחלות שעלול להיות קטלני.
אפילו הרופאים הכי הטובים יכולים לבדוק את הסימפטומים של מטופלים ולקבוע אבחנות שונות לחלוטין.

מה ההשלכות של מקרים שבהם רופאים מתעלמים מהאבחון?

ההשלכות במקרים בהם רופא מתעלם מאבחנה או מחמיץ אבחנה עשויות להוביל למקרים בהם המטופלים אינם מקבלים את התרופות או את הטיפולים הדרושים לטיפול מוצלח במחלתם.
כתוצאה מכך, הם עלולים לסבול ללא צורך כשמצבם הרפואי מחמיר, ולעתים מצבם מחמיר באופן קטסטרופלי עד כדי נכות או מוות.

מתי מגיע הזמן לשכור שירותי עורך דין?

לא תגיעו רחוק בניסיון לטפל בעצמכם בתביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה. רופאים, בתי חולים ומרכזי אבחון משלמים אלפי שקלים מדי שנה עבור ביטוח רשלנות רפואית.
לחברות ביטוח יש עורכי דין ומומחים רפואיים שמוכנים להילחם בתובעים שאינם מיומנים, ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום כדי לקבל את הליווי והייצוג הטובים ביותר עד להשגת הפיצויים.

לסיום, תביעת רשלנות רפואית צריכה להיות מופנית נגד האחראי המתאים

רופאים רבים אינם עובדי בית החולים, ולא תמיד ניתן להטיל אחריות על בית חולים ברשלנות של איש מקצוע שאינו עובד בית החולים.

אבל כשמטופל מגיע לחדר מיון, אין לו מושג מהו המצב התעסוקתי של הרופא מבחינת בית החולים. לכן, בתי חולים עשויים להימצא אחראים בתביעות רשלנות רפואית באבחון מחלה, כתוצאה ממחדל של רופא שעבד בחדר המיון.

מקרים אחרים של רשלנות רפואית באבחון מחלה מתרחשים כשמטופל מתייעץ עם רופא לגבי תסמינים שהוא סובל מהם והרופא שולח אותו הביתה עם המלצה לקחת אקמול או שהוא קובע מצב רפואי אחר וחמור מכך, מתחיל תכנית טיפול שמטפלת במצב רפואי שאינו קיים.

בכל המקרים האלה, ובכל כך הרבה מקרים אחרים, טעויות של רופאים וצוותים רפואיים יכולות להרוס חיי מטופלים ומשפחותיהם, ולכן כדאי מאוד שמי שהיה אחראי לטעות, יידע לשלם עליה.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם