רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה: עלייה במקרי התביעות המוגשות

רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה
תוכן עניינים

אם אתם חושדים שניתוח קיצור הקיבה שעברתם בוצע באופן רשלני, או שהסיבוכים שאתם סובלים מהם לאחר הניתוח מקורם בטעויות של המנתח או הצוות הרפואי, הגעתם למקום הנכון. באתר MedLawyers תוכלו לקבל את כל המידע בנושא מהמומחים המשפטיים הטובים ביותר בתחום.

מדריך זה דן במקרים נפוצים של רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה, והנסיבות המצריכות פנייה לייעוץ משפטי. הישארו איתנו. זה הולך להיות מורכב קצת, אבל מעניין ובמיוחד חשוב שתדעו לזהות אם יש לכם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

ככל שמנתחים מבצעים יותר ניתוחי קיצור קיבה, כך הם הסיכויים לרשלנות גבוהים יותר

יותר ויותר אנשים בישראל שסובלים מהשמנת יתר, פונים לפתרון שהרפואה מעמידה לרשותם: ניתוח קיצור קיבה. המספרים מעידים על תופעה די נפוצה של אלפי אנשים שעוברים את ההליך מדי שנה, רובם אגב, מתחת לגיל 40.

כמובן שככל שהמספרים עולים, כך עולה הסיכוי שמשהו ישתבש, ורופאים עלולים לבצע ניתוחי קיבה שגויים או רשלניים, עם תוצאות של נזקים שהמטופלים לא צפו ולא היו מוכנים להתמודדות איתם. בכל מקרה כזה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין.

נכון שכל ניתוח כרוך בסיכונים, אבל:

חשוב להפריד בין סיכונים שקשורים לניתוח, לבין סיכונים שנובעים מרשלנות רפואית. לפי סוג הניתוח שעברתם, כדאי שיהיה לכם את המידע המלא כפי שהוא מוצג במדריך זה, וכפי שתמצאו במגוון כתבות רשלנות רפואית, כך שתדעו אם ההליך שלכם בוצע ברשלנות או שהמנתח שגה במהלך הניתוח:

שרוול. הליך כריתה של חלק מהקיבה, שבסופו נשאר רק שרוול קטן ממנה. בצורה הזו נפח הקיבה יורד משמעותית, ומאפשר למנותח להגיע לתחושת שובע עם כמות קטנה יותר של מזון (מה שמאפשר הרזיה לאורך זמן).

טבעת. הליך שבו מצירים את הקיבה על ידי טבעת מיוחדת. בגישה הזו, המזון עובר בקיבה לאט יותר, וכך מוגברת תחושת השובע.

מעקף קיבה. בהליך זה, המנתח יוצר חיבור בין הוושט למעי הדק, עם עקיפה של הקיבה בתהליך העיכול. הניתוח מוביל לתוצאות של אי ספיגת המזון במיצי הקיבה, לצד תחושת שובע מהירה.

את כל שלושת ההליכים מבצע מנתח מקצועי, שצריך להיות בקיא בכל הפרטים, להגיב מתוך שיקול דעת, ולפעול בהתאם לסטנדרט הרפואי. אם המנתח לא עשה את תפקידו כמו שצריך, יש כאן עילה לתביעת רשלנות רפואית, וקיים סיכוי גבוה שאתם יכולים לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם!

מאפייני רשלנות רפואית בהליך קיצור קיבה

אותו “פתרון קסם” שמוצע לאנשים שסובלים מהשמנת יתר, עלול להוביל לסיבוכים בחלק מהמקרים, במיוחד כשההליך בוצע בהעדר הקפדה על רמה גבוהה של מקצועיות מצד המנתח. על מנת שתוכלו לתבוע את זכויותיכם, עורך דין מנוסה ומיומן בתחום יעריך את נסיבות המקרה שלכם ויזמין מומחה רפואי שיקבע חוות דעת על רשלנות רפואית.

אם לאחר בדיקת המקרה בהיבט המשפטי והרפואי יימצא שיש עילה מוצקה, ניתן לפתוח בהליכים להרכבת כתב תביעת רשלנות רפואית, שתתברר בבית המשפט. במהלך הדיונים, עורך הדין שלכם יחתור להוכחת אחריות המנתח שהתנהל בגישה שאינה מקצועית ואינה תקינה, תוך הפרת חובת הזהירות בטיפול במטופלים, והפרת המיומנות המקצועית המצופה ממנו.

התביעה תצטרך להוכיח, בגיבוי של עדות חוות דעת מומחה רפואי חיצוני, שמנתח אחר היה מבצע את אותו ניתוח בגישה מקצועית וזהירה, ובכך תוכח רשלנות המנתח שטיפל בכם. העדות צריכה להיות מפורטת ומנומקת כך שלא ניתן יהיה להפריך אותה באמצעות כתב הגנה רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה – שלושת השלבים

כדי שלא לעשות טעות באבחון רשלנות רפואית, יש להבין שהיא יכולה להתרחש בשלושה מועדים: לפני ההליך, בעיצומו ואחריו. בואו נראה רגע מה זה אומר:

לפני הניתוח

יש לוודא שהמטופל בחר לעבור את ההליך מתוך רצון חופשי ולא מתוך כפייה. לא מדובר בהליך חירום, אלא באחד כזה שאפשר היה לוותר עליו בנסיבות אחרות, או באמצעות דרכי פעולה אחרות.

כחלק מתהליך ההכנה לניתוח קיצור קיבה, מתבצעות בדיקות, ומועמדים מתאימים לניתוחי קיצור קיבה נדרשים לעמוד בפרמטרים פסיכולוגיים, ולעבור בדיקה שתקבע האם הם כשירים לעבור את ההליך, שמצריך הקפדה על הוראות המנתח לאחר הניתוח.

כל מנתח חייב להציג בפני המנותח את האפשרויות השונות שעומדות בפניו: שלושת סוגי הניתוחים וירידה הדרגתית במשקל בדרך טבעית על ידי אימוץ תזונה בריאה והקפדה על ביצוע פעילות גופנית סדירה.

ניתוחים מסוימים מתבצעים במתכונת פרטית, וכשהשופט בוחן את נסיבות המקרה והתנהלות המנתח והצוות הרפואי בניתוח קיצור קיבה, הוא מוודא שהמנתח לא סטה מהתקן המקצועי המצופה ממנו, לטובת מניע כלכלי.

במהלך הניתוח

זהו שלב מאתגר, שכן הוא מצריך כניסה לשיקולים הרפואיים שהרופא המנתח עשה בזמן אמת. עורך הדין שמייצג אתכם נדרש ליצור קשר עם רופאים מומחים בתחום כדי לקבל פרספקטיבה רחבה יותר לגבי אופן הפעולה התקין של הניתוח, ולהבין אם במקרה שלכם בוצעה סטייה מהסטנדרט הרפואי.

אחרי הניתוח

זה השלב שבו נכנס לתמונה ההיגיון. בסופו של דבר, מקרי רשלנות רפואית נקבעת לפי סטנדרט “הרופא הסביר”.

אם למשל, התלוננתם על כאבים לאחר ההליך, והרופא לא הפנה אתכם לבדיקות הנדרשות, הרי שצריך להציב כאן סימן שאלה. השופט יתייחס למכלול הראיות שיוצגו בפניו וייקבע האם הייתה כאן רשלנות רפואית או לא.

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית בקיצור קיבה

אנחנו רוצים להזכיר לכם שאתם לא לבד – נגרם לכם עוול, ועורך דין מומחה בתחום יסייע לכם לעבור הליכי גישור בתביעות רשלנות רפואית. כדי שתוכלו להבין האם אתם זכאים לפיצוי כספי, הנה רשימה של תרחישים נפוצים:

ניתוח קיצור קיבה לא מתאים לכל אחד

על מנת לעבור אותו צריך לעבור בדיקה פסיכולוגית ובדיקה פיזית. אם אתם סובלים ממחלות לב או כל בעיה רפואית שעלולה לסכן אתכם בזמן הניתוח, והרופא המליץ לכם לעבור את ההליך בכל זאת – קיים סיכוי לרשלנות רפואית.

דליפה גורם חשוב נוסף שעשוי להצביע על כישלון ההליך

אנשים שסובלים מדליפה של חלקיקי מזונות ומיצי עיכול, מתמודדים עם השלכות קשות, בין היתר זיהומים שעלולים להיות קטלניים. חשוב להבין שלא תמיד דליפה מצביעה על התנהלות לא מקצועית של הרופא המטפל, אבל חוסר התייחסות לתלונות המטופל בהחלט מעיד על התנהלות רשלנית של המנתח.

כך, למשל, אם המטופל התלונן על כאבי בטן, חום, או חוסר נוחות לאחר הניתוח ולא זכה לבדיקה רפואית או יחס ראוי, זו יכולה להיות עילה לתביעה על רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה.

עוד גורמים נפוצים:

  • העדר אבחון וטיפול בתסמינים שלאחר הניתוח.
  • העדר זיהוי סיבוכים לאחר הניתוח.
  • הערכת סיכונים שגויה לפני ההליך.
  • העדר הקפדה על הנחיות למטופל בכל הנוגע לתזונה בריאה לאחר הניתוח.
  • מעקב רפואי לקוי.
  • העדר זיהוי התפרקות של טבעת קיבה.
  • התרשלות באבחון אבני מרה.

תוקף תביעת רשלנות רפואית בקיצור קיבה

כמו בכל תחום, קיימת התיישנות בתביעות רשלנות רפואית, ולכן ההמלצה שלנו היא לא לחכות. החוק קובע שאתם יכולים לתבוע עד שבע שנים מיום ביצוע ההליך הרפואי. אם הנזק לא הופיע באותו יום, תוכלו לתבוע עד שבע שנים מיום גילוי הנזק (ועד 10 שנים לכל היותר מיום הניתוח).

והנה השורה התחתונה

עכשיו, שיש לכם את הידע המלא שיבהיר לכם אם יש לכם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בניתוח קיצור הקיבה שעברתם, אתם מוזמנים להמשיך לגלוש באתר ולהנות מעוד מבחר עשיר של מאמרים ומדריכים. המומחים שלנו כאן כדי לוודא שהאמת תצא לאור!

המומחים של MedLawyers עונים על השאלות הנפוצות שלכם

מה זה ניתוח קיצור קיבה?

ניתוח קיצור קיבה הוא המונח הרפואי לתיאור מספר פעולות ניתוחיות שונות שמטרתן לסייע בקידום ירידה במשקל. הניתוח משנה את האנטומיה של מערכת העיכול של המטופל כדי להגביל את כמות המזון שניתן לאכול ולעכל, ואחד ההיבטים הנבדקים על ידי חוקר רשלנות רפואית הוא התנהלות נכונה של המנתח והצוות הרפואי במהלך הניתוח.
לאחר הניתוח, המזון מועבר לחלק קטן בקיבה, ומשם זורם ישירות לאמצע המעי הדק, מה שמגביל את ספיגת הקלוריות. ניתוח זה מתאים רק לאנשים שסובלים מעודף משקל חמור.
מדד מסת הגוף (BMI) הוא דרך סטנדרטית להגדיר עודף משקל, השמנת יתר והשמנה חולנית, ומועמדים לניתוח חייבים להיות בעלי BMI העולה על 40 או BMI גבוה מ-35 עם מחלות הקשורות להשמנה בסיכון גבוה, כגון בעיות לב-ריאה מסכנות חיים, דום נשימה חמור בשינה, וסוכרת חמורה.

אילו מקרי רשלנות רפואית עלולים להתרחש בניתוחי קיצור קיבה?

כמו בכל ניתוח, ישנם סיכונים הקשורים להליכים גם במקרי ניתוחי קיצור קיבה, אבל מקרי רשלנות רפואית מוגדרים כסיכונים מיותרים, כמו למשל במקרי התנהגות אחות רשלנות רפואית, הצוות הרפואי או המנתח, שהובילו למצבים הבאים:
תגובות שליליות להרדמה
התפתחות זיהום
היווצרות רקמת צלקת מוגזמת
חפצים כירורגיים שנשארו בגוף המטופל (כמו ספוגיות כירורגיות, מלחציים, מפשקים, מחטים, סיכות, פדים ניתוחיים, ואזמלים), שעלולים להוביל להיווצרות קרישי דם והיפוקסיה.
סיכונים מסוימים שכיחים יותר בקרב מטופלי ניתוחי קיצור קיבה מכיוון שרמות שומן גבוהות בבטן עלולות להקשות על המנתח לראות כלי דם ואיברים חיוניים. במקרה של נזק מקרי, המטופלים עלול לחוות דימום פנימי, לסבול מנזק בלתי הפיך לאיברים חיוניים או אפילו למות, אלא אם כן הבעיה מאובחנת באופן מידי ומטופלת באופן מידי.

מה זה אלח דם?

אלח דם הוא מצב רפואי חמור בו הגוף נלחם בזיהום חמור שהתפשט דרך מחזור הדם. הסיבה השכיחה ביותר לאלח דם בקרב מטופלי ניתוחי קיצור קיבה היא דליפה לאחר הניתוח.
במקרה בו המטופל סובל ממצב של לחץ דם נמוך המכונה "הלם", הוא עלול לחוות סיבוכים חמורים המשפיעים על הכליות, הריאות, המוח והשמיעה, ואף להסתיים במוות. מצבי נשימות מהירות או ירידה בחמצן בדם עלולים לאותת על אלח דם מוקדם כתוצאה מדליפה.
אם סבלתם מסיבוך זה, ואתם תוהים כמה זמן לוקח רשלנות רפואית, כדאי שתפנו לקבלת ייעוץ משפטי בהקדם, כדי שתוכלו למצות את מלוא זכויותיכם לפני שעילת התביעה שלכם תתיישן, או שהאחראים למחדלים יספיקו להעלים את הראיות.

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין לרשלנות רפואית?

באחריותם של המנתחים והצוות הרפואי ליידע את המטופל והמשפחה על הסימפטומים או הסיבוכים לאחר הניתוח. הכרה מוקדמת בסיבוכים אלו ותשומת לב קפדנית לפרטים הם בעלי חשיבות עליונה עבור מנתחים.
הם מחויבים לעקוב אחר ההחלמה של מטופליהם לאחר הניתוח ולקחת ברצינות את תלונות המטופלים שלהם. אי אבחון וטיפול בסיבוכים של ניתוח בריאטרי עלול לגרום לפציעה קבועה או למוות.
לכן בכל מקרה של פציעה או מוות בעקבות ניתוח קיצור קיבה, עורכי דין מומחים בתחום, בשיתוף פעולה של יועץ רשלנות רפואית, יסייעו לכם לתבוע את הפיצוי ההולם ולמצות את הדין עם האחראים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן