רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח: שאלת האחריות והאפשרויות המשפטיות

 רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח: שאלת האחריות והאפשרויות המשפטיות

מקרי אבחון שגוי של מצבי לב מהווים אחוז משמעותי מתביעות רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח

תביעות רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח שכיחות למדי, ונובעות בחלקן ממורכבות ההליך, היקפו, מידת הדיוק, הזהירות והקפדנות הנדרשת מהמנתחים, והסיכונים האפשריים.

הטעויות שנגרמות על ידי מנתחים וצוותים רפואיים עלולים להוביל לסיבוכים אצל המטופל, שאפשר היה למנוע. במקרים מסוימים, המטופל עלול אפילו למות כתוצאה משגיאות אלו, וכאשר הוא הופך לקורבן לטעות שהתרחשה במהלך ניתוח לב פתוח, חשוב להבין לעומק את השלכות הפגיעה החמורה.

אז בואו נדבר קצת על רשלנות רפואית בניתוחי לב, כדי להבין את סוגיות המפתח שעלולות להתעורר בתביעות אלו.

האם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית גם על אבחון שגוי?

מקרי אבחון שגוי של מצבי לב מהווים אחוז משמעותי מתביעות רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח, כולל מקרי אבחנה מעוכבת או אבחנה שגויה. במקרה של אבחנה מאוחרת, התובע מעיד שהרופא לא אבחן את מצבו בזמן, מה שהוביל לבעיות חמורות בהמשך.

מקרים אלו מהווים חלק כה גדול ממקרי רשלנות רפואית, עד שארגונים כמו חברות ביטוח יצרו הנחיות לבדיקות ולטיפולים של מחלות לב ומצבים מסוימים. באמצעות מילוי קפדני של הנחיות אלה, רופאים יכולים להגן על עצמם מפני הליכים משפטיים שיוגשו נגדם בהמשך.

איך מתרחשת רשלנות רפואית באבחון שגוי של מצב הלב?

בחלק מהמקרים, רופא יאבחן אדם עם מצב בריאותי שגוי שקשור ללב. טעות זו מתרחשת כשהרופא בודק את המטופל אבל קובע מסקנה שגויה לגבי מצבו. לדוגמא, לפעמים המטופלים יופנו לחדר המיון עם סימנים של התקף לב, אבל הצוות הרפואי יעניק טיפול למצב רפואי קל יותר.

דוגמא נוספת לאבחון שגוי היא כשהרופא מגיע למסקנה שמכיוון שהמטופל סובל מכאבים בחזה, ניתן לאבחן אותו עם התקף חרדה. הרופא עשוי להמליץ על טיפול שגוי במצב, שעלול לגרום לסיבוכים קשים עבור המטופל, ובהמשך המטופל עשוי להחליט לתבוע את הרופא בגין רשלנות רפואית שנובעת מהאבחנה השגויה.

במקרי אבחון מוטעה, מטופל יכול לתבוע את הרופא, המנתח או הצוות הרפואי אם התביעה תציג עדות של מומחה רפואי שיעיד כי האבחנה הפסולה גרמה לפגיעה חמורה אצל המטופל, ויקבע שהרופא התרשל בכך שלא אבחן את המטופל נכון.

מתי מתרחשת רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח?

קיימים כמה סוגי רשלנות רפואית שבמקרים רבים מאפיינים במיוחד ניתוח לב פתוח. שימוש בטכניקה שאינה נכונה או שגיאות של המנתחים עלולות לגרום לשריפת רקמות, נזק לאיברים פנימיים, ונזק ללב, ולהוביל לנכות לצמיתות או למוות.

חלק מהפציעות עלולות להיגרם כתוצאה משימוש בציוד פגום, או הליך הרדמה שאינו תקין, אבל העובדה שתמיד משותפת למקרי רשלנות רפואית בניתוח לב היא כישלון הרופאים לעמוד בתקנים הרפואיים המתאימים במהלך הניתוח. אלו הטעויות הנפוצות שעלולות להתרחש במהלך ניתוח לב פתוח:

מתן כמות שגויה של חומר הרדמה

אם המטופל לא קיבל מספיק חומר הרדמה, הוא עלול לחוש כמות מוגזמת של כאב, ולהיפך: אם הרופא המרדים נותן למטופל כמות גדולה מדי של חומר הרדמה, יתכן שהמטופל לעולם לא יתעורר.

גרימת נזק לרקמות הסובבות במהלך הניתוח

במהלך ניתוח לב פתוח, כרופא עלול להתנהל בחוסר זהירות ולגרום נזק לכלי הדם או לאיברים אחרים סביב האזור המנותח, במצב שעלול לגרום לסיבוכים רציניים בהמשך.

ביצוע ניתוח מיותר

רופאים ומנתחים צריכים תמיד לבדוק את המטופלים ביסודיות לפני שהם ממליצים על כל הליך כירורגי, על מנת לקבוע אם המטופלים אכן זקוקים להליך.

הימנעות מהסרת מכשירים רפואיים לאחר ניתוח לב פתוח

במהלך ניתוח לב פתוח, קיימת אפשרות של השארת חפצים או מכשירים רפואיים בגוף המטופל, במצב שעלול לגרום לנזק תמידי ללב, וצורך בהליכים כירורגיים נוספים. זוהי דוגמה מובהקת לעילת רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח.

שימוש בציוד פגום

בכל פעם שמנתח מבצע ניתוח לב פתוח, הוא אחראי על בחירת ציוד ומכשירים איכותיים של יצרנים ידועים, שיאפשרו התנהלות תקינה, זהירה וקפדנית במהלך הניתוח.

מה כוללת אחריות המנתח בניתוח לב פתוח?

מנתחי לב אינם חסינים מפני סוגים רבים של טעויות כירורגיות, כמו למשל ביצוע חתכים שגויים, השארת חפצים זרים בגוף או פעולה על החלק הלא נכון של הלב, הם תרחישים שמוגדרים כהפרות של סטנדרט הטיפול שכמעט תמיד יסתכמו בתביעת רשלנות רפואית.

גם העדר מעקב הולם לאחר הניתוח עשוי להיות מוגדר כרשלנות רפואית, כי המנתח צריך לוודא שהמטופל מקבל ונוטל את התרופות המתאימות, כולל כל הטיפו והליווי המתאים לאחר הניתוח.

מתי רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח עלולה לגרום למוות?

אם אדם קרוב לכם עבר ניתוח לב פתוח ונפטר במהלך הניתוח או לאחריו, יתכן שקיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח, בגין המוות שהתרחש כתוצאה מרשלנות המנתח או הצוות הרפואי, או בגין רשלנות רפואית במהלך הניתוח שהובילה למוות.

כל מקרה משתנה וכל סיבה שמובילה למוות עשויה להיות שונה, ולכן חשוב להתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית, על מנת לבדוק אם קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית, ולפתוח בהליכים המשפטיים בהקדם.

שאלת ההסכמה מדעת

מרכזים רפואיים רבים מחייבים את מטופליהם למלא טופס הסכמה מדעת ולחתום עליו לפני כל ניתוח לב או הליכים אחרים. יחד עם זאת, חתימה על טופס זה אינה מגנה על המרכז הרפואי או על הרופאים, המנתחים והצוותים הרפואיים מפני תביעה, אם הייתה מעורבת רשלנות במקרה.

אם התרחשו נזקים כתוצאה מההליך, טופס הסכמה מדעת אינו משחרר את המרכז הרפואי והצוות המקצועי מאחריות.

גרימת מוות ברשלנות

בחלק מהמקרים, השגיאות שרופאים, מנתחים וצוותים רפואיים מבצעים במהלך ניתוח לב הן כה חמורות, עד שהמטופל נפטר. במקרים אלו, בני המשפחה יכולים להגיש תביעת רשלנות רפואית טענת גרימת מוות ברשלנות. היות וכל משתנה, חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי להבין אם עילת התביעה מוצדקת.

הגשת תביעת רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח עשויה לאפשר לבני המשפחה של המטופל המנוח לקבל פיצויים בגין עזקים כמו הוצאות הלוויה, תמיכה כספית שאבדה מצד בן המשפחה שנפטר, הכאב והסבל שעבר המטופל, ונזקים אחרים, בהתאם למקרה. סכום הפיצוי המדויק שבני המשפחה יכולים לקבל, משתנה ממקרה למקרה.

האם המקרה שלכם מוגדר כרשלנות רפואית?

חשוב להבין שלא כל סיבוך שנובע מניתוח לב פתוח הוא תוצאה של רשלנות רפואית, ולעתים המטופלים אינם מגיבים לטיפול באופן הצפוי. זה נכון גם לגבי רופאים, מנתחים, אחיות, טכנאים וצוותים רפואיים מיומנים ביותר.

פסיקת בתי המשפט עשויה להשתנות בין המקרים, והיא מתבססת על חומר הראיות שמוצג בפניה, ועדויות של רופאים מומחים שתומכים בטענות התביעה. לכן יש להתייעץ עם עורכי דין שממחים ברשלנות רפואית, ושיש להם ניסיון רב בייצוג מקרי רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח, על מנת שיוכלו לקבוע אם המקרים המוצגים בפניכם מהווים עילה לרשלנות רפואית.

לא תמיד אותו הליך מוביל לאותן תוצאות בקרב מטופלים. משתנים כמו בריאות המטופל בהווה, מצבים בריאותיים אחרים ומגוון מצבי בריאות עלולים להיות הגורמים להצלחת הניתוח.

אבל חשוב תמיד להבין שרופאים ומנתחים עלולים לטעות

ולכן תביעת רשלנות רפואית בניתוח לב פתוח, שמוגשת בשם המטופל, צריכה להוכיח שהרופא או הצוות הרפואי לא סיפק את רמת הטיפול המתאימה, או שההתנהלות הייתה לא אחראי.

כאשר מטופל מוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית מצד המנתח או הצוות הרפואי, יש לו טענה טובה יותר לרשלנות רפואית, והמקרה יתקבל על ידי בית המשפט אם חוסר האחריות של הרופאים הובילה לפגיעה חמורה במטופל.

מאמרים דומים