תסמונת אדוארדס, אמון ברופאים, וטענת לידה בעוולה

תסמונת אדוארדס
תוכן עניינים

ברוב המקרים, לידה היא אירוע משמח, אבל להורים שמגלים שלתינוק שלהם יש מצב שנקרא תסמונת אדוארדס, או טריזומיה 18, האירוע המשמח הופך להיות אירוע מדאיג ואפילו מייאש. זוהי תסמונת חמורה שיש לאבחן אותה במהלך ההיריון, עם סדרת בדיקות מעקב שגרתיות שיכולות לאתר את התסמונת, ולהוביל להמלצת הרופא על הפסקה יזומה של ההיריון. אבל 

למרות שבדיקות רפואיות וגנטיות מודרניות יכולות לאפשר להורים להפסיק את ההיריון בזמן ולמנוע מצב טרגי זה, עבור חלק מההורים אפשרויות אלה אינן קיימות בגלל רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, שנגרמת על ידי הרופא המיילד שלהם או על ידי יועצים רפואיים, טכנאי מעבדות או בשל הפרת הנחיות בית החולים או המרכז הרפואי.

החוק לצידכם והוא מפצה היטב

אם אתם הורים לילד שנולד עם מחלה זו, עורכי דין שמתמחים ברשלנות רפואית, עם מיומנות מיוחדת בתביעות לידה בעוולה בעקבות רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, מוכנים היטב להילחם על זכויותיכם ועל זכויות ילדכם. 

החוק מזכה אתכם בפיצוי משמעותי לכיסוי העלויות הגבוהות של טיפול בילדכם, ועל הייסורים שנגרמו לא רק לילד המושפע מהמחלה, אלא לכל בני המשפחה.

להורים שיש את המידע המלא על תסמונת אדוארדס, יש את הכלים לזהות את המצב בזמן, להימנע מהריון ולמנוע לידת תינוק שנושא את המחלה

קיימים שלושה סוגים של תסמונת אדוארדס, וכולם מובילים לצורה כלשהי של התפתחות חריגה. שניים מהסוגים, טריזומיה 18 חלקית וטריזומיה 18 פסיפס הם מצבים נדירים מאוד. הסוג השלישי הוא טריזומיה 18 מלאה, ולמרות שהיא נדירה, ומופיעה בקרב אחת מתוך חמשת אלפים לידות בלבד, הפגם נחשב למגוון השני בשכיחותו של תסמונת אדוארד. 

סוג נפוץ נוסף הוא טריזומיה 21, מצב שמוכר כתסמונת דאון. בנוסף ללידה אחת מתוך חמשת אלפים לידות, עוברים רבים נוספים עם המצב אינם שורדים את השליש השני או השלישי להריון.

התסמינים של תסמונת אדוארדס הם רבים וקורעי לב

תינוקות שנולדו עם תסמונת אדוארדס הם קטנים ושבריריים; והבכי שלהם חלש. באופן קורע לב, הם יסבלו מרוב התופעות הבאות, או מכולן:

 • ראש קטן, במצב שנקרא מיקרוצפליה.
 • עיניים שממוקמות במרחק זו מזו.
 • אוזניים שממוקמות נמוך.
 • עורף בולט.
 • לסת קטנה.
 • שסה בחך או בשפה.
 • קשיי האכלה שמובילים לעיכובים בגדילה
 • יותר מחמש אצבעות בגפיים.
 • מומי לב בדרגות חומרה שונות.
 • עיוותים בחזה.
 • בעיות מבנה שלד.
 • זיהומים בריאות, בכליות, במערכת השתן ובמערכת העיכול.
 • רגליים מעוותות או כפות רגליים שטוחות.
 • קשיים בהתפתחות.
 • פיגור שכלי.

הגורם לתסמונת אדוארדס אינו ידוע היום, ולהבדיל מתסמונות אחרות, היא אינה עוברת מההורים לילדים בתורשה גנטית, כך שייעוץ גנטי לא יקבע את נוכחות התסמונת, אבל עם הכניסה להריון, קיימות בדיקות שיכולות לאתר את נוכחות התסמונת אצל העובר.

לא ניתן לרפא את המצב אבל אפשר וחובה לדרוש פיצויים

קשה לדמיין קיום כואב יותר מזה של ילד עם תסמונת אדוארדס, ואין צורך להכביר מילים על הסבל של ההורים לילד שנולד עם התסמונת, במיוחד לאור העובדה שלא ניתן לרפא את התסמונת והיא מובילה למוות בעוולה. 

לרפואה המודרנית יש טיפול תומך בלבד להציע להורים, ורוב התינוקות עם תסמונת אדוארדס, בעיקר הזכרים, נולדים מתים. מבין הלידות החיות עם תסמונת אדוארדס, פחות מאשרה אחוזים שורדים עד יום הולדתם הראשון; ורבים מתים בתוך מספר ימים. 

מי שכן שורד, זקוק לטיפול מתמשך ונרחב. אחוז קטן מאוד של ילדים עם מצב זה מגיעים לבגרות צעירה. לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי מקיף ולהבין את סיכויי תביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, והדרישה לפיצויים.

זיהוי גורמי סיכון לתסמונת אדוארדס במהלך ההיריון

הסיכוי שכל הריון יוביל ללידת תינוק עם תסמונת אדוארדס הוא קטן מאוד, אבל הוא עולה משמעותית עם גיל האם. בעוד שלאם בגיל 25 יש סיכוי של אחד מתוך 476 לשאת עובר עם טריזומיה 18; הסיכון של אם בגיל 45 עולה לאחד מתוך עשרים. קיימת מידה קטנה של סיכון מוגבר לאם שכבר סבלה מהריון בסיכון זה, או שילדה תינוק עם אחד הסוגים של טריזומיה. 

ההתנהלות הנכונה של רופא הנשים תהיה המלצה על ייעוץ של מומחה או הפניית שני ההורים לבדיקות מתאימות. הסיכון הופך להיות מוגבר במיוחד אם האם נכנסת להריון בגילאים מאוחרים, ומכיוון שנשים רבות נוטות להרות היום בגילאים מאוחרים יותר, ייעוץ גנטי נחשב לעתים קרובות להכרחי יותר.

בדיקות האבחון צריכות להיות מקיפות

רופאים מיילדים מבצעים היום באופן שגרתי בדיקות סונוגרמות לנשים הרות, ותוצאות אולטרסאונד עשויות להציג סימנים חשודים שיכולים להעיד על בעיה חמורה. למרות שלא ניתן לאבחן במדויק תסמונת אדוארדס מאולטרסאונד בלבד, אם יש חשד למצב, הרופא צריך לבצע בדיקת מי שפיר, או בדיקת סיסי שליה לניתוח הכרומוזומים בתאים מהשליה. 

בדיקת הדם של הכרומוזום תסייע גם בקביעת הסיכון של האם ללדת תינוק עם טריזומיה 18, ותאפשר לבני הזוג להחליט אם להפסיק את ההיריון בזמן, ולמנוע מצב של רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס. 

בדיקות דם

בדיקות דם שאינן מסוכנות או פולשניות מאפשרות זיהוי סוגים שונים של הפרעות כרומוזומליות או סוגים שונים של טריזומיה. בדיקת DNA בדם האם יכולה להתבצע מהשבוע העשירים להריון. 

בדיקות אלו אינן זמינות היום בסל הבריאות של משרד הבריאות, אבל אפשר לבצע אותן באופן פרטי, או בסבסוד חלקי של ביטוח משלים מטעם חברות ביטוח או קופות החולים.

סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת

זוהי בדיקת אולטרסאונד שמתבצעת כדי לבדוק את מבנה גוף העובר. אם לעובר יש תסמונת אדוארדס, הבדיקות יאתרו תסמינים שונים כמו למשל:

 • הגדלת חדרי מוח
 • ריבוי מי שפיר
 • כף רגל שמוטה
 • הרחבת אגן כליות
 • עורק טבורי יחיד.
 • או כל חריגה אחרת שיכולה להעיד על נוכחות התסמונת.

אלו הן בדיקות שיכולות לאותת על החשד לנוכחות טריזומיה 18, אבל לא ניתן לאשר באופן חד משמעי את נוכחות התסמונת. אם ממצאי הבדיקות מעלות חשד לנוכחות התסמונת, בדיקות סיסי שליה או בדיקות מי שפיר בוחנות את הכרומוזוים של העובר ומאפשרות קביעה ודאית לנוכחות התסמונת.

מכיוון שאלו בדיקות פולשניות, שעלולות לסכן את העובר, הרופא יורה על ביצוען רק עם חשד מוגבר וסביר לנוכחות התסמונת.

בדיקת שקיפות עורפית

זוהי בדיקת אולטרסאונד שאינה פולשנית או מסוכנת, והיא מתבצעת בין השבועות ה-11 עד ה-12 להריון, במסגרת בדיקות מעקב שגרתיות שמתבצעות בשליש הראשון להריון. בדיקה זו בוחנת אזור מסוים בעורף העובר כדי לאתר חשד לנוכחות הפרעות כרומוזומליות שונות.

אבחון נכון ובזמן יכול למנוע לידת תינוק עם תסמונת אדוארדס 

אם וכאשר הבדיקות מעידות על נוכחות תסמונת אדוארדס אצל העובר, הרופא ימליץ על הפסקת ההיריון. חשוב להבין שלידת תינוק עם התסמונת מובילה למותו בגיל צעיר ביותר, ולכן חיוני לאבחן את התסמונת בהקדם האפשרי במהלך ההיריון, וליידע את ההורים על ההשלכות ההרסניות של התסמונת על העובר.

אבל כשרופאים או צוותים רפואיים שעוקבים אחר המצב הרפואי של נשים הרות אינם מאבחנים בזמן את התסמונת, להורים יש עילה לתביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס. אם בוצעו הבדיקות המתאימות והתסמונת לא אותרה, בית המשפט יבחן את נסיבות המקרה ויתכן שלא תתקיים עילת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס.

עילת תביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס מתקיימת כשהרופא אינו מזהה את המצב בזמן 

כשלידות בעוולה של תינוקות עם תסמונת אדוארדס הן תוצאה של רשלנות רפואית, עורכי דין מיומנים בתחום יקשיבו היטב לפרטי המקרה שלכם, יבחנו את כל הנתונים הרפואיים, ויבדקו את התנהלות הרופא והצוות הרפואי בתחילת ההיריון. 

במיוחד תיבחן השאלה אם ההורים הופנו לייעוץ מתאים, וברגע שנקבעת עילת תביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, הצוות המשפטי מרכיב אסטרטגיה מתאימה למשא ומתן, ואם יש צורך להרכבת כתב תביעה ופתיחה בהליכים משפטיים עד למיצוי הדין עם האחראים. 

התביעה תטען שתסמונת אדוארדס נחשבת לתסמונת נפוצה יחסית, כך שאי זיהוי התסמונת בזמן והפניית האישה לבדיקות מתאימות מהווה עילת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס. 

חשיבות המידע המלא וחובת ההסכמה מדעת

המלצות לבדיקות מתאימות אינן מספיקות והרופא מחויב ליידע את ההורים על השלכות התסמונת ומטרת בדיקות האבחון, כולל שיעור הוודאות של ממצאי הבדיקות. 

חובה זו נובעת מעקרון הסכמה מדעת, שמעוגנת בחוק זכויות חולים, במטרה לאפשר להם לקבל החלטות מושכלות לגבי המשך טיפול, או במקרה זה, לגבי הפסקת ההיריון.

קביעת הנזקים בתביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס

תביעות רשלנות רפואית מבוססות בעיקר על קביעת הנזקים, כשהתובעים יכולים להוכיח את הנזק שנגרם להם, ולייחס את האחריות לרופא המטפל או לצוות הרפואי. תביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס מבוססת על הנזק שנגרם להורים, במיוחד כשניתן להוכיח את כל התנאים הדרושים לביסוס עילת תביעה. 

גם במקרים בהם ההיריון הסתיים לפני הזמן או שהעובר מת, עשויה להתקיים עילת תביעה, אם עורך הדין שמייצג את ההורים יוכיח שאבחון או זיהוי מוקדם ובזמן של התסמונת במהלך ההיריון, היה מאפשר להורים לבצע את ההפלה בזמן והסבל היה נמנע מהם.

כדי להבין אם קיימת עילת תביעת רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום שיבדוק את המקרה לעומק, מההיבט המשפטי והעובדתי, ויקבע את סיכויי הצלחת התביעה.

תסמונת אדוארדס: שאלות ותשובות

מה זה תסמונת אדוארדס?

תסמונת אדוארדס היא הפרעה כרומוזומלית, שנקראת גם טריזומיה 18. התסמונת נקראת על שם הרופא שהבחין בה לראשונה והבדיל אותה ממומים מולדים אחרים. בדרך כלל, כאשר הביצית והזרע מתאחדים ליצירת עובר, העובר מקבל 23 כרומוזומים מכל הורה, בסך כולל של 46 כרומוזומים.
אבל במקרים מסוימים, מסיבות שאינן ידועות, אחד ההורים מעביר לעובר כרומוזום נוסף, כך שהוא יורש שלושה עותקים של כרומוזום 18 בחלק מהתאים או בכולם. טעות גנטית כזו, אם אינה מזוהה בזמן, עלולה להוביל ללידת תינוק עם תסמונת אדוארדס.

איך מאבחנים תסמונת אדוארדס?

ניתן לזהות הריונות בסיכון מוגבר לתסמונת אדוארדס באמצעות בדיקות סקר כמו בדיקות טרום לידתיות שאינן פולשניות, ובדיקות אולטרסאונד.
בדיקות אלו יכולות לאשר את האבחנה לפני הלידה באופן הטוב ביותר ב-99% מהמקרים, באמצעות בדיקת סיסי שליה או מי שפיר. זמן קצר לאחר הלידה, ניתן לאשר את האבחנה באמצעות בדיקות דם.

מהן אפשרויות הטיפול בתינוקות עם תסמונת אדוארדס?

למרות שאין תרופה לתסמונת אדוארדס, קיימים טיפולים רפואיים שעשויים להינתן לאחר הלידה, אשר יכולים לשפר את איכות ומשך חייהם של תינוקות עם התסמונת.
לא ידוע על טיפול טרום לידתי שישפר את התוצאה עבור תינוקות עם תסמונת אדוארדס, אבל רופאים וצוותים רפואיים יכולים לספק למשפחות תמיכה, חינוך וסביבה בטוחה לקבלת הטיפול.

מה זה לידה בעוולה?

כשרופא אינו מזהיר אישה מפני הסיכון להרות או ללדת תינוק עם הפרעות מולדות חמורות, נשללת ממנה הזכות להימנע מהאתגרים הכואבים הכרוכים בחיי התינוק ובמותו המוקדם. כישלון זה מצד איש מקצוע רפואי, כאשר הוא נובע מרשלנות רפואית שניתן להוכיח, נחשב לרשלנות רפואית ומהווה עילה לתביעה משפטית.
עורכי דין בתחום רשלנות רפואית תומכים בהורים ומלווים אותם בהגשת תביעה בטענת לידה בעוולה נגד הצד שגרם לעוול, שיכול להיות הרופא או מרכז הבדיקות. חשוב לפנות לעורך דין שיש לו ניסיון משמעותי בייצוג נפגעי רשלנות רפואית שסבלו ממקרי לידה בעוולה, כדי להגביר את סיכויי הזכייה בתיק ולקבל את הביטחון הכלכלי שיסייע לשאת בהשלכות הרשלנות הרפואית.

איך תסמונת אדוארדס משפיעה על התינוק?

בנוסף למומים מולדים וליקויים קוגניטיביים, תינוקות רבים שמאובחנים עם תסמונת אדוארדס נפטרים לפני לידתם. מבין התינוקות שנולדים חיים, חלקם עשויים לשרוד את שנת החיים הראשונה. לא ידוע למה רוב התינוקות עם התסמונת נפטרים לפני הלידה או במהלך שנת חייהם הראשונה.
עולם הרפואה גם אינו מבין למה נראה שתינוקות ממין נקבה עם התסמונת שורדות יותר, בממוצע, בהשוואה לתינוקות זכרים.
תינוקות עם תסמונת אדוארדס עלולים לסבול מבעיות רפואיות מרובות מסכנות חיים בלידה ולאורך חייהם. מכיוון שמצבו של כל תינוק שונה, דרוש צוות מומחים שייפגש עם משפחות על מנת לספק מידע, לענות על שאלות ולהכין את ההורים להולדת התינוק.

בשורה התחתונה, הזמן ליצור קשר עם עורכי דין לרשלנות רפואית הוא היום

עורכי דין לרשלנות רפואית, עם ניסיון של מספר עשורים בתחום, ומוניטין שלן זכייה בתיקי רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, פסקי דין מרשימים לטובת הלקוחות, או הסדרים מצוינים, יבדקו את המקרה שלכם וייעצו לכם כיצד להמשיך. 

אנשי מקצוע אלו מבינים את ההלם והכאב שכמעט אי אפשר לבטא במילים בעקבות לידת תינוק עם התסמונת, וההתמודדות עם הבעיות הרפואיות החמורות, אבל לידת תינוק שיסבול וימות בגלל רשלנות רפואית בתסמונת אדוארדס, הוא בלתי מתקבל על הדעת.

אתם יכולים להיות בטוחים שייצוג משפטי הולם, גם אם לא ישיב לחיים את ילדכם, ולא ירפא את מחלתו או את הסבל העצום שנגרם לכם, יאפשר לכם לקבל את הפיצויים לכיסוי ההוצאות שנגרמו לכם ויותר מכך, יהווה דוגמא ואזהרה לרופאים אחרים שיידעו להימנע מהסיכון להריון או לידת תינוק עם התסמונת, ויקפידו על ביצוע כל הבדיקות, כולל בדיקות המעקב.

נפגעתם בגלל רשלנות רפואית? ייתכן שמגיעים לכם פיצויים.

צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

דילוג לתוכן