רשלנות רפואית באירוע מוחי: האם ננקטו כל המאמצים כדי למנוע את הנזק?

 רשלנות רפואית באירוע מוחי: האם ננקטו כל המאמצים כדי למנוע את הנזק?

ברגע שמתרחש אירוע מוחי, יש חלון זמן קצר לטיפול

אירוע מוחי מתרחש כשזרימת הדם למוח נקטעת, וכתוצאה מכך נוצר מחסור בחמצן במוח. במקרה זה, רקמת המוח מתה, והרקמות אינן מסוגלות לתפקד. לאחר אירוע מוחי, החולים עלולים לחוות שיתוק חלקי, אובדן זיכרון או דמנציה. שגיאות וסיבוכים משמעותיים עלולים להיווצר כאשר רופא אינו מזהה את סימני האזהרה לשבץ מוחי.

אבחון מידי של הסימפטומים ומקורם חיוניים למניעת אירוע מוחי. עורכי דין לרשלנות רפואית מבינים את ההשלכות ההרסניות של התנהלות רשלנית של אנשי מקצוע בתחום הרפואה, ויודעים לקבוע מתי מתרחשת רשלנות רפואית באירוע מוחי.

מה זה אירוע מוחי?

אירוע מוחי הוא הפרעה בזרימת הדם התקינה למוח. מצב זה עשוי להתרחש כתוצאה מקריש או תהליך דימומי, כולל דם שעובר מכלי הדם לחלל המקיף את המוח, או בתוך חומר המוח, במצב שנקרא דימום תוך מוחי.

קיימים גם מקרים בהם הקריש נוצר בוורידים המוחיים וגורם לפקקת ורידים מוחית. כשבעה מתוך שמונה מקרי אירוע מוחי הם מקרים איסכמיים, כלומר, מצב של חוסר זרימת דם למוח. מצב זה בדרך כלל נוצר כתוצאה מחסימת קריש דם או עורק מצומצם או סגור.

הגורם הנפוץ ביותר לאירוע מוחי הוא טרשת עורקים, שילוב של טרשת עורקים עם קריש, שנמצא מעל כלי הדם המוחיים.

מהם תסמיני אירוע מוחי?

תסמיני אירוע מוחי משתנים בהתאם למידת הפגיעה במוח בעקבות האירוע, ובאזור המושפע במוח. התסמינים עלולים לכלול:

 • קהות בפנים או בגפיים.
 • כאבי ראש חמורים.
 • טשטוש או אובדן דיבור.
 • בחילות.
 • התעלפות.
 • דופק מואץ.
 • יתר לחץ דם.
 • שיתוק בצד אחד של הגוף.
 • ואובדן שיווי משקל.

חולים עשויים לחוות מיני אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, שמהווה תמרור אזהרה לפני אירוע מוחי. אספקת הדם למוח מנותקת לזמן קצר, אבל לא נגרם נזק קבוע. הרופא המטפל צריך להכיר בהתרחשות התקף איסכמי חולף ולפתח תוכנית טיפול על מנת למנוע שבץ מוחי מלא.

האם המנתח יכול היה למנוע את האירוע המוחי?

מקרי אירוע מוחי מתרחשים אצל חולים בסיכון גבוה לאירוע בגלל לחץ דם גבוה, פרפור פרוזדורים, סוכרת ומחלות חמורות אחרות. רוב החולים שסובלים ממצבים אלו צריכים להיות מטופלים עם קומדין, פלוויקס או הפרין.

במהלך הערכת מקרה של שבץ מוחי, הרופא צריך לשאול את המטופל אם הוא קיבל את אחת התרופות האלו לפני אירוע מוחי ואם הטיפול השתנה לפני האירוע. לדוגמא, עבור טיפולי שיניים מסוימים, חלק מרופאי השיניים ינחו את המטופל להפסיד ליטול קומדין חמישה ימים לפני ההליך.

זאת הנחיה שמציבה את המטופל בסיכון גבוה יותר לשבץ מוחי

במקרים אלו, המטופלים צריכים לקבל הנחיה להפסיק נטילת קומדין חמישה ימים לפני ההליך ולקחת מנה של הפרין, ולאחר מכן לחזור להיות מטופל בקומדין בתום ההליך. אם האירוע המוחי התרחש בפרק זמן זה, יתכן שניתן לתבוע רשלנות רפואית באירוע מוחי.

אבל יש לזכור שהתרחשות אירוע מוחי לא תמיד פירושה רשלנות, ולפעמים פרוטוקול הטיפול נכון, והאירוע מתרחש ללא קשר. כלומר, חשוב להבין שתביעות רבות נדחות על ידי בית המשפט לא בגלל שלא ניתן להוכיח רשלנות, אלא מפני שבית המשפט מוצא שגם אם התרחשה רשלנות, היה מאוחר מדי להציל את המטופל מפגיעה או מוות.

מתי אפשר להאשים רופאים בטיפול שגוי באירוע מוחי?

ברגע שמתרחש אירוע מוחי, יש חלון זמן קצר לטיפול. מקרים רבים של רשלנות רפואית באירוע מוחי כוללים כישלון לטיפול באירוע כתוצאה ממחדלים של רופאים וצוותים רפואיים. טיפול מוצלח תלוי במיקום הקריש. למקומות מסוימים במוח, למשל, לא ניתן להגיע בקלות, אפילו עם התרופות הטובות ביותר להיווצרות קריש.

ברגע שמתרחש אירוע מוחי, קומדין או הפרין אינם מסוגלים להמיס את הקריש, אלא רק למנוע היווצרות קריש עתידי. לעתים התרופות עובדות ולעתים לא, ולכן קשה להוכיח מקרי רשלנות רפואית באירוע מוחי.

איזה דוגמאות יש לרשלנות רפואית באירוע מוחי?

דפוס אופייני של מקרי רשלנות שניתן לראות אצל מטופלים שעברו שבץ מוחי הם מקרים בהם המטופלים הגיעו לבית החולים וקיבלו טיפול לקריש. במשך פרק זמן מסוים נראה כאילו מצבם משתפר, אבל למחרת בבוקר הם לא היו מסוגלים ללכת או לדבר.

יש להיזהר ממקרים כאלה, כי הנזק מקריש לעתים מתרחש רק מספר שעות לאחר התרחשות הנזק. לכן זה אולי נראה כאילו מצב המטופל טוב יותר, כשהאמת היא שמצבו חמור. מקרים כאלה נחשבים למקרי רשלנות רפואית באירוע מוחי רק לעתים רחוקות מאוד.

חוץ מזה, לעתים קיימים מקרים בהם חולה סובל מקרישי דם מרובים, ולפעמים מקרים אלה אינם ניתנים למניעה, אפילו לא עם קומדין או הפרין.

איך מוכיחים רשלנות רפואית באירוע מוחי?

מטופלים שתובעים רשלנות רפואית באירוע מוחי צריכים להוכיח שהתנהגות הרופא לא הייתה בהתאם לסטנדרט הטיפול של רופא מיומן בתחום עם הכשרה דומה בנסיבות דומות. חשוב גם להראות כי הרופא הפר את חובת הפעולה על פי תקן הטיפול, ושההפרה גרמה לפגיעה ממשית או לנזק למטופל.

על מנת לקבוע מקרה זה, יהיה צורך להציג את עדותו של עד מומחה, שיתווה את הסטנדרט הנכון שצריך היה להתקיים במקרה זה, והשיטות הספציפיות שהנאשם לא עמד בהן במהלך הטיפול.

מהן ההשלכות של רשלנות רפואית באירוע מוחי?

כשמטופל מפגין סימנים לאירוע מוחי קרוב, ורופא אינו מתחיל בבדיקות ובטיפול מידי, הוא עשוי להימצא אחראי בתביעת רשלנות רפואית באירוע מוחי. אם רופא או אנשי צוות רפואיים אחרים אינם מכירים בהתרחשות שבץ מוחי אצל מטופל, המטופל עלול לסבול מפגיעה משמעותית, כולל:

 • נזק מוחי קבוע
 • עיוורון
 • לקות דיבור
 • פרפלגיה או קוואדרפלגיה
 • או אפילו מוות.

איך מונעים אירוע מוחי?

ברגע שהרופא מאתר סימני אזהרה לאירוע מוחי, עליו להזמין מיד סריקה ממוחשבת כדי לקבוע אם האירוע נובע מקריש דם או שטף דם. שבץ מוחי עלול להיות תוצאה של קריש דם שסתם כלי במוח, או דימום במוח.

הסימפטומים עשויים להיות זהים, אבל סוג הטיפול המתחייב תלוי במקור להפרעה בזרימת הדם. בנוסף לאבחון השבץ, הרופא יצטרך לאבחן את הגורם לשבץ מוחי ולהתחיל את הבדיקות והטיפולים המתאימים.

מטופלים שחווים סימנים ותסמינים של אירוע מוחי צריכים לקבל תרופה נגד קריש דם זמן קצר לאחר הופעת הסימפטומים, כדי לעצור את התקדמות השבץ, ולעתים להוביל להחלמה מלאה.

בשורה התחתונה, ייעוץ משפטי יבהיר את האפשרויות שלכם

עורכי דין לרשלנות רפואית מייצגים אנשים שסבלו ממקרי רשלנות רפואית באירוע מוחי, וחותרים להשגת פיצויים בגין:

 • הוצאות רפואיות
 • אובדן הכנסות
 • עלות טיפול בבית
 • וכאב וסבל.

הרופא המטפל מואשם בהעדר גילוי האירוע המוחי בזמן ומניעת הטיפול המתאים. לכן מומלץ להתייעץ עם עורכי דין מיומנים בתחום כדי להבין את האפשרויות ולהרכיב כתב תביעה מתאים.

מאמרים דומים