נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

שיתוק מוחין תינוקות: שגיאות רופאים עשויות להוביל לשיתוק מוחין אצל תינוקות

שיתוק מוחין תינוקות: שגיאות רופאים עשויות להוביל לשיתוק מוחין אצל תינוקות

תוכן עניינים

טעויות וקשיים שמתרחשים במהלך הלידה עלולים להוביל להפרעות שפוגעות בתנועה, שברוב המקרים מסווגות תחת המונח שיתוק מוחין. הסוג הנפוץ ביותר של שיתוק מוחין תינוקות, שנקרא שיתוק מוחין ספסטי, מוביל להקשחה וכיווץ לצמיתות של השרירים, לצד הפחתת התפקוד המוטורי. ביחד עם הכאב שמצב זה גורם, עלולות להתרחש שורה של תופעות לוואי מזיקות, כגון:

  • בעיות בליעה
  • חריגות ביכולות תחושה ותפיסה
  • בעיות ראייה או שמיעה
  • התקפים
  • בעיות נשימה

סיבות לשיתוק מוחין אצל תינוקות

קיימים מגוון גורמי סיכון להתפתחות שיתוק מוחין תינוקות, כולל לידה מוקדמת, ומשקל לידה נמוך או גבוה. אבל חשוב להבין שגורמי הסיכון בלבד אינם גורמים לשיתוק מוחין, ונוכחותם אינה מעידה בהכרח על קשר להתפתחות ההפרעה אצל התינוק. 

הגורמים העיקריים הידועים להפרעה כוללים טראומת ראש שמתרחשת בתהליך הלידה ומחסור בחמצן לתינוק. פגיעת הראש עלולה להתרחש לפני הלידה, אבל בכעשרים אחוזים מהמקרים, מצב של שיתוק מוחין תינוקות נגרם במהלך הלידה.

טראומת ראש עלולה להתרחש כשהתינוק גדול מדי או שהוא מוצב בתנוחה שאינה תקינה

מצב זה עלול להתרחש כתוצאה מטעות של רופא מיילד, שאינו מבצע ניתוח קיסרי בזמן. בחלק מהמקרים, הרופא המטפל משתמש בלחץ מופרז על ראשו או צווארו של התינוק במהלך הלידה. טראומת ראש עלולה להתרחש גם באמצעות שימוש במכשירים מכניים שונים שמשמשים במהלך הלידה. 

סוגיות שתורמות להעדר חמצן במוחו של התינוק עלולות גם הן לתרום למצב של שיתוק מוחין תינוקות, כמו למשל כאשר חבל הטבור נכרך סביב צווארו של התינוק וגורם לחנק. שימוש בכוח מופרז במהלך ניסיון להנחות את כתף התינוק עלול להוביל לשיתוק מוחין של ארב, שנקרא גם פגיעה במקלעת הברך.

תינוק שסובל משיתוק זה עלול לחוות פגיעה בתנועה, בדרך כלל כתוצאה משיתוק בזרוע ובכתף במהלך הלידה, אבל בדרך כלל הוא אינו חווה את הפגיעה המוחית והספסטיות שקשורים למקרי שיתוק מוחין תינוקות.

סימנים מוקדמים למצב של שיתוק מוחין תינוקות 

הורים עשויים להתחיל לגלות ערנות למצב בו התינוק סובל מפגיעה מוחית, מכיוון שכשמצב של שיתוק מוחין מתחיל להתפתח, ועדיין אינו מאובחן, התינוקות זקוקים לעתים קרובות לטיפולים רפואיים אינטנסיביים במהלך תקופת הינקות. בחודשים הראשונים לחייהם, תינוקות עשויים להזדקק לסיוע בנשימה ובהאכלה, וסימנים אחרים של שיתוק מוחין עלולים להתרחש. 

בצורות הקלות יותר, שיתוק מוחין אצל תינוקות עשוי להופיע כעיכוב בהתפתחות. בצורות החמורות יותר של המחלה, תינוק שסובל משיתוק מוחין עלול להתקשות באכילה, בליעה החזקת ראשו זקוף ושמירה על יציבה תקינה. 

תרחישים שיכולים להוות את הבסיס לתביעת רשלנות רפואית

על מנת לאבחן שיתוק מוחין תינוקות, רופא צריך לבדוק רפלקסים ומיומנויות מוטוריות, בנוסף לבחינת ההיסטוריה הרפואית של התינוק והאם. הרופאים צריכים לבחון את רישומי הלידה כדי לבדוק אם יש אינדיקציות למצב בו נחסך חמצן מהתינוק במהלך הלידה.

רישומי מוניטור לב העובר צריכים להיבדק על רקע ראיות לכך שחוסר חמצן הוא הגורם לשיתוק המוחין של התינוק, וראיות אלו מהוות את הבסיס לתביעת רשלנות רפואית. אם יש חשד לשיתוק מוחין, הרופא צריך להזמין בדיקות מתאימות כדי לקבוע את הסיבות האפשריות להפרעה. 

בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), בדיקת הדמיית תהודה מגנטית (MRI), ואולטרסאונוגרפיה, הן בדיקות שמסייעות ביצירת תמונה מדויקת אנטומית של המוח, ותוצאות הבדיקות מאפשרות גם לקבוע את המועד בו היה חסר חמצן לתינוק, והאם תרחיש זה הוא הגורם לשיתוק המוחין אצל התינוק. תביעת רשלנות רפואית יכולה להתבסס גם על ממצאי בדיקות אלו.

הטלת האחריות על האשמים

לא כל מקרי שיתוק מוחין תינוקות נובעים מרשלנות רפואית, אבל מכיוון שהתנהגות הרופא אכן מהווה חלק ניכר מהמקרים, הורים שהתינוק שלהם סובל משיתוק מוחין או מפגיעה נוירולוגית חמורה אחרת, צריכים להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, כדי לקבוע אם ניתן לייחס את הפגיעה לרשלנות רפואית.

אם הסיבה לשיתוק מוחין נובעת מרשלנות רפואית של רופא או צוות רפואי, להורים יש זכות לתבוע פיצוי על מנת לסייע לילדם להתגבר על הקשיים לכל החיים שקשורים להפרעה. הנהלת בית החולים, הרופא המטפל והצוות הרפואי מתבקשים לתת דין וחשבון.

אחריות בית החולים עשויה להתעורר בעקבות ההתנהלות הרשלנית ובהתאם לקביעה לפיה בית החולים אחראי להתנהגות הרשלנית של עובדיו, כל עוד העובדים פעלו במסגרת עבודתם בבית החולים. כך, לעתים קרובות, תביעה בגין רשלנות רפואית בטענת שיתוק מוחין תכלול הן את הרופא והן את בית החולים כנאשמים. 

בשורה התחתונה, מעבר לפיצויים, לתביעות רשלנות רפואית יש מסר ברור של מניעת הפגיעה בתינוקות אחרים

תביעות בגין שיתוק מוחין מבוססות לא רק על הטלת האחריות על הרופא ובית החולים שצריכים לתת את הדין על מעשיהם, אלא התביעות מיועדות לשפר את איכות הטיפול בתינוקות אחרים. יש לקוות שככל שהטיפול ישתפר, יתרחשו פחות טעויות רפואיות בעתיד, וזו תוצאה רצויה לכל מי שנפגע מרשלנות רפואית שגורמת לשיתוק מוחין תינוקות, או לפגיעות לידה אחרות. 

לשיתוק מוחין אין תרופה, אבל זוהי מחלה ניתנת לטיפול. טיפול רפואי נכון, בשילוב עם חינוך הילד וההורים להתמודדות עם המצב, וסיוע בטיפול אישי, עשויים לאפשר לילדים ולהורים הזדמנות לנהל חיים מאושרים ופוריים. 

לקבלת סיוע כלכלי בהפחתת ההשפעות של ההפרעה על חיי התינוק, פנו עוד היום לייעוץ של עורך דין מיומן ברשלנות רפואית, על מנת לדון באפשרויות המשפטיות של המקרה שלכם.

שיתוק מוחין תינוקות: שאלות ותשובות

מה זה שיתוק מוחין תינוקות?

שיתוק מוחין תינוקות הוא מונח מטריה ללקויות קבוצתיות שמובילות למצב שבו המוח אינו מסוגל לשלוט על תנועת השרירים ולכוון את התנועה, בחלקים מסוימים של הגוף. אותות דחף התנועה שמגיעים מהמוח הופכים להיות מעוותים אצל תינוקות עם המחלה.
השרירים בגוף מקבלים מהמוח אותות דחף שאינם שלמים או סותרים, והם קופאים או נעים באופן חריג מאוד.

האם שיתוק מוחין הוא הפרעה גנטית?

לא. שיתוק מוחין אינו הפרעה גנטית שהורים מעבירים לילדיהם. המחלה נובעת מפגיעה במוח המתפתח של תינוק.
הפגיעה המוחית היא תוצאה של אירוע שמתרחש במהלך ההיריון או הלידה, ואינה מופעלת על ידי ה-DNA של ההורים. תביעת רשלנות רפואית מבוססת על הוכחת האירועים שהובילו לפגיעה אצל התינוק.

מהם התסמינים העיקריים של שיתוק מוחין תינוקות?

שיתוק מוחין תינוקות מתבטא בקבוצה מגוונת של הפרעות עם תסמינים אפשריים שונים. אבל התסמין הבולט ביותר למצב זה הוא תנועת גוף ויציבה שאינם תקינים.
קיימים מספר תת סוגים שונים של שיתוק מוחין שכל אחד מהם מגיע עם תסמינים ייחודיים משלו ומשפיע על חלקים שונים של הגוף. בדרך כלל, מידה מסוימת של חריגה גופנית תהיה ניכרת אצל תינוק שסובל משיתוק מוחין.

האם שיתוק מוחין מחמיר עם הזמן?

לא. שיתוק מוחין אינו נחשב להפרעה פרוגרסיבית, מה שאומר שההפרעה לא תמשיך להחמיר עם הזמן. שיתוק מוחין הוא תוצאה של פגיעה במוחו של התינוק במהלך ההיריון או הלידה. ברגע שהנזק המוחי מתרחש, הוא אינו מתפשט או מחמיר באופן אחר.
האמת היא שעם טיפול יעיל, ניתן להפחית ברוב המקרים ולאורך זמן, את הסימפטומים של שיתוק מוחין תינוקות, ולכן חשוב שהורים יתייעצו עם עורך דין מומחה בתחום, כדי לתבוע פיצויי רשלנות רפואית שיאפשרו להם לממן את הטיפולים בילד לאורך חייו.

האם ילדים עלולים למות כתוצאה משיתוק מוחין?

שיתוק מוחין אינו הפרעה שעלולה לסכן חיים. ההפרעה נגרמת כתוצאה מנזק מוחי שפוגע ביכולת לשלוט בתנועת השרירים בגוף. ברגע שהנזק למוח מתרחש, הוא אינו מחמיר או מתפשט. יחד עם זאת, במקרים חמורים מאוד של שיתוק מוחין תינוקות, עלולים להתרחש תסמינים משניים או מצבים קטלניים.
כך, לדוגמא, חלק מהילדים עם שיתוק מוחין מתקשים ללעוס ולבלוע, מה שעלול להוביל לתאונות חנק קטלניות.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם