רשלנות רפואית הגדרה: הבנה מקיפה של המונח

רשלנות רפואית הגדרה
תוכן עניינים

רופאים נמצאים בסיכון מוגבר לחשיפה לתביעת רשלנות רפואית במקרים בהם אינם מספקים טיפול שרופא עם כישורים מקצועיים יבצע בנסיבות דומות. 

כך, למשל, רופאים שמטפלים במטופלים שסובלים משבץ מוחי, חשופים יותר לתביעות רשלנות מרופאים אחרים, מכיוון שהם מספקים טיפול בסיכון גבוה עקב רגישות לזמן ותפקידם מאופיין בקבלת החלטות מורכבות כמו גם הסיכון לפגיעה חמורה במטופלים.

באתר MedLawyers תוכלו למצוא עורכי דין מומחים לרשלנות רפואי שישמחו לבחון את נסיבות המקרה שלכם ולייעץ, ללוות ולייצג אתכם בהליכים המשפטיים עד למיצוי הדין עם האחראים. מאמר זה מסביר לעומק את המאפיינים של רשלנות רפואית הגדרה, עם דוגמאות לפסיקות שהתקבלו באץ ובעולם. בין היתר, אלו הנושאים שנדון בהם:

  • מהי רשלנות רפואית הגדרה רשמית?
  • הפרת תקן הזהירות בטיפול רפואי.
  • סיבתיות: סיבה קרובה.
  • פסק דין בכתבי הטענות.
  • ותשובות לשאלות הנפוצות שלכם.

מהי רשלנות רפואית הגדרה רשמית?

תביעות רשלנות שמופנות כלפי רופאים, צוותים רפואיים, הנהלות מרכזים רפואיים ובתי חולים, טכנאי מעבדות או רוקחים, מבוססות על התיאוריה המשפטית של רשלנות רפואית באבחון מחלה או בטיפול רשלני במטופלים. 

על מנת שהתביעה תתקבל על ידי בית המשפט, המטופל, שהוא התובע, נדרש להוכיח באמצעות סדרת ראיות שרשלנות מקצועית אכן התרחשה במקרה שלו. בין היתר, התביעה נדרשת להוכיח את המרכיבים הבאים:

  • חובת הרופא או הצוות הרפואי כלפי המטופל בהענקת טיפול שאינו רשלני;
  • הרופא או הצוות הרפואי הפרו חובה זו באמצעות מתן טיפול רשלני;
  • הפרה זו גרמה לפציעה או לנזק למטופל, ואם השופט אכן יתרשם מהפרת החבות המקצועית של הרופא או הצוות הרפואי, הוא יקבע פסק דין של רשלנות רפואית;

כדי להבהיר את ההגדרה של רשלנות רפואית, חשוב להבין שהתובע נדרש להציג כל מרכיב בתביעתו באמצעות סדרת ראיות על מנת להשיג פסק דין לטובתו. ברוב המקרים, ניתן להוכיח את חובת הרופא ופגיעת המטופל, ורוב מקרי הרשלנות הרפואית מתייחסים להפרה של סטנדרט הטיפול והקשר הסיבתי.

הפרת תקן הזהירות בטיפול רפואי

מהו תקן הטיפול שרופאים חייבים לדבוק בו אחרת יהיו חשופים לתביעת הפרת חובת הזהירות? במקרים רבים קשה לענות על שאלה זו בדיוק מפורט. חשוב להבין שגם אם השופט ושני הצדדים לתביעה מסכימים על הגדרת רשלנות רפואית, במקרים רבים, קביעה ספציפית של מה שמייצג מבחינה קלינית את סטנדרט הטיפול, אינה סוגיה פשוטה להוכחה.

לדוגמה, בתביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד מנתח נוירולוג, לבית המשפט במיסיסיפי, בה נטען שהמטופל סבל מפגיעה מוחית חמורה לאחר הניתוח, כתוצאה מהתנהלות רשלנית של המנתח, פסק הדין קבע שהגדרת רשלנות רפואית נמדדת בהתאם לרמת הטיפול שרופא עם כישורים מקצועיים סבירים באותו תחום יספק בנסיבות דומות. 

לכן, בין אם עברתם מקרה רשלנות רפואית באזור השרון, או בכל מקום אחר בארץ, חשובה שתבינו שטיעוני התביעה שלכם צריכים להתבסס על עדויות מומחים רפואיים שיקבעו את הסטנדרט המקצועי שרופאים, מנתחים וצוותים רפואיים נדרשים להקפיד עליו.

שימו לב שמומחיות בבית משפט שונה ממומחיות ברפואה

מומחים רפואיים יכולים להעיד במהלך הדיונים המשפטיים על רמת הטיפול התקני גם אם מעולם לא טיפלו במצב נשוא התביעה, כל עוד יש להם ניסיון קליני ויכולת להוכיח הקשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית שבוצעה לבין הנזק שנגרם לתובע.

מומחים שמעידים בתיקי רשלנות רפואית בארה”ב או בישראל גם אינם צריכים להיות באותה התמחות של הנאשם, אבל בכל המקרים, הפרת התקן שעליו ניתנת העדות צריך להיות רלוונטי לנסיבות ולהתקיים בזמן האירוע. 

כלומר, אם התרחשה התקדמות רפואית בין מועד אירוע הרשלנות לכאורה לבין המשפט (שיכול להימשך גם שנה או יותר), לא ניתן להאשים את הרופא או הצוות הרפואי על הפרת תקן רפואי חדש יותר.

פרמטר נוסף של עדות מומחה רפואי הוא שלא ניתן להתבסס על אנקדוטות אישיות

מומחים רפואיים נדרשים לעיין ברשומה הרפואית הרלוונטית למקרה ולבסס את דעתם על בסיס  רשלנות רפואית הגדרה כמו גם על האופן שבו פעולות הרופא משתוות לסטנדרט הטיפול הרלוונטי, תוך שימוש בכלים כמו הנחיות לתרגול רפואי כדי לבצע השוואה כזו.

סיבתיות: סיבה קרובה

מציאת סיבה קרובה מחייבת הצגת נזק כזה שלא היה מתרחש אלמלא פעולותיו של הרופא. בנוסף, הנזק חייב להיות תוצאה צפויה באופן סביר של החלטות הטיפול, שכן רופאים אינם אחראים לתוצאות בלתי צפויות. 

כל מה שתובע צריך להראות במסגרת תביעת רשלנות רפואית בבית חולים או בכל מרכז רפואי אחר הוא שפגיעה כלשהי נגרמה כתוצאה מהפרת סטנדרט הזהירות של הרופא, עם תמיכה של עדות מומחה רפואי שמעיד על האופן בו בוצעה הפרת התקן הרפואי והקשר הישיר בין ההפרה לבין הפגיעה במטופל. 

יחד עם זאת, טענת האחריות לא תתקבל על ידי בית המשפט, אם ההגנה תוכיח שהתובע תרם לנזק שלו באמצעות התנהגות בלתי סבירה כמו הפרת הנחיות הרופא לפני, במהלך או אחרי הטיפול.

פסק דין בכתבי הטענות

לאחר הגשת כתב התביעה וכתב ההגנה, מתחילים ההליכים המשפטיים שמטרתם להכריע בסוגיית הרשלנות הרפואית. השופט בוחן את טיעוני התביעה וההגנה על מנת להעריך אם ניתן ליתן פסק דין על היבטיהם הבלתי שנויים במחלוקת. 

יחד עם זאת, במקרים בהם הצדדים אינם מסכימים לגבי העובדות או טיעונים חמורים שונים, כמו למשל כשהתובע טוען למקרה של רשלנות רפואית בהרדמה חלקית אבל הנתבע מוכיח שלא בוצעה הפרה כזו, לא ניתן לשפוט במקרה בהליך מהיר, ובמקרה זה, הצדדים מתחילים להציג עדויות, כולל עדויות של עדים מומחים, וכן תיעוד או חומרים הדרושים לתמיכה בטענתם; כלומר, בשלב זה מתחיל תהליך גילוי הראיות.

המומחים של MedLawyers עונים על השאלות הנפוצות שלכם:

מה בדיוק יכול להיחשב לרשלנות רפואית?

אמנם מדובר בשאלה עמוסה עם רשימה ארוכה של תשובות, אבל יש כמה דרכים פשוטות לדעת בוודאות אם במקרה שלכם מתקיימת עילת רשלנות רפואית. חלק מהמקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית כוללים בעיות כגון רשלנות רפואית בטיפול נמרץ שהובילה לסיבוכים נוספים, או אבחון שגוי או מאוחר.
טעויות אלו עלולות להוביל לא רק לסיבוכים נוספים אלא למחלות קטסטרופליות עד וכולל מוות. במקרה של מוות, תביעת מוות בעוולה תהיה גם שלב סביר בתהליך של תביעה לפיצוי כלכלי מלא. סוגים אחרים של רשלנות כוללים תביעות שכרוכות בביצוע טעויות קיצוניות במהלך הליך כירורגי, כשהמנתח ביצע את ההליך על האיבר הלא נכון.
עילת תביעה עשויה להתקיים גם במקרים של רשלנות רפואית בטיפול נפשי, עם נזקים שנגרמו למטופל, ועורך הדין שלכם יבחן את נסיבות המקרה במלואן כדי לקבוע אם אכן הטיפול שקיבלתם היה רשלני.

איך מתנהל תהליך המשפט?

לאחר שלב הגילוי, מתחיל המשפט, במהלכו חשוב ביותר לקבל ייצוג של עורכי דין מומחים לרשלנות רפואית, שמיומנים בזיהוי חולשות הקשורות לטענות הנתבעים, ולכן חשוב לספק לעורך הדין את מלוא המידע על נסיבות המקרה, עם כל המסמכים הרלוונטיים להוכחת הטענות.
המשפט מתחיל עם הצגת העובדות על ידי עורכי הדין של שני הצדדים, וממשיך עם חקירת העדים וחקירה נגדית של עורכי הדין של כל אחד מהצדדים. חקירת העדים מתבצעת על מנת לקבוע או להפריך את טענת הפרת רמת הזהירות אשר בוצעה או לא בוצעה על ידי הרופא או הצוות הרפואי, כמו למשל טענת רשלנות רפואית באבחון.
לאחר הצגת ראיות התביעה והראיות של הנתבע, שני הצדדים, באמצעות עורכי דינם, מציגים בפני בית המשפט את טיעוני סיכומיהם, והשופט קובע את פסק הדין.

מהם המאפיינים של שלב ההודאות בעובדות?

בשלב זה, כל צד מתבקש להסכים לעובדות פרטניות שאינן שנויות במחלוקת, ואם מתקבלת הודאה או שהצד השני אינו מתנגד לעובדות, המידע שיתקבל ייחשב כמאושר ונכון לתהליך המשפט שמבוסס על הבנה נכונה של מאפייני רשלנות רפואית הגדרה.

מה קורה בשלב הגילוי?

שני הצדדים מציגים את הראיות שלהם בשלב הגילוי, כלומר, מתבצעת חקירת עדים ומוצגים מסמכים שמבססים את טענותיהם. בשלב זה, כל צד בוחר עד מומחה רפואי שיסייע להוכחת טענותיו, בגיבוי של מסמכים או חומרים שמתבקשים על ידי הצד השני.
כל צד יכול להציג שאלות לצד השני ולעדיו, בשלב החקירות – שאלות שנענות תחת שבועה, ונוגעות לעובדות מקרה רשלנות רפואית בהרדמה מלאה או חלקית, או כל מחדל אחר שבוצע. העדויות מגובות גם בתצהירים שעליהם מתבססים הצדדים בתהליך החקירות, וחשוב להבין שכל צד יכול להציג לצד השני או לעדיו גם שאלות שאינן מבוססות על תצהירי העדויות.
כלומר, הצדדים נדרשים להיות זהירים וברורים מאוד בעובדות שהם מציגים בתצהיריהם, ובתשובות שהם נותנים בשלב החקירות, שכן כל צד יכול להשתמש בתצהירים ובעדויות להוכחת טענותיו, ולכן ייעוץ צמוד של עורך דין מומחה לרשלנות רפואית חיוני למניעת הפרכת הטיעונים.

 

כמה מסקנות לסיום

מקרי רשלנות רפואית עשויים להתרחש, כתוצאה ממגוון גורמים, כולל הקושי והדחיפות בקביעת אבחנות רפואיות נכונות, ואכן, במקרה של רשלנות רפואית בהריון, שהגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשנת 2021, התברר שהעדר אבחון בזמן של בעיות אצל העובר, הוביל ללידה בעוולה של תינוק עם שיתוק מוחין, ובית המשפט קיבל את טענות התובעת על רשלנות רפואית.

לכן שלבי ההכנה לדיונים המשפטיים צריך להתבצע בגישה מקצועית, מיומנת ומקיפה של עורכי דין מומחים בתחום, עם הצגת עדויות שלא ניתן יהיה להפריכן. 

שיתוף פעולה גלוי, כנה ומלא עם עורך הדין שלכם יסייע להשגת פסק דין של פיצוי הולם לכל הנזקים שנגרמו לכם. המומחים המשפטיים באתר MedLawyers זמינים לבחון את המקרה שלכם, לייעץ לכם על אופן ההתנהלות הנכון, וללוות אתכם בכל שלבי ההליכים המשפטיים, עד למיצוי הדין עם האחראים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן