נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים. צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

[contact-form-7 id="3878" title="טופס יצירת קשר 1"]

תביעת נזקי גוף נגד בתי חולים ורופאים בעילת רשלנות רפואית

תביעת נזקי גוף נגד בתי חולים ורופאים בעילת רשלנות רפואית

תוכן עניינים

תביעת נזקי גוף בעילת רשלנות רפואית היא הליך משפטי מורכב ביותר. מאמר זה מציג את יסודות תביעת רשלנות רפואית וחשיבות הייצוג המשפטי ההולם.

תביעת נזקי גוף בעילת רשלנות רפואית היא סוגיה משפטית מיוחדת של תביעה שמוגשת נגד בתי חולים, אחיות, רופאים, או צוותים רפואיים. זהו סוג של רשלנות מקצועית שתקפה רק כאשר אדם נפגע במהלך קבלת טיפול רפואי כלשהו. 

לאנשים שסובלים מפגיעת רשלנות רפואית עשויה להתקיים עילת תביעת נזקי גוף ובית המשפט יטיל את האחריות על הרופאים האחראים לאותה פגיעה, על פי הכללים המיוחדים החלים על סוג זה של רשלנות מקצועית.

דרישות משפטיות לתביעת נזקי גוף בעילת רשלנות רפואית

אדם שנפגע כתוצאה מרשלנות רפואית שבוצע על ידי רופא, רשאי להגיש תביעת נזקי גוף רק אם הוא יכול להוכיח את ארבעת המרכיבים המהותיים בתביעת רשלנות רפואית, שכוללים:

 1. על הרופא חלה חובה כלפי המטופל.
 2. החובה הופרה.
 3. הפרת החובה הייתה הגורם הישיר לפגיעה.
 4. הפגיעה גרמה באופן ישיר לפציעה בגינה נדרשים פיצויים.

בלי שארבעת היסודות האלה מתקיימים, יתכן שבית המשפט לא יקבל תביעת נזקי גוף

אם אחד מארבעת היסודות האלו אינו מתקיים, התובע אינו רשאי להגיש תביעת נזקי גוף בעילת רשלנות רפואית. חשוב להבין גם שכמו בכל מקרי נזקי גוף, הנטל מוטל על התובע להוכיח את תביעתו. מה שאומר שהחולה צריך להוכיח כי הרופא או איש צוות רפואי אחר היה אחראי; והרופא אינו נדרש להוכיח שלא היה אחראי. 

תקן ההוכחה המשמש על מנת להעריך האם התובע הוכיח את עניינו גובר על תקן הראיות, כלומר, התובע צריך להוכיח שסביר להניח שקיימים כל ארבעת היסודות המהותיים בתביעתו.

כדי שעילת רשלנות רפואית תתקבל בבית המשפט, התביעה צריכה להוכיח את המעורבות הישירה של הרופא

תובע יכול להוכיח את חובת שירותי הבריאות להעניק לו טיפול רפואי מוסמך, אם יש קשר כלשהו בין הרופא לחולה. לדוגמא:

 • על בתי חולים מוטלת החובה על חולים מאושפזים. החוק גם מחייב שבית חולים יקבל חולה שמגיע לבית החולים וזקוק לטיפול חירום, ללא קשר ליכולת התשלום שלו.
 • על הרופאים מוטלת החובה לטפל במטופלים שהגיעו לקבל טיפול.
 • על בתי אבות מוטלת החובה לטפל בדיירים שנמצאים באחריותם.

ברוב המקרים, קל להוכיח חובה זו, אבל היא חייבת להתקיים על מנת להוכיח מקרה רשלנות רפואית. 

לדוגמא, רופא שלא שהה בבית החולים או במרכז הרפואי בזמן בו התרחשה הפגיעה של המטופל, אינו יכול להימצא אחראי בגין רשלנות רפואית כאשר המטופל נפגע בפרק זמן של כמה שעות מהשעה האחרונה שהרופא טיפל בו, מכיוון שבפרק הזמן הזה הרופא אינו מחויב בשום חובה חוקית כלפי המטופל, והפגיעה ככל הנראה נגרמה בשל טעות או רשלנות של איש צוות רפואי אחר.

אחריות הרופא נמדדת בהתאם לסטנדרט הטיפול שהיה ניתן על ידי רופא אחר

תביעת נזקי גוף עוסקת לרוב בסוג של רשלנות רפואית, ולכן חובת הרופא נמדדת בהתאם לרמת הטיפול שהייתה ניתנת על ידי רופא אחר ברמת מיומנות מקצועית סבירה. כלומר, רופאים, אחיות, ואנשי צוות רפואי, למשל, מתבקשים לספק רמת טיפול שווה באותה מידה כמו שרופא או איש צוות רפואי אחר בתפקידם היה מספק, בהתחשב בהשכלתם וניסיונם. 

בתי חולים נדרשים לקיים נהלים שמתקיימים בכל מרכז רפואי סביר ועל מנת לספק למטופלים סביבה שהיא בטוחה באופן סביר. כל המדדים האלה נשפטים על פי הסטנדרט ההיפותטי שנקרא “מקצוע סביר”, ובדרך כלל, עדים מומחים נדרשים להעיד בבית המשפט מה זה בדיוק ‘סביר’.

השלב הבא בהוכחת תביעת נזקי גוף: הפרת החובה

לאחר קביעת החובה, ההיבט המשפטי הבא שהתובע נדרש להוכיח הוא שהרופא או איש הצוות הרפואי הפרו חובה זו. במילים אחרות, בוודאי התרחש אירוע פחות סביר, פחות זהיר ופחות מיומן. הפרה זו יכולה לכלול כמעט כל תרחיש, אבל חלק מהקטגוריות הנפוצות ביותר של הפרות כוללות א התרחישים הבאים:

אבחון מוטעה או אי אבחון

אם רופא אינו מאבחן מצב רפואי שהיה צריך לאבחן באופן סביר בהתחשב בתסמינים שהמטופל דיווח עליהם, או בהתחשב בתוצאות הבדיקות שבוצעו, בית המשפט עשוי להטיל את האחריות על הרופא, בגין כל בעיה שנובעת מאבחון מוטעה או מושהה.

טיפול שאינו תקין

אם רופא, אחות או איש מקצוע בתחום הבריאות מעניק טיפול שגוי, בית המשפט עשוי להטיל עליו את האחריות. 

תרחיש זה יכול לכלול כל מצב, מהשארת מכשיר רפואי בגוף המטופל ועד העדר ביצוע החייאה במיומנות מקצועית סבירה, או קטיעת כף הרגל הלא נכונה, או כל סוג אחר של הליך רפואי שמבוצע בחוסר מיומנות מקצועית סבירה.

טיפול תרופתי שגוי

טעויות במרשמי תרופות עשויות לכלול תרחישים שבהם רופא שקבע מינון שגוי של תרופות או שלא הבחין בתגובות שליליות של המטופל לתרופות, או לא חזה אפשרות של תגובות שליליות לתרופות. 

אם אחות נותנת מינון שגוי או אם תרופה אחרת אינה ניתנת כראוי, מצב זה עשוי להיות מוגדר כהפרת חובה מקצועית.

סביבת טיפול שאינה סטרילית

אם בית חולים או מרכז רפואי אינו נוקט באמצעי זהירות סבירים כדי להבטיח סביבה סטרילית או לפחות נקייה מאוד, עלולות להתרחש מספר בעיות כמו דלקת ריאות או התפרצויות חיידקיות או נגיפיות שונות, כתוצאה מנהלים רשלניים בהקפדה על הניקיון המוחלט של הסביבה.

אלה הן רק כמה דוגמאות להפרות אפשריות שעלולות להוביל להגשת תביעת נזקי גוף בעילת רשלנות רפואית, ובדרך כלל נדרשת עדות מומחה רפואי להוכחת הטענות.

הוכחת הסיבתיות היא השלב הכי קשה בהליכים המשפטיים של תביעת נזקי גוף

סיבתיות יכולה להיות הראיה המורכבת ביותר שהתובע צריך להוכיח. התובע נדרש להראות שהרשלנות הייתה הסיבה היחידה, או הקרובה והישירה לנזק ולפגיעה שנגרמו לו, כדי שתתקיים עילת תביעת נזקי גוף. 

הוכחת העילה מורכבת מכיוון שרופאים או בתי חולים עשויים לטעון שהפגיעה הייתה מתרחשת והייתה זהה גם אם הרשלנות מעולם לא הייתה מתרחשת. לדוגמא, רופא שאינו מאבחן סרטן יכול לטעון שהסרטן היה קטלני וכי החולה היה נפטר ללא קשר להתנהלות הרופא, גם אם היה מאבחן את המצב מוקדם יותר. 

בית החולים יכול לטעון שהתובע פשוט סבל ממערכת חיסונית מוחלשת, והיה חולה בדלקת ריאות ללא קשר לרמת הזהירות של הרופאים.

אם ההגנה מוכיחה שלא התרחשה רשלנות רפואית, התובע לא יקבל פיצויים

אם הרופא טוען שהתוצאה הייתה זהה לחלוטין גם אם היה נזהר יותר, התובע אינו יכול לתבוע נזקים גם אם התרחשה רשלנות. אחרי הכול, יש להוכיח נזקים, ואם לא נגרם נזק בגלל הרשלנות, למה שהנתבע יפצה את התובע? אבל אם מצב התובע מחמיר, הרופא יכול להימצא על ידי בית המשפט אחראי להחמרת המצב ויידרש לשאת בכל עלות נוספת שנגרמת למטופל עקב רשלנותו.

התובע צריך לאסוף את כל הראיות האפשריות המוכיחות את הגורם לפציעותיו, כולל רשומות רפואיות מתיעוד הגורם החשוד. גם עדים מומחים שמוכנים להעיד כי הפגיעות של המטופל נבעו מרשלנות, חיוניים בהחלט בשלב זה של הליכי תביעת נזקי גוף.

הסמכה לשחרור הרשומות הרפואיות

אם החלטתם להגיש תביעת נזקי גוף, עורך הדין שלכם יבקש מכם אישור לשחרור התיקים הרפואיים שלכם.

ברוב המקרים, בקשה זו תכלול את:

 • שם המטופל
 • מספר תעודת הזהות שלו
 • תאריך לידתו
 • כתובתו
 • רשומות רפואיות ספציפיות
 • רשומות רפואיות בטווח תאריכים מסוים
 • או פשוט כל הרשומות הרפואיות שיש למטופל.

עורך הדין שלכם יכול לבקש את הרשומות הרפואיות בשמכם בכפוף לאישור בכתב שלכם, חתום ומתוארך.

סיבות לשחרור רשומות רפואיות

יש כמה יתרונות לשחרור תיקים רפואיים שנוגעים למקרה תביעת נזקי גוף:

 • שני הצדדים יכולים להעריך את הפציעות הגופניות ואת תוקף העילה של מקרה מסוים.
 • ניתן לקבל פרטים על מאפייני פגיעת התובע.
 • ניתן לחשב נזקים שנגרמו לנפגע.
 • הנתבע יכול להבין את רמת הפציעות הקיימות של התובע, בהסתמך על רשומות רפואיות.
 • ומומחים רפואיים יכולים לנתח את הרישומים כדי לקבוע את סיבת הפציעות, או במקרה של רשלנות רפואית, לקבוע אם הרופאים נהגו במידת הזהירות הסבירה.

כדי לקבל את הפיצויים צריך להציג ראיות להוצאות שנגרמו לתובע בגלל הפגיעה

התרחיש האחרון בהליכי תביעת נזקי גוף שהמטופל צריך להוכיח כדי שיוכל לתבוע פיצויים בגין רשלנות רפואית הוא שהנזק שנגרם עקב רשלנות הרופא או הצוות הרפואי גרם לנזקים כלשהם, שכוללים את העלויות הבאות:

חשבונות רפואיים

כולל עלויות שקשורות לטיפול בפציעה שנבעה מהרשלנות, או שהחמירה כתוצאה מהרשלנות. חלק זה של תביעת נזקי גוף מכסה לא רק חשבונות רפואיים קודמים אלא גם עלויות טיפול שצפויות בעתיד.

אובדן שכר

התובע צריך להציג ראיות לכל ההפסדים הכלכליים שנגרמו לו, כולל אם הוא נדרש לקחת ימי חופשה או ימי מחלה מהעבודה. 

הראיות צריכות לכלול גם כל הפסד כלכלי עתידי שייגרם אם התובע מצפה להחמיץ יותר ימי עבודה או שהוא צפוי להרוויח פחות הכנסות מכפי שהרוויח בעבר, כתוצאה מהפציעות.

רכיבים נוספים בסעיף הפיצויים 

רכיבים נוספים שקשורים להחזר הוצאות בתביעת פיצויים במסגרת תביעת נזקי גוף הם:

 • כאב וסבל
 • מצוקה רגשית
 • מוות בעוולה, אם המטופל נפטר בגלל הרשלנות הרפואית, ובמקרה זה התובעים הם בני משפחתו.

בית המשפט יקבל את סעיפי הדרישה לפיצויים אם ניתן להוכיח שהתנהגות הרופא הייתה רשלנית עד כדי פגיעה ממשית במטופל ברמה שמצדיקה פסיקת פיצויים הולמים.

תביעת נזקי גוף: שאלות ותשובות

 

האם אתם מודעים לזכויותיכם?

רוב האנשים שנפגעו באופן חמור כתוצאה מרשלנות רפואית יודעים מעט מאוד על זכויותיהם. יתכן שלא תדעו כמה פיצויים מגיעים לכם, כמה זמן יידרש להסדרת תביעת נזקי גוף, או אפילו מי נושא באחריות לסוג הספציפי של הפגיעה שחוויתם.
לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, כדי להבין את סיכויי הצלחת התביעה שלכם בבית המשפט, והרכבת תביעה שתוביל להשגת הפיצויים ההולמים.

מה ההבדל בין אבחון מושהה לטיפול מושהה?

אבחון מושהה הוא מרווח זמן שאינו אופטימלי בין הופעת התסמינים לזיהוי הטיפול הדרוש. טיפול מושהה מתרחש אם המטופל אינו מקבל בפועל את בדיקת המעבדה, טיפול הפיזיותרפיה או התרופות שנקבעו.
עיכוב בטיפול עלול להתרחש גם אם המטופל אינו מקבל פגישת מעקב בזמן. שני העיכובים באבחון ובטיפול עלולים לגרום למטופל לסבל או למוות.

עד כמה מסוכן אי אבחון זיהום בזמן?

זיהומים מסוימים, כולל אלח דם ודלקת קרום המוח בעמוד השדרה, יכולים להתפשט במהירות ולגרום לנזק קבוע או למוות בתוך שעות.
לכן חשוב לקבל ייצוג משפטי מיומן כדי שניתן יהיה להוכיח בבית המשפט את חומרת הנזק ואחריות הרופאים שלא זיהו בזמן את הזיהום וכתוצאה מהעיכוב באבחון המטופל פיתח סיבוכים חמורים. הפיצויים במקרה זה עשויים להגיע עד יותר ממיליון ₪.

אילו ראיות דרושות להוכחת תביעת נזקי גוף?

ראיות ומסמכים רפואיים שנדרשים להוכחת תביעת נזקי גוף כוללים צילומי וידיאו שמתעדים את מהלך הטיפול שניתן, צילומים שמוכיחים את הפגיעה, כל הדיווחים בכתב שמוכיחים את ההתנהלות הרשלנית של הרופאים, ועדות של מומחים רפואיים שיעידו בבית המשפט על האופן בו הטיפול היה צריך להתקיים.

 

בשורה התחתונה, חושבים שהגיע הזמן לשכור שירותי עורך דין מומחה לרשלנות רפואית?

אם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית ונגרמה לכם פגיעה חמורה, כדאי שתתייעצו עם עורך דין שיעריך את הנזקים שלכם וירכיב תביעת נזקי גוף שכוללת את חומרת הפגיעה, ההוצאות הרפואיות שנגרמו לכם, אובדן השכר, המצוקה הרגשית שאתם ובני משפחתכם חוויתם בעבר ובהווה, ופיצויים בגין נזקים עתידיים, כולל השפעת הפציעה על היכולת לחזור לעבודה, ויכולתכם ליהנות מאיכות חיים עכשיו ובעתיד.

אז השאלה אינה אם אתם צריכים עורך דין מומחה לרשלנות רפואית אלא איזה עורך דין מתמחה בתביעות נזקי גוף, כי ככל שתקדימו לשכור שירותי עורך דין, תוכלו להגיש את התביעה המתאימה ולקבל ייצוג וליווי בהליכים המשפטיים.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם