רשלנות רפואית קרע דרגה 4: מה שצריך לדעת

רשלנות רפואית קרע דרגה 4
תוכן עניינים

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר ספק שירותי בריאות אינו מספק את רמת הטיפול המצופה, וכתוצאה מכך גורם לפציעה או נזק למטופל. סוג אחד של פציעה שיכול לנבוע מרשלנות רפואית בלידה הוא קרע בדרגה 4.

זהו נזק חמור המתרחש במהלך הלידה שכרוך בקרע בשרירי הנקבים שמתפרש לתוך הסוגר האנאלי. מצב זה גורם לכאבים עזים ועלול להוביל לסיבוכים ארוכי טווח כמו בריחת שתן והפרעות בתפקוד המיני.

הצעד הראשון הוא להבין את חומרת הנזק שנגרם לכם ולפתוח בהליכים נגד האחראים

כאשר הרופא המיילד או הצוות הרפואי בחדר הלידה אינם מספקים את רמת הטיפול המתאימה במהלך הלידה, הם עשויים להימצא אחראים בתביעת רשלנות רפואית קרע בדרגה 4. 

המומחים המשפטיים באתר MedLawyers זמינים לייעץ, לייצג וללוות אתכם בהליכים המשפטיים, בכל מקרה בו נגרמה לכן או ליולדת במשפחתכם, נזק במהלך הלידה, שדורש פיצוי הולם, ובמאמר זה נדון באפשרויות שעומדות לרשותכם. בין היתר, אלו הנושאים שנעסוק בהם:

  • העדר זיהוי גורמי סיכון להיווצרות קרע בדרגה 4.
  • שימוש שגוי במלקחיים או במחלצי ואקום.
  • תמיכת עדות של מומחה רפואי.
  • דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית קרע בדרגה 4 שהסתיימו בפסקי דין לפיצויים גבוהים.
  • ותשובות לשאלות הנפוצות שלכם.

העדר זיהוי גורמי סיכון להיווצרות קרע בדגה 4

רופאים מיילדים וצוותים רפואיים נדרשים לגלות מודעות לגורמי סיכון המגבירים את הסבירות להתרחשות קרע בדרגה 4, כגון עובר גדול או שלב שני ממושך של הלידה. אם הרופא נמנע מזיהוי גורמי הסיכון, הוא לא ינקוט בצעדים מתאימים כדי למנוע התרחשות של קרע.

הימנעות מזיהוי בזמן של גורמי סיכון המגבירים את הסבירות לנזק חמור זה הוא סוג שכיח של רשלנות רפואית בחדר לידה. חלק מגורמי הסיכון שרופאים וצוותים רפואיים צריכים להיות מודעים אליהם כוללים את התרחישים הבאים:

עובר גדול

אם העובר גדול מהממוצע, קיים סיכון מוגבר להתרחשות קרע בדרגה 4 במהלך הלידה, והרופא המיילד צריך לקחת את הסיכון הזה בחשבון ולבחון שיטות לידה חלופיות כדי להפחית או למנוע את הסיכון לקרע.

שלב שני ממושך של הלידה

השלב השני של הלידה הוא השלב שבו התינוק נדחף דרך תעלת הלידה. אם שלב זה נמשך זמן רב מדי, קיים סיכון מוגבר להתרחשות הקרע.

במקרה זה, הרופא והצוות הרפואי בחדר הלידה נדרשים לפקח היטב על תהליך התקדמות הלידה כדי לבחון את הצורך בנקיטה בצעדים הנדרשים על מנת להאיץ את הלידה ולהפחית את הסיכון לקרע. בכל מקרה בו לא ננקטו הצעדים המתאימים ולאישה או לתינוק נגרם נזק, האחראים יידרשו לשאת באחריות רשלנות רפואית בלידה פיצוי.

אפיזיוטומיה

אפיזיוטומיה היא חתך כירורגי שמתבצע בפרינאום במטרה להרחיב את תעלת הלידה. בעוד שצעד זה עשוי בחלק מהמקרים למנוע קריעה, הוא עלול גם להגביר את הסיכון להיווצרות קרע בדרגה 4 אם החתך אינו מבוצע כראוי.

בכל אחד מהתרחישים האלו, האחראים יידרשו לתת את הדין על רשלנותם

אם הרופא או הצוות הרפואי בחדר הלידה לא זיהו בזמן אחד או יותר מגורמי סיכון אלה או אחרים, הם לא ינקטו בצעדים הנדרשים על מנת למנוע את התרחשות הקרע. לדוגמה, הם לא יעבירו בזמן את היולדת לניתוח קיסרי, במקרה שהעובר גדול, או שהם יימנעו מפיקוח צמוד על מצב האישה במהלך הלידה. 

כל מקרה של אי זיהוי וטיפול בגורמי הסיכון עלול לגרום לנזק חמור לאם ולתינוק, ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית קרע בדרגה 4.

שימוש שגוי במלקחיים או במחלצי ואקום

בחלק מהמקרים, יש צורך להשתמש במלקחיים או בחולצי ואקום במהלך הלידה על מנת לסייע בהובלת התינוק דרך תעלת הלידה.

יחד עם זאת, אם לא משתמשים בהם כראוי, עלול להיגרם נזק לאישה או לתינוק, כמו קרע בדרגה 4, ובמקרה זה, עורכי דין של רשלנות רפואית ינסחו את התביעה נגד האחראים. שימוש שגוי במכשירים אלו במהלך הלידה עלול להתבטא במחדלים הבאים:

מיקום שגוי של המכשיר

מלקחיים ומחלצי ואקום חייבים להיות ממוקמים בצורה נכונה כדי למנוע פגיעה באם ובתינוק. אם הם לא ממוקמים נכון, הם עלולים לגרום לטראומה משמעותית לפרינאום ולסוגר פי הטבעת, וכתוצאה מכך נוצר קרע בדרגה 4.

הפעלת כוח מופרז

ההנחיות לרופאים מיילדים היא להקפיד על זהירות ולהפעיל כוח ברמה מתאימה בשימוש במכשירים אלו. אבל כשהרופא המיילד מחלץ את התינוק מתעלת הלידה עם הפעלת כוח מוגזם של המכשירים, ופוגע בראש התינוק או בפינאום, התוצאה עלולה להיות קרע חמור. 

הימנעות מזיהוי הצורך בהפסקת השימוש במכשירי לידה

בכל מקרה בו המלקחיים או מחלצי הוואקום אינם מסייעים להעברת התינוק דרך תעלת הלידה, או בכל מקרה בו הם גורמים נזק לאם או לתינוק, הרופא המיילד חייב לזהות את הרגע בו עליו להפסיק את השימוש במכשירים אלו, כדי למנוע קרע בדרגה 4 או פציעות קשות אחרות.

כשהתביעה מתבררת בבית המשפט, הנתבעים עשויים להידרש לשלם פיצויים גבוהים

בתביעת רשלנות רפואית בלידה, שהוגשה על ידי עורך דין רשלנות רפואית בנס ציונה, הנתבעים נדרשו לשלם פיצוי בסכום גבוה ליולדת, בעקבות פסק דין שניתן לאחר בירור נסיבות המקרה בבית המשפט, שקבע שאכן הייתה התנהלות רשלנית של הרופא והצוות הרפואי בחדר הלידה.

אז אם גם במקרה שלך יתברר שהרופא או הצוות הרפואי השתמשו באופן שאינו תקין במלקחיים או במחלצי ואקום במהלך הלידה ונגרם לך קרע בדרגה 4, הם עלולים לשאת באחריות בגין רשלנות רפואית. 

תמיכת עדות של מומחה רפואי

במהלך הדיונים בבית המשפט, עד מומחה מטעם התביעה יעיד על ההכשרה המתאימה שרופאים צריכים להתנהל לפיה, כפי שרופא אחר היה מתנהל באותו מקרה. העד יפרט את ההנחיות שנקבעו לשימוש במכשירים אלה כדי למנוע גרימת נזק לאם ולתינוק, ויסביר איך הנחיות אלו הופרו. 

רופאים וצוותים רפואיים נדרשים ליילד תינוקות בהתאם לטכניקות והנחיות מקצועיות ועדכניות על מנת להפחית כל סיכון להתרחשות קרע. כך, לדוגמה, ניתן לבצע עיסוי פרינאום או להדריך את האישה בטכניקות הנכונות לנשימות ודחיפות.

לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי של מומחה בתחום שיסביר לכם מהי רשלנות רפואית, והאופן בו ההתנהלות הרשלנית של הרופא גרמה לנזק במקרה שלכם.

עם קביעת עילת הרשלנות, עורך הדין שלכם ינסח תביעה מתאימה

אם חוויתן מצב של קרע בדרגה 4 כתוצאה מרשלנות רפואית, יתכן שתימצאו זכאיות לפיצוי בגין הפציעות שנגרמו לכן, כפי שנקבע בתקדימים רבים של פסקי דין רשלנות רפואית בלידה. למרות שהפיצוי הכספי לא יכסה את העוול שנגרם לכן, הכאבים ועוגמת הנפש, הוא יסייע בכיסוי עלות הטיפול הרפואי, ואובדן שכר ויסייע להתמודד עם הכאב והסבל שנגרמו לכן.

כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית, אתן מוזמנות להתייעץ עם עורך דין מנוסה שתמצאו באתר, והוא יסייע לכן ולבני משפחתכן לאסוף את הראיות הדרושות, לנהל משא ומתן עם עורכי הדין של הצד השני, ובמקרה הצורך, להגיש תביעה ולייצג אתכן בבית המשפט. לאורך כל התהליך, עורך הדין שלכן יסביר לכן את הזכויות והאפשרויות המשפטיות שלכן.

דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית קרע בדרגה 4 שהסתיימו בפסקי דין לפיצויים גבוהים

זוג צעיר במישיגן תבע את בית החולים בעקבות רשלנות רפואית שהתרחשה במהלך הצירים והובילה ללידת תינוק עם שיתוק מוחין. 

הרשלנות נבעה מהעדר חמצן למוח התינוק במהלך הלידה, ועורך הדין של הזוג הוכיח, באמצעות עדות של עד מומחה רפואי, שהרופא התעלם מהסימנים למצוקת העובר, והמשיך את תהליך הלידה הנרתיקית, במקום להעביר את היולדת לניתוח קיסרי במצב חירום. 

נזק של העדר חמצן חמור שהוביל לשיתוק מוחין

הפגיעה התבטאה בכך שהמוניטור שמפקח על מצב האם והעובר הוסר במהלך הלידה, ונותר כבוי למשך עשר דקות, מה שהוביל לתרחיש של חוסר חמצן נוסף וחמור. אלו היו שתי טעויות חמורות שהתרחשו במהלך לידת התינוק, ושתיהן היוו סמנים ברורים להתעלמות מהסימנים של מצוקה עוברית.

המשפט הסתיים עם פסק דין של 15.8 מיליון דולר לתובעים, שנקבע על מנת לוודא שההוצאות הרפואיות של התינוק יכוסו למשך שארית חייו.

פסק דין שנקבע לפגיעה ביולדת

בתביעת רשלנות רפואית קרע בדרגה 4, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נקבע, לאחר שמיעת עדות מומחה כירורג רפואי, שהעיד בתצהיר ובעל פה במהלך המשפט שליולדת נגרמה נכות לצמיתות בעקבות התנהלות רשלנית של הרופא המיילד והצוות הרפואי במהלך הלידה, שלא היו ערים לסיבוכים שהתרחשו במהלך השלב השני של הלידה, ובכך גרמו לנכות היולדת.

התביעה הופנתה גם כלפי בית החולים, שנדרש לשלם ליולדת פיצוי כספי מלא לנזקים הממוניים והלא ממוניים שנגרמו לה, בגין לידה שנמשכה בפרק זמן ארוך הרבה מעבר לנדרש. 

התביעה ציינה גם את המחדלים שבוצעו במהלך השלב השני של הלידה, כשהרופאים נמנעו מסיום דחוף של הלידה, לא העבירו את היולדת לניתוח קיסרי, ובמיוחד נמנעו מליידע אותה על הסיכונים שהתרחשו במהלך הלידה. פסק הדין שנקבע ציין את הפגיעה באוטונומיה של היולדת, עם פיצוי הולם של 400,000 ₪.

בשורה התחתונה, קרע בדרגה 4 עלול לנבוע מרשלנות רפואית במהלך הלידה

אז אם חוויתן מצב של קרע דרגה 4 רשלנות רפואית, חשוב שתפנו לטיפול רפואי וסיוע משפטי בהקדם האפשרי. 

עם המסמכים הרפואיים שמעידים על הנזק שנגרם לכן ועל הטיפול שקיבלתם לתיקון הנזק, חשוב שתיפגשו עם אחד מעורכי הדין שתמצאו באתר MedLawyers, שיש לו ניסיון עשיר בתחום, ושילווה אתכם בהליך תביעת רשלנות משפטית נגד האחראים, כדי לחייב אותם לשאת באחריות על מעשיהם.

המומחים של MedLawyers עונים על השאלות הנפוצות שלכם

מה זה קרע בדרגה 4?

קרע בדרגה 4 הוא קרע חמור שעלול להתרחש במהלך הלידה כתוצאה מהתנהגות שאינה מקצועית של רופא מיילד רשלנות רפואית, שגרם לפגיעה בשרירי הנקבים, עם התרחבות לתוך הסוגר האנאלי.
מצב זה גורם לכאבים חמורים ולסיבוכים פוטנציאליים ארוכי טווח כמו למשל בריחת שתן והפרעות בתפקוד המיני.
מתי עלולה להתרחש רשלנות רפואית שעלולה לגרום לקרע בדרגה 4?
רשלנות רפואית שעלולה לגרום לקרע בדרגה 4 כוללת הימנעות מזיהוי בזמן של גורמי הסיכון להתרחשות הקרע, שימוש שגוי במלקחיים או במחלצי ואקום וטכניקה לא נכונה במהלך הלידה, שמבוצעת על ידי הרופא המיילד או הצוות הרפואי.
כל אחד מהתרחישים האלו עלול לגרום לקרעים קשים במהלך הלידה או לפציעות לידה אחרות לאישה או לתינוק, ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית באזור המרכז או בכל מרכז רפואי בכל מקום אחר בארץ, שבו התרחשה הלידה.

מה עלי לעשות אם אני עברתי מצב זה במהלך הלידה?

אם חווית מצב של קרע בדרגה 4 במהלך הלידה, חשוב שתפני לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי.
הצעד הבא יהיה ייעוץ של עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית כדי לקבוע אם יש לך עילה להגשת תביעה לפיצוי על הפציעות שנגרמו לך, הכאב והסבל, ההוצאות הכספיות לתיקון הנזק, והפגיעה בתינוק ובבני המשפחה..

איך עורך דין יכול לעזור בתביעת רשלנות רפואית?

עורך דין מומחה בתחום יאסוף את הראיות הדרושות לתמיכה בתביעתך, כולל כל הרשומות הרפואיות שמתעדות את ההליך שבוצע ברשלנות. הוא ינהל משא ומתן עם עורכי הדין של הנתבעים כדי לנסות להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט, ואם לא יושג הסדר הולם, המקרה יופנה לבית המשפט עם תביעת רשלנות רפואית בזמן הלידה.
לאורך כל התהליך, עורך הדין ייעץ לך, ילוו אותך וייצג אותך בהליכים המשפטיים. הוא יסביר לך את הזכויות והאפשרויות המשפטיות שלך, וינהל את ההליך עד למיצוי הדין עם האחראים והשגת פסק דין של פיצוי הולם.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן