נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

רשלנות רפואית בחדר לידה: האם הרופא טעה במהלך הלידה?

תוכן עניינים

כשמתרחשת פגיעה בעובר או באם במהלך הלידה, במקרים רבים יתכן שהנזק היה בלתי נמנע בנסיבות העניין. במקרים אחרים, מהלך הטיפול שנבחר על ידי הרופא יכול היה להיות בלתי הולם מבחינה רפואית, או יתכן שהרופא לא השתמש במיומנות וברמת טיפול נאותים לפני הלידה או במהלכה.

כל מקרה של רשלנות רפואית בחדר לידה נבחן לגופו בנוגע לשאלה מי יכול לתבוע ואילו נזקים ניתן לתבוע. מאמר זה מתמקד בפגיעות שניתן היה למנוע במהלך הלידה, ואיך נראה מקרה של רשלנות רפואית בחדר לידה במצבים אלה.

איזה פציעות לידה עלולות לפגוע בתינוק?

פציעות שקשורות ללידה עלולות לפגוע באם או בתינוק שזה עתה נולד. חלק זה של המאמר בוחן מקרוב כמה מהפגיעות השכיחות יותר שפוגעות בתינוקות, ושנובעות ממקרי רשלנות רפואית במהלך הלידה.

קפוט סוקדנאום

זהו מצב של נפיחות בקרקפת של היילוד, שנגרמת במקרים רבים כתוצאה מלחצים על ראש התינוק במהלך לידה מורכבת או ממושכת ראשונה, או כתוצאה מהליך לידת מלקחיים. שטפי דם מלווים לעתים בנפיחות, אבל בדרך כלל המצב משתנה בתוך מספר ימים לאחר הלידה.

שיתוק על שם ארב

שיתוק לידה של מקלעת ברכיאוס, שנקרא שיתוק על שם ארב (Erb), היא פגיעה שקשורה בעצבים, שעלולה להתרחש אם צווארו או כתפו של התינוק נמתחים רחוק מדי בהלך הלידה. בהתאם לנתוני האקדמיה האמריקאים לכירורגיה אורטופדית, מצב זה משפיע על אחד עד שניים מכל אלף תינוקות.

המצב נובע מפגיעה באשכול עצבים סמוך לצוואר, וגורם לחולשה, קהות ואובדן תנועה בזרועותיו של היילוד. רוב התינוקות מחלימים, אבל קיימות דרגות חומרה בכל הקשור לשיתוק על שם ארב. חלק מהתינוקות עשויים להזדקק לטיפולי פיזיותרפיה, ולעתים יהיה צורך לבצע ניתוח אם השיפור חלקי או שאין שיפור כלל בתוך שלושה חודשים עד חצי שנה.

אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית

זהו מצב שמתרחש כשמוח התינוק אינו מקבל זרימת חמצן מספקת. התוצאה עלולה להיות:

  • מוות של תאי מוח
  • נזק מוחי
  • בעיות התפתחות
  • התקפי אפילפסיה
  • שיתוק מוחין
  • ואפילו מוות.

שברים בלידה

השברים הנפוצים ביותר בעצמות שעלולים להופיע במהלך הלידה אצל התינוק הם שברים בעצם הבריח.

בחלק מהמקרים, השברים בלתי נמנעים, אבל הם עלולים להופיע גם במקום בו לרופא הייתה הזדמנות סבירה להבחין בסיבוכים ולבצע ניתוח קיסרי כשיטה המתאימה לטיפול.

דימום בעיניים

זוהי פגיעה שקשורה ללידה שגורמת לקרע כלי דם קטנים בעין התינוק. ברוב המקרים, הדימום מופיע ככתם אדום קטן על גבי החלק הלבן בעין, ונגרם מלחצים שונים שמופעלים על גוף התינוק במהלך הלידה.

בדרך כלל, אין נזק קבוע לעיני התינוק, ופגיעת לידה זו נפתרת ללא התערבות או סיבוך לאחר שבוע עד שבועיים.

לידה בעוולה מצדיקה תביעת פיצויי כאב וסבל

בהליך לידה בעוולה ההורים טוענים שהרופא היה צריך להזהיר אותם מפני מומים מולדים שהתינוק עלול להיוולד איתם וכי אילו היו יודעים עליהם, הם היו נמנעים מההיריון או מסיימים אותו.

הנזקים שההורים יכולים לתבוע פיצויים בגינם כוללים את העלויות הנובעות טיפול בהפרעה שהתינוק נולד איתה, כמו הוצאות רפואיות וטיפול חינוכי. ההורים עשויים גם לתבוע פיצויים על נזקי כאב וסבל רגשי שקשורים ללידה ולגידול הילד.

אילו פציעות לידה עלולות לפגוע ביולדת?

בחלק מהמקרים, רשלנות רפואית מצד הרופא גורמת לפציעת היולדת לפני לידת התינוק או במהלך הלידה, למשל מקרה של אובדן דם מוגזם לאחר הלידה, כתוצאה מרשלנות. במקרה כזה, היולדת יכולה להגיש תביעת רשלנות רפואית בחדר לידה אם היא יכולה להוכיח שחוסר זהירות של הרופא הוביל לפציעתה לפני הלידה או במהלכה.

לדוגמא, אם הרופא אינו מציין את לחץ הדם הגבוה של האם לפני הלידה, בסימן למצב שנקרא רעלת הריון, והאם עוברת התקף במהלך הלידה, האם יכולה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לקבלת פיצויים בגין הפציעות שנגרמו כתוצאה מההתקף. היא יכולה לתבוע פיצויים גם בגין הכאב והסבל הנפשי שנגרמו לה בעקבות הפגיעה בתינוק.

מתי רשלנות רפואית בחדר לידה מובילה להליכים משפטיים?

יתכן מאוד שהרופא ביצע פעולה, או נמנע מביצוע פעולה במהלך הלידה, והתנהלות זו הסתכמה ברשלנות רפואית. אבל הרשלנות אינה מסתכמת במקרים פשוטים אלו. התוצאות בלבד, כלומר, תינוק שנולד עם פגיעה בלידה, צריכות לתמוך במסקנה שהרופא ביצע רשלנות רפואית בחדר לידה.

בכל מקרה של רשלנות רפואית, יש לקבוע תחילה את רמת הטיפול המתאימה בנסיבות העניין, מידת הטיפול והמיומנות של נותן שירותי הבריאות הממוצע שעוסק באותה המומחיות, תוך התחשבות בידע הרפואי שעומד לרשות הרופא, במצב הספציפי הזה. זהו מושג משפטי שנקרא סטנדרט רפואי לטיפול.

אחרי שעורכי דין שמתמחים ברשלנות רפואית מדגימים איך היה מתנהל רופא באותו תחום בנסיבות עניין דומות, עליהם להראות כיצד הופר תקן זה, או במילים אחרות, מה ביצע הנאשם בפועל, או מה לא ביצע, שיכול להיות מוגדר כמקרה של רשלנות רפואית בחדר לידה.

איך נקבעת רשלנות רפואית בחדר לידה?

במקרי תרחישי לידה טראומטית, יש צורך בפעולה מהירה מצד הרופא, ובמיוחד במקרים בהם בריאותו של הרך הנולד או האם נמצאים בסכנה. פגיעה בלידה עשויה להיחשב כסיכון שיש לקחת אותו בחשבון, אם נסיבות המצב דורשות התנהלות באמצעים דרסטיים.

אבל ברור שבמקרים בהם לא קיימים סיבוכים והלידה מתנהלת כרגיל, רופא עשוי בהחלט להיות מואשם בתביעת רשלנות רפואית בחדר לידה, אם בסופו של דבר התינוק סובל מפגיעה גופנית חמורה.

מה קורה כשהרופא אינו מגיב למצב חירום?

אם יש צורך בתגובה מהירה למצב מסוכן, והרופא אינו מגיב בזמן ובאופן נכון, התנהלות זו עשויה להיחשב גם היא למקרה של רשלנות רפואית, ואיש המקצוע הרפואי יימצא אחראי בהליכים המשפטיים לכל פגיעה שתיגרם. ברוב המקרים זה המקרה כאשר תינוק נמצא בסכנה, כמו למשל אם נשלל ממנו חמצן ברחם, והצוות הרפואי אינו מבצע ניתוח קיסרי בפרק זמן סביר.

אם חסך חמצן, היפוקסיה או אנוקסיה מובילים לנזק מוחי אצל היילוד, הצוות הרפואי עשוי להימצא אחראי בתביעת רשלנות רפואית בחדר לידה.

אילו פגיעות בלידה עלולות להוביל למות העובר?

פגיעה בלידה שגורמת למות העובר עשויה להוביל לתביעת רשלנות רפואית בחדר לידה אם הרופא המטפל לא התנהל ברמת הטיפול שמצופה מאיש מקצוע מיומן ובעל ידע בתחום, באותן נסיבות, ומקרים אלה נקראים מקרי מוות בעוולה.

סוגיה זו מתעוררת ברוב המקרים באחת משני אופנים:

  1. העובר נפטר לפני הלידה או במהלכה, מכיוון שגם האם איבדה את חייה;
  2. או שהאם שורדת אבל העובר סובל מפציעות שמובילות למותו או מוות ברחם במהלך הלידה.

במצבים אלה מתעוררת השאלה האם קיימת טענה מובהקת למות העובר שלא כדין, בנפרד מכל טענה שכרוכה בפגיעה באם. במקרים כה טעונים רגשית, שלא לדבר על מורכבות משפטית ורפואית, עדיף לדון במצבכם עם עורך דין מיומן ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בחדר לידה: שאלות ותשובות

מה זה רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מוגדרת כנזק שמתרחש כשרופא או איש מקצוע רפואי אחר גורם לפגיעה במטופל באמצעות פעולות שאינן עומדות בסטנדרט טיפול מקצועי זהיר.
הרשלנות עשויה לכלול גם ביצוע פעולה שאינה נכונה והוכחת ההתנהלות המקצועית הנכונה על ידי עדות של מומחה רפואי שמעיד על ההתנהלות המקצועית שהייתה צריכה להתקיים. רשלנות רפואית יכולה להתרחש בנקודות זמן שונות במהלך תהליך הטיפול, כולל בשלב האבחון, הטיפול, וטיפול המעקב.

מה גורם לרשלנות רפואית בחדר לידה?

התשובה היא פשוטה: טיפול רשלני. למרות שהרפואה המודרנית אמורה לאפשר נסיבות לידה בטוחות עם מניעת פגיעות רבות, רופאים ממשיכים לבצע פעולות רשלניות שמסכנות אימהות ועוברים בסיכונים רציניים במהלך הלידה.

מתי מתרחשות פגיעות לילדה?

תפיסה מוטעית נפוצה בנוגע לפגיעות בלידה שניתנות למניעה הן שפציעות תמיד נגרמות במהלך הלידה. אז זהו. שלא. פציעות לידה רבות יכולות לנבוע מבעיות שמתפתחות במהלך ההיריון ולא במהלך הלידה.

באיזו תדירות מתרחשת רשלנות רפואית בחדר לידה?

למרות שתהליכי לידות בטוחים היום יותר מאי פעם, פציעות שקשורות ללידה עדיין מהוות חלק ניכר מהמקרים שמגיעים לשולחנות עורכי דין לרשלנות רפואית מדי שנה.

עשרות אלפי נשים לאחר לידה מדווחות על פציעות כלשהן שקשורות ללידה, ומאות פגיעות גורמות ללידת תינוקות מתים כמעט מחצית מהפציעות האלו יכולות להיות מופחתות או שאפשר להימנע מהן אם הטיפול הניתן הוא מקצועי ומתבצע בהתאם לתקנים. בכל מקרה שבו ניתן להוכיח את רשלנות המיילד או הצוות הרפואי, יתכן שתתקיים עילת תביעת רשלנות רפואית בחדר לידה.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם