נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

רשלנות רפואית בטיפול נמרץ: מתי אפשר להגיש תביעה?

תוכן עניינים

אנשים נפגעים מדי יום ונאלצים להגיע לחדר מיון כדי לקבל טיפול לצרכים הרפואיים שלהם. אבל בחלק מהמקרים, טעויות של רופאים עלולות לגרום לפציעה אפילו יותר גדולה במטופל. כאשר רופא פועל באופן רשלני, יתכן שהמטופל שנפגע יוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ כדי לקבל פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם לו.

אם נפגעתם כתוצאה ממקרה רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, או שבן משפחה קרוב שלכם נפטר במהלך שהותו ביחידה לטיפול נמרץ, מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית על מנת לבחון את נסיבות המקרה.

מהי תרומת סביבת חדר המיון להתרחשות טעויות באבחן או בטיפול?

חדרי מיון מטבעם הם כאוטיים מאוד, ורופאים בודקים ומטפלים במטופלים שהגיעו לחדר המיון כתוצאה מתרחישים שונים, כמו למשל:

 • פגיעה כתוצאה מפעולות אלימות.
 • תאונה.
 • הופעה פתאומית של מחלה.
 • או מצב רפואי אחר.

סביבת חדר המיון עשויה להיות קדחתנית, ויתכן שרופאים לא יבדקו רשומות רפואיות רק מפאת חוסר הזמן שיש להם להעריך את המצב לפני קביעת הטיפול. בשל מציאויות אלה, רופאים בחדר המיון מקבלים מרחב גדול יותר מרופאים אחרים שיש להם זמן לשקול שיטות אפשריות של טיפולים.

יחד עם זאת, האופי הקדחתני של חדרי המיון אינו מגן מפני אחריות בכל המקרים בהם רופא מעניק טיפול חריג למטופל.

איך מוכיחים רשלנות רפואית בטיפול נמרץ?

כדי שמטופל יוכל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, עליו להוכיח מספר גורמים. אם חסרים חלק מהגורמים האלו, בית המשפט לא ימהר לקבוע את אחריות הנתבע. אלמנטים אלה כוללים:

יחסי רופא-חולה

המרכיב הראשון הוא שלרופא ולמטופל יש קשר מסוג זה. ברוב המקרים, לא קשה לבסס אלמנט זה, והצגת הקשר בין רופא למטופל קובעת את החובה שהייתה לרופא כלפי המטופל. קשר רופא-חולה מראה כי הרופא חייב חובה גבוהה בהרבה למטופל, מאשר במקרה בו אין קשר כזה.

אם המטופל פשוט שמע רופא נותן עצות כלליות לגבי מצב רפואי מסוים, והוא מבצע את העצות האלו וכתוצאה מכך נפגע, בדרך כלל אין במקרה זה קיום קשר בין רופא לחולה.

רשלנות הרופא

במקרי רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, הרשלנות האפשרית של רופא נקבעת באופן שונה ממקרי רשלנות רפואית אחרים. במקרים של רשלנות רפואית, התקן של רופא נקבע בהתאם לאיכות הטיפול שרופאים המוסמכים באופן סביר בתחום שיפוט דומה בנסיבות דומות היו מספקים.

ברוב המקרים, אלמנט זה קשה ביותר לביסוס. תקן הטיפול הצפוי מרופא חדרי המיון שונה לרוב מסטנדרט הטיפול אותו יידרש לתת רופא בסביבה פחות קדחתנית. במצב חירום, יכולות להתקיים סוגיות רבות שמתעוררות. לדוגמא, אם מטופל פונה לרופא לטיפול בבעיה כרונית שאינה מסכנת חיים, הרופא עשוי לבצע סדרת בדיקות על מנת לקבוע את הגורם האפשרי לבעיה.

חובת הרופא

יחד עם זאת, בחדר מיון המצב לרוב כה קשה עד כי יתכן שלא יהיה זמן לבדיקות שלוקחות זמן רב יותר לבצע, כמו בדיקת CT או בדיקת MRI. שינוי זה בסביבה אינו מבטל את חובתו של הרופא לבצע בדיקות מסוימות כדי לנסות לבודד את הבעיה, אבל יש להתאים את התנהלות הרופא למצב המטופל.

כדי שהמטופל יוכל לנצח בתביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, ברוב המקרים עליו לספק עדות מומחה. המומחה קובע מה היה אמור להיות סטנדרט הטיפל במצב. לאחר מכן, הוא דן באופן בו הרופא סטה מסטנדרט זה של טיפול. בשיטה זו, הקורבן יכול לקבוע כי הטיפול שהוא קיבל ירד מתחת לסטנדרט הטיפול המתאים.

הוכחת פגיעה

כדי שהמטופל יוכל לתבוע פיצויים במקרה רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, עליו להיות מסוגל להוכיח שהוא סגל מפגיעה כלשהי. הפגיעה עשויה לכלול את הצורך לעבור טיפול רפואי נוסף עקב:

 • אבחון מוטעה
 • טיפול שגוי
 • שכר אבוד
 • השפעות על חיי המטופל
 • או כאב וסבל.

מתי מתרחשת רשלנות רפואית באבחון בטיפול נמרץ?

ברוב המקרים, האופי של הטיפול שמטופלים מקבלים בחדר המיון הא בהול ומוגדר כטיפול מציל חיים. אבל לא קיימת אפשרות להעניק טיפול איכותי למטופלים ללא הערכה מקדימה, קפדנית ומקצועית של מצבם הרפואי, טרם קביעת תוכנית הטיפול.

הסיבה לכך היא שקיים מגוון עשיר של טיפולים שעלולים להסתיים באסון, אם הם ייקבעו לחלק מהמטופלים אשר נוטלים תרופות מסוימות באופן קבוע, או שיש להם מלות רקע שונות.

לכן, טרם קביעת תוכנית הטיפול, על הרופאים להעריך באופן מקיף את מצב המטפל, כדי לוודא שלא ייגרם לו שום נזק כתוצאה מהטיפול. היעדר הערכה, ביצוע הערכה חפוזה או התעלמות ממחלות רקע או מצבים אחרים שמובילים למתן טיפול שגוי, עלולים להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ.

מה זה הסכמה מדעת?

ברוב המקרים, מטופלים שמאושפזים במחלקה לטיפול נמרץ נמצאים במצב מחוסר הכרה, אבל גם במקרים שבהם המטופל אינו מסוגל להביע את הסכמתו לקבל טיפול שנקבע לו, על הרופאים ליצור קשר עם הקרובים שלו לשם קבלת הסכמתן לביצוע הטיפול.

טרם מתן הטיפול, ולמעט במצבים דחופים במיוחד, המטופל או האפוטרופוס שלו צריכים להבין את מאפייני הטיפול הרפואי הנדרש, ולקבל מידע שלם שנוגע לחלופות האפשריות לטיפול, כולל הבנת הסיכונים ותופעות הלוואי.

מתי מופרת חובת קבלת הסכמה מדעת?

בכל מקרה בו מטופל או קרובי משפחתו לא קיבלו את המידע הנוגע לטיפול, וחמור מכך, לא הביעו את הסכמתם לקבלת הטיפול, המקרה עלול להיחשב כמקרה רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, בטענת פגיעה באוטונומיה של המטופל על גופו.

איזה פגיעות עלולות להתרחש בחדר המיון?

המקרים הנפוצים שעלולים להתרחש בחדר המיון, ושעלולים להיות מוגדרים כמקרי רשלנות רפואית בטיפול נמרץ כוללים:

 • זיהומים ומחלות כלי דם.
 • התקפי לב ושבץ מוחי.
 • פגיעה באיברים שונים שמובילה למצבים כמו אי ספיקת לב או חסימת מעיים.

יש להדגיש שעקב המצב הרפואי החמור של המטופלים שמאושפזים בחדר מיון, קיימת חשיבות יתרה על הקפדה על הנהלים המקובלים, עם דגש על שמירת ההיגיינה. כל חריגה מהנהלים המקובלים עלולה להמיט אסון על המאושפזים במחלקה ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ.

מתי מתרחשת רשלנות רפואית במעקב אחר מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ?

אחד ההיבטים החיוניים בטיפול במאושפזים במחלקת טיפול נמרץ, הוא המעקב הקפדני והצמוד אחרי מצבם הרפואי. הם צריכים לקבל בדיקות נרחבות וקבועות כמו למשל:

 • בדיקות דם;
 • בדיקות שתן;
 • בדיקות לחץ דם;
 • בדיקות דופק;
 • ומעקב אחר סימנים חיוניים או כל בדיקת מעקב חשובה אחרת.

חריגה מהנהלים המקובלים במעקב הרפואי עלולה להמיט אסון על המטופל, והחמצת אבחון מצבים של הדרדרות או החמרה במצבו. תביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ יכולה להיות מוגשת גם נגד אנשי צוות רפואיים אחרים כמו למשל פרדמיקים או אחיות שיש להם תפקידים חיוניים במחלות אלו וכל התרשלות מצידם עלולה להוביל לפגיעה במטופל, שמצדיקה תביעת פיצויים.

רשלנות רפואית בטיפול נמרץ: שאלות ותשובות

מתי נדרש טיפול רפואי ביחידה לטיפול נמרץ?

המקרים המופנים מחדר המיון של בית החולים למחלקת טיפול נמרץ הם מקרים שכרוכים בסכנת חיים, כולל מצבים רפואיים שאינם יציבים, שמאופיינים בקריסה של אחת או יותר ממערכו הגוף כמו למשל הכליות, הריאות, הלב, או מערכת העיכול, במצב שמצרך תמיכה רפואית דחופה. הגורמים לקריסת מערכות כוללים תרחישים פתאומיים כגון:

שבץ מוחי
התקף לב
מקרי טראומה
תאונות שמצריכות ניתוחים דחופים
מחלות כרוניות חמורות שפוגעות במערכות הגוף החיוניות
מקרי כוויות.

אלו הם תרחישים שמצריכים טיפולים אינטנסיביים מסוג טיפול תרופתי לייצוב הלב, הנשמה מלאכותית, דיאליזה וניטור. כל שהות, עיכוב באבחון או אבחון שגוי בהעברת מטופלים ליחידה לטיפול נמרץ הם תרחישים שמהווים עילות להגשת תביעות רשלנות רפואית בטיפול נמרץ.

אילו אנשי צוות רפואי מוסמכים לטפל במטופלים ביחידה לטיפול נמרץ?

כל אנשי הצוות הרפואיים ביחידה לטיפול נמרץ עברו הכשרה מיוחדת בטיפול נמרץ. אנשי מקצוע אלו הם מנהל המחלקה ורופאים בכירים שמתמחים בטיפול נמרץ ומתפקדים כחלק מהצוות הרפואי הקבוע. בנוסף להם מועסקים ביחידה רופאים מתמחים שמבצעים תורנויות וטיפול שוטף בהתאם להנחיות הצוות הבכיר.

חלק חשוב מהמחלקה לטיפול נמרץ הוא הצוות הסיעודי שכולל אחות אחראית אשר מנהלת את היחידה באופן, ולצידה מועסקות אחיות וצוות פרא-רפואי. כל אחד מאנשי הצוות האלו צריך לעבור הכשרות מקצועיות מקיפות לפני שהוא מטפל במטופלים שמגיעים ליחידה, כדי למנוע מצב של רשלנות רפואית בטיפול נמרץ.

האם הרופא לא עמד בחובת הזהירות שהוא חייב למטופל?

עילת תביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ מתקיימת כשהתביעה מוכיחה שהרופא לא קיים את חובת הזהירות שהוא חייב למטופל. זהו הבסיס הבסיסי של יחסי רופא-מטופל.
אם קיבלתם טיפול רפואי ביחידה לטיפול נמרץ, חובת הרופא זהה למה שניתן היה לצפות מכל רופא אחר באותו תחום מומחיות עם רקע הכשרה מקצועית דומה.

האם נגרמה פגיעה בעקבות ההפרה?

במקרה שרופא פוגע בגוף המטופל במהלך הטיפול, הוא עלול לגרום לכאב, זיהום, ניקוב איברים ושלל בעיות אחרות.
התובע צריך להיות מסוגל לשרטט קו סיבתי ישיר בין הפציעה להפרה, ובמקרים מסוימים הראיות ברורות להפליא ובמקרים אחרים יכול להיות קשה להוכיח את טענות התביעה.

האם יש לכם מספיק ראיות?

הראיות הרפואיות חייבות להציג מקרה משכנע. תזדקקו למומחים רפואיים מוסמכים שמוכנים להעיד, ותיעוד רפואי יסודי שמתעד את היקף הטיפול שקיבלתם, כדי להוכיח תביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ.

בשורה התחתונה, ייעוץ משפטי יבהיר את המקרה וייצג את הנפגע בבית המשפט

עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית יסביר את המרכיבים הדרושים בתביעת רשלנות רפואית בטיפול נמרץ, וידון עם המטופל לגבי האסטרטגיות המשפטיות והאופן בו ניתן להוכיח את המקרה של המטופל כנגד הרופא בחדר המיון, או נותן שירות בריאות אחר. עורך הדין יכול גם לדון בהסדר אפשרי בשלב כלשהו במהלך ההליך המשפטי.

לעורכי דין שמתמחים ברשלנות רפואית יש את הידע בתחום כדי לקבוע אם המקרה שלכם מוגדר כרשלנות רפואית, ויש להם גם קשרי עם רופאים מיומנים כך שניתן יהיה לחקור את המקרה שלכם ולקבוע אם קיימת עילה להגשת תביעה לפיצויים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם